DE FEBRUARI REVOLUTIE VAN 1848 IN FRANKRIJK Naspel van de vorige omwenteling Guizot verliet in de vermomming van een lakei zijn bureau en het volk zei, dat hij dit gebouw precies zoo verlaten had als hij het was binnengekomen, hierbij zinspelend op zijn onderdanigheid tegenover Louis Philippe. Toch scheen nu de monarchie gered te zijn, want Parijs illumineerde dienzelfden avond, maar door een of ander misverstand kwam het voor het huis van Guizot toch nog tot een botsing tusschen het volk en de soldaten. Hoewel de opstandelingen slecht gewapend waren en overal de huizen moesten binnendringen om hier een pistool, daar een geweer buit te maken, werd op 24 Februari het stadhuis veroverd, niettegenstaande dit bezet was door twee compagnieën soldaten met vier stukken geschut En ofschoon naar alle officieren en generaals later ver zekerden -de soldaten niet overliepen en ze, na weliswaar aanvankelijk lachend te hebben toegekeken, hoe men barricades opwierp, later toch dapper voch ten om het verloren terrein te herwinnen, zat Louis Philippe blijkbaar in zak en asch: „hij was z'n hoofd kwijt," zoo concludeerde men later en hij deed afstand van den troon. „Louis Philippe heet nu Louis File- Vite (Louis, die hard wegloopt)," zoo riep men elkaar spottend toe, toen men bij de nadering van de Tuilerieën vernam, dat de koning gevlucht was. De Tuilerieën werden toch bestormd en de troon van Louis Philippe werd naar de Place de la Bastille gebracht om op deze historische plek verbrand te worden: „voor den eersten keer steunde de troon nu werkelijk op het volk," constateerde men met vol doening, toen het gevaarte op de schouders van de werklieden werd weggedragen. De koning was intusschen in een rijtuig gevlucht, maar vlak voor de fabriek van Desróne werd de koets door een troep werklieden aangehouden, die 't voornemen schenen te hebben de riemen door te snijden en het portier open te rukken. Gelukkig be vond zich een trouwe vriend van Louis Philippe in de nabijheid, een Nederlander, Arie Sclieffer genaamd, die den aanvoerder der bende naderde en hem zei: „Laat dien man met rust, het is een ongelukkige vader, die uit angst voor het oproer vlucht." „Vooruit dan maar," stond de man toe en de ko ning had althans zijn leven gered. Eenige dagen later kwam hij te Southampton aan, waar hem op het slot Claremont, het eigendom van zijn schoonzoon, Leopold I van België, gastvrijheid werd verleend. De figuur van Louis Philippe is nog steeds tamelijk raadselachtig; zijn stijfhoofdigheid vóór de omwen teling, zijn slappe houding tijdens de revolutie, die hem den troon kostte, zijn voorkeur voor den adel, terwijl hij zijn troon aan de burgers te danken had, al deze tegenstrijdigheden zijn niet gemakkelijk met elkaar in overeenstemming te brengen. Dat echter heel veel waarvan Louis Philippe beschuldigd werd op een valsche voorstelling van de feiten berust, blijkt uit het beroemde boek vair Rachel Field: „Een vrouw in de branding", waarin blijkt, dat althans de moord van de hertogin de Praslin door haar echtgenoot, hoe vreeselijk zulk een daad ook moge zijn, nochtans geen smet behoeft te werpen op 't karakter van de edellieden, die in de onmiddellijke omgeving van dezen vorst verkeerden. Deze roman geeft een vol komen waarheidsgetrouw „tijdsbeeld" van deze interessante periode uit de „opkomst der democra tie", welke haar hoogtepunt vond in de Februari revolutie. Wie dus niet tevreden is met 'n uiteraard tamelijk nuchter verslag, maar de sfeer van dit tijd perk tot in alle details wil leeren kennen, leze dezen roman van Rachel Field, welke zooeven in de be kende Kennemer Serie is verschenen. Koning Louie Philippe met zijn zoons bij de opening van het Louvre. De hertog de Praslin, 'n hoofdfiguur uit Ra chel field's boek „Een vrouw in de branding" Toen Louis Philippe in 1830, nadat Karei X verjaagd was, den Franschen troon besteeg, vroeg menigeen zich af, of er nu eigenlijk wel wat veranderd was. Er was een koning verdwenen en die was bijna onmiddellijk opgevolgd door een ander: was die Julirevolutie nu werkelijk een revolutie ge weest, ja of neen? Voor de barricadenstrijders, de mannen der mislukte repu bliek, was 1830 een begin, meer niet. In dit licht be schouwd is 't nog verwon derlijk, dat Louis Philippe het achttien jaar uitge houden heeft zonder bijzondere moeilijkheden te ondervinden, zij het dan ook dat er in dien tijd onge veer negen aanslagen op zijn leven gepleegd werden. Uit dit laatste blijkt evenwel, dat men nu niet be paald tevreden was met zijn regeeringsbeleid. De koning zag dan ook, vrijwel onmiddellijk na zijn troonsbestijging, kans de partijen, die hem gesteund hadden, van zich te vervreemden. Hij moeBt wel parlementair regeeren, anders werd hij verjaagd, evenals zijn voorganger. Maar tevens wilde hij het heft in handen houden, den staat leiden. Om dit te bereiken was het noodig hulp te zoeken bij de conser vatieven, wier leider, Guizot, bereid was den koning invloed te gunnen. Op den duur werd Guizot de vertrouweling van den koning: hij schiep een volg zame meerderheid in de Kamer, waarmee Louis Philippe kon doen wat hij wilde zonder als Karei X in strijd te komen met het parlementaire