reinigt zacht -kfast nooit ZWARTKOP SHAMPODOR fe Wat een schitterende tegels P Hoe houd je die toch zo helder?. Ik schuur ze nooit, maar' reinig ze zacht met VIM! - Giéicrena vond faeeft men j.e weer beWonderd- de gegarandeerd niet-alkalische shampoon! 13 ..Wat heb je, Pabian?" schreef zij angstig. „Ik voel dat je iets voor me verbergt en bet maakt me ongerust niet te weten wat het is. Ook schrijf je niet meer zoo vaak als vroeger en je brieven zijn zóó kort, dat het lijkt, of je boos op me bent. Toe, bericht me vlug wat er aan mankeert; ik kau 's nachts bijna niet slapen van angst Die brief was de laatste, dien Fabian las. Denzelfden morgen had hij een hard besluit genomen. Hij bezat nog slechts een paar francs en moest zijn kamer verlaten. Tevergeefs had hij een andere betrekking gezocht en hij had geen uit zicht, dat liij spoedig gelukkiger zou zijn. Hij moest hier weg, waarheen wist hij niet, maar blijven kon hij niet.Welnu, hij ging. En hij moest Blanche vergeten hij mocht het meisje niet langer aan een toekomst binden, die zonder eenig perspectief was. Maar schrijven kon hij het haar niet. Zoo besloot Fabian met stille trom uit haar leven te verdwijnen. Zij zou gelooven dat hij een ander meisje ge vonden had en gekwetst als zij zich zou voelen in haar trots en haar liefde, zou hij haar spoedig onverschillig geworden zijn. En dienzelfden dag verdween hij inderdaad. Zijn lieele bezit bestond uit een goedkoope viool, waarnaar hij in maanden al niet meer had omgezien. Niemand wist waarheen hij ging en er was ook niemand van wien hij afscheid hoefde te nemen. Hij verliet Lyon en van dien dag af scheen hij van den aardbodem verdwenen te zijn. Een week later kwam er een brief van Blanche aan zijn oude adres. Hij ging onbestelbaar terug, doch een paar weken nadien kwam er een tweede brief. Thans was hij geadresseerd aan de portierster van het huis. Blanche vroeg waarheen Fabian vertrokken was een vraag, die ook de portierster niet kon beantwoor den. Zij schreef haar wat zij wist en ver moedde en toen Blanche op een avond thuis kwam van haar atelier, vond zij dien brief. De inhoud bevestigde al haar duistere vermoedens. Fabian had geen werk en was uit armoede vertrokken. Zij schreide en toch voelde zij zich verlicht. Want nu begreep zij, waarom hij haar den laatsten tijd zoo zelden geschreven had. Haar booze vermoeden, dat hij een ander meisje had leeren kennen, was ongegrond gebleken en er was niets veranderd in hun verhouding. Zij zou wachten en den een of anderen dag, als het hem weer beter zou gaan, zou zij onverwacht van Fabian hooren en zou alles weer worden als vroeger. De realiteit van het leven heeft altijd de stoutste fantasie overtroffen en over treft deze dagelijks nog. Eiken dag nog worden er nieuwe sprookjes verzonnen en eiken dag ook gaan oude sprookjes in de werkelijkheid in vervulling. Zoo'n sprookje beleefde Blanche Chambert in haar nederig en eenzaam bestaan. Gedurende de eerste jaren van haar verblijf in Parijs had zij weinig behoefte gevoeld aan gezelschap haar herin neringen waren haar genoeg en Fabian's brieven waren haar een troost in haar eenzaamheid. Maar dat werd anders, toen Fabian zoo plotseling uit haar leven verdween. Er gingen maanden voorbij, zonder dat zij iets van hem hoorde en die maanden voegden zich aaneen tot een paar jaren. Zij was nu tweeëntwintig jaar geworden en vader Tijd is een zachte wonderdoener. Haar verdriet sleet, het wachten werd een gewoonte en de herinnering aan Fabian begon te verflauwen. En naarmate die herinnering flauwer werd, begon de een zaamheid haar meer te drukken Zoo kwam zij er toe in haar vrijen tijd het gezelschap te zoeken van andere meisjes. Zij werd lid van een tooneelclub en van een koor en ook dit hielp haar over die oude teleurstelling heen. Toen kwam het sprookje in haar leven. Op een avond zong zij ter gelegenheid van een liefdadigheidsuitvoering do alt partij in een groot koorwerk. Zij had een zuivere en krachtige stem en oogstte 'n extra-applausje. Het was het eerste optreden van het koor in het openbaar en den heelen avond