HET DAGLICHT N AGEMAAKT Men Uan het zien te Genemuiden D spreekkamer van dr. Provo Kluit in Genemuiden' is voorzien van een verlichting, welke men als iets geheel nieuws op dit gebied beschouwt en welke men vergelijkt met het daglicht. Aan de zoldering straalt van enkele buizen een licht, waarvan men de voordeelen onmiddellijk opmerkt, wanneer men het vergelijkt met een gewone electrische lamp. De installatie is het resultaat van langdurige studie en onder zoekingen door dr. M. Werter, leeraar aan het Christelijk Lyceum te Zwolle, die een lichtbron heeft gefabriceerd van met gas gevulde buizen, waaruit eerst de lucht is gepompt. De buizen verbruiken veel minder stroom dan gewone elec trische lampen, doch een voordeel van grooter beteekenis is het feit, dat het schijnsel het daglicht nabijkomt en een juiste weergave der kleuren mogelijk maakt. Het kunstmatige daglicht zou dus van groot belang zijn voor medici, juwe liers, manufacturenhandelaars, tandartsen en wie niet al. Werter werd bij het iverk in zijn laboratorium geassisteerd door den heer J. de Mik, amanuensis van het Lyceum, die een bekwaam glasblazer is. Dr. Werter van het Christelijk Lyceum te Zwolle aan Ucht-buizen. De beide foto's links toonen de daglicht-lamp, gemonteerd in de spreek kamer van dr. Provo Kluit te Genemuiden. De onderste dezer foto's toont de installatie terwijl de stroom is ingeschakeld. Ten slotte vindt men hieronder een tweetal foto's van het dochtertje vun dr. Provo Kluit, waaruit men ziet hoeveel verschil het maakt of een 'portret wordt opgenomen bij het licht van een normale electrische lamp (toto links) waarbij men lette op de schaduwen. Bij de foto rechts werd gebruik gemankt van de nieuwe lichtbron.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 14