isfssu®! De hoogovens in het licht van het uitstroomende ijzer in de giet hal. vingerhoeden, auto's, sluizen en veiligheidsspelden, deen machine zonder ijzer ei staal, geen ijzer zonder hoogovens. Sinds naast de machtige Xoordersluizen in het Noordzeekanaal te IJmuiden de grondslag werd gelegd voor het bedrijf der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken en dat is nog niet zoo erg lang geleden is het complex van kranen, ovens en fabrieken sterk gegroeid. Het verwer ken van erts tot ruwijzer is niet het eenige doel van deze industrie; men verkrijgt n.l. bijproducten, terwijl verschillende nevenindustrieën zijn ont staan. Ten eerste produceert men in eigen beheer de cokes, waarmede het vuur in de hoogovens wordt gevoed; precies als in iedere gasfabriek worden de cokes gestookt uit steenkool, en het gas, dat daarbij wordt gewonnen, evenals het gas dat in de hoogovens zelf wordt geproduceerd, vindt aftrek voor verschillende doeleinden: het wordt gedeeltelijk gebruikt in het eigen bedrijf, het wordt geleid naar enkele ketels der nieuwe P.E.N.-Centrale, welke De oven wordt opengestooten De prop van vuurvaste klei is wcggestooten, het metaal kan den hoogoven verluien. even oostelijker aan het Noordzeekanaal is gebouwd, en het wordt als lichtgas afgenomen door verschillen de plaatsen als Haarlem, Velsen, Beverwijk en omgeving, Krommenie. De slakken vormen een geschikt materiaal voor wegenbouw en de fabricage van cement, en ten slotte is er de Mekog, de Mij. tot Exploitatie van Kokesovengassen. De opzet is nooit geweest erts alleen te verwerken tot ruwijzer, doch men had het doel voor oogen om te komen tot het eindproduct (rails, stalen platen, enz.), en dit doel is reeds voor een flink deel bereikt; want het zelf gefabriceerde ijzer wordt nu reeds gebruikt in de buizenfabriek, een staalbedrijf is in aanbouw, en

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 3