EEN NIEUW GELUID II. TAILLEURS OVER DE HEELE LINIE Daar het nog even duurt voordat de collecties van de meest vooraanstaande huizen gefoto grafeerd mogen worden, moeten we ons ditmaal behelpen met wat materiaal, dat druppelsgewijs van de ateliers komt, zoodat er geen sprake kan zijn van ons gewone verzorgde assortiment. Het mantelpakje heeft een eereplaats opge- eischt. Een streng pakje voor de ochtenduren. De rok kan zoowel wijd-klokkend als rondom geplooid zijn, terwijl verschillende huizen zelfs rokjes brengen, die maar heel erg weinig ruimte vertoonen. In vele gevallen wordt een heel jurkje verkozen boven de blouse en rok. Die blousjes worden bijna altijd onder den rok gedragen en in enkele collecties zagen we zelfs de ouderwetsche lakceintuur weer herleven. Het meest populair zjjn wel de witte blouses van organdie, linon of ander ragfijn materiaal. Gewoonlijk worden dergelijke blouses dan nog versierd met zeer fijne opnaaisels of met valencienne-kantjes, precies als in het begin van deze eeuw. Ook de vestblouse wint terrein en wordt vaak in afstekende kleur ofwel ruitje ge bracht onder effen tailleur. In vele gevallen zien we op sportieve pakjes een bijpassenden ruimen swagger. Is het pakje effen, dan zal die wijde jas vaak van een ruit genomen worden en omgekeerd op een geruit pakje een effen mantel, die desgewenscht met een ruit gevoerd kan zijn. Ook bij pakjes vinden we Voor degenen, die graag slank afkleedende jurken kiezen, zijn er de modellen, die slechts va/n voren een groep plooien vertoonen De zeer onflatteuze driekwart mouw doet weer opgeld. De strenge tailleur handhaaft zich. Het nieuwste is het mantelpakje met klokrok ofwel rondom geplooid rokje. Toch zal het gros der vrouwen beter doen met te grijpen naar een rechten rok, waarin enkele plooien aangebracht zijn. Andere geliefde combinaties voor mantelpakjes zijn een lila jurk met daarop een touwkleurig jasje, een oud-rose manteltje op een zwart rokje, een zacht- blauw rokje met lila-rose. Voor de lichtgrijze pakjes, die veelal verlevendigd worden met een blouse en handschoenen in een harde kleur als groen, cerise, cyclamen of korenblauw, zien we naast het effen grijs tegenwoordig veel grijs met een rose streep erin. Ook zwart en marine worden niet langer uit sluitend met een witte streep gebracht, doch vaak is er een zeer fijn rood draadje doorgeweven. Voor enkele pakjes werd een zacht grijs gebracht, waarin kleine stipjes van een grijs, dat nog een nuance lichter was. Verschillende pakjes vertoonen nog een geringe schouderverbreeding, terwijl de jasjes over het algemeen sterk getailleerd zijn en in vele huizen wat langer dan tot nu toe. Voor het meer gekleede pakje zijn tafzijde, moiré en zelfs satijn een geliefd materiaal. Voor hoogzomer doet een zware tussor het goed, terwijl de imprimé- pakjes het enkele jurkje voor een goed deel zullen vervangen. Groote opvallende ruiten worden dikwijls tot losse manteltjes verwerkt, die dan op donkere jurken gedragen worden. Het meest zullen we echter imprimé-mantelpakjes zien. Maar ook voor het avondfeest staat het rnantel- costuum op het programDe tailleur du soir is uiterst populair en daarnaast ook bijzonder practise!), omdat hij één en dezelfde jurk voor verschillende gelegenheden geschikt maakt. De manteltjes zqn over het algemeen vrij streng en, wat geheel nieuw is, zelfs bij de kostbaarste mate rialen zien we onder het jasje soms een doodgewoon batisten blouse dragen. Dat rok en blouse een goed figuur zullen slaan in de feestzalen valt te be twijfelen. Juist bij den tailleur du soir zien we nog vele sluik om de heupen vallende rokken, die van achteren naar onderen toe wat ruimte krijgen. Wit is weer bijzonder gezocht voor den avond- tailleur. De manteltjes zijn dan vaak versierd met een gameering van gekleurde pailletten of borduur sel. Gekleurde ofwel zwarte handschoenen geven dan een felle noot aan het geheel. In verschillende gevallen wordt op een zwarte japon een wit manteltje gebracht, dat zoowel van ripszijde als van katoenen piqué en zelfs van doodgewoon open geborduun l batist kan zijn. Bijzonder mooi zijn de tailleur manteltjes van zwaar glanzend satijn in pastel kleuren op zwart ofwel op een andere lichte kleur. Zoo verwierf zoowel de combinatie van zacht lila op mimosa-geel als die van licht bordeaux op bleu veel bijval. De tailleur viert triomfen en ruimt een groote plaats in aan onze fantasie. veelal de combinatie van ruit en effen. Of men het jasje dan wel het rokje van geruite stof wil ne men, kan men zelf kiezen. Op zwarte of marine jur ken worden veel fantasie - jasjes gedragen als cerise, hardgroen, Schotsch, ko renblauw. Ook effen witte man teltjes zien we op donkere rokken. Zoowel gewoon piqué als geribde zijde en soms ook heel ouder wetsche broderie anglaise. Links: Verschillende man tels vertoonen enorme klok ken. Kraag en revers ont breken echter in vele gevallen. Naast de ruim - vallende ruggen echter ook sterk getailleerde jassen. Rechts: Avondjurken met lijfjes, die eigenlijk zoo simpel zijn dat ze beter bij het daagsche pakje zouden passen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 38