was zij zenuw achtig, waartoe ook de aanwezigheid van een microfoon niet weinig bijdroeg. Zij wist dat de uitvoering uitgezonden werd en zij had het gevoel, dat al die duizenden onzichtbare luisteraars baar aanstaarden door dat ééne wreede oog van de microfoon. Het was een opluch ting, toen zij baar partij uitgezongen had. Vier dagen later kreeg zij tot haar verrassing een brief, om eens te komen spreken met een theateragent in de Rue de Neuilly. Zij aarzelde of zij zou gaan. maar haai- collega's van bet atelier drongen zoo aan, dat zij er toch maar toe besloot. Zoo verscheen zij dien avond op een klein bureau voor een meneer, die een onderzoekenden blik op haar gelaat vestigde. Met een hoofd knikje gaf hij zijn tevredenheid te ken nen en bood haar een stoel aan. „Hebt u al meer gezongen!" viel hij met de deur in huis. „Alleen voor mijn vereeniging, me neer," antwoordde Blanche. „U hebt een goede stem voor de radio. Zou u er iets voor voelen opgeleid te worden voor de microfoon en bet cabaret?" Het duizelde baar een oogenblik. „Welnu?" drong de ander glim lachend aan. „Ik. ik durf niet," stotterde zij beduusd. „Dat komt wel," stelde de meneer haar gerust. „Aan de tooneelschool zullen ze wonderen aan u doen. Denkt u er eens over na het zou jammer zijn, ais die stem voor de kleinkunst verloren ging. Ik bekostig uw heele opleiding, doch vooraf verbindt u zich schriftelijk gedurende de eerste twee jaren alleen contracten met mij aan te gaan." Wat de theateragent haar allemaal nog meer zei, kon zij zieh later niet meer herinneren. Als in een droom ging zij heen. En wéér kon zij niet besluiten en waren het haar vriendinnen, die er haar toe brachten in het voorstel toe te stem men. Drie weken later verliet zij het atelier, dat haar toch geen toekomst bood en ging zij naar de tooneelschool. En daar werd het sprookje werkelijk heid bijna pijnlijke werkelijkheid. Men leerde haar spreken en zingen, alsof zij tot nu toe doofstom was geweest, zij kreeg onderricht in muziek en voor dracht en men bet haar de eenvoudige dingen honderdmaal repeteeren. Soms betreurde zij baar besluit wel eens, als zij zoo eindeloos geplaagd werd, maar als zij dan een uur later weer aan 't grauwe atelierleven dacht, onderdrukte zij baar ergernis en voegde zich gewillig naai de grillige wenscben van haar opvoeders. Bijna een jaar lang duurden die kwel lingen. Toen was zij „rijp", verklaarden baar leermeesters en hing alles nog slechts van haarzelf af. Zij had haar verlegenheid overwonnen, sprak be schaafd Fransch met een licht provinci- aalseh accent en leek een geboren dame. Maar in haar hart was zij bet eenvou dige meisje gebleven van het atelier en vaak kon zjj nog verlangen naar die avonden in Joigny; naar bet groote rosarium van de Durands, waar het stil was en vredig, waar de rozen de lucht vervulden met bedwelmende geuren en zij in vrome overgave naar de fantasieën van Fabian bad geluisterd Fabian, van wien zij nu al in drie jaar niets geboord had. Voor blond SHAMPOD°R f35ct.} Pakje 20cl; flacons van Wanneer U ^'J^'^rTorgd, Q ono'csH'S vooral je haar!" "Ik ben er ook trotsch op! Ik heb niet voor niets altijd voor een bijzondere behandeling gezorgd. Op die wijze doet men in den loop der jaren ervaring op en wanneer ik je een raad mag geven; Neem voor je haar direct het juiste! Neem ZWARTKOP!" Zwartkop-haarverzorging is steeds op de hoogte der laatste wetenschappelijke onderzoekingen. Het i haar blijft kalkzeepvrij en niet-alkalisch. Soepelheid, [schitterende glans en goed-zittend kapsel zijn het teeken voor gezond, met Zwartkop verzorgd haar. zonder Scherpe schuurmiddelen bederven Uw tegels voor U het weet. Ze vernielen de oppervlakte en maken de tegels dof en ruw. In de krassen blijft vuil zitten. De zachte dubbele werking van Vim reinigt de tegels volkomen. Vim maakt het vuil eerst los en verwijdert het daarna zonder krassen te veroorzaken Houd tegels en glanzende voorwerpen in Uw huis schoon met Vim. Op elke bus een geschenkenbon op de reuzenbus twee! S/of op blz. 15

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 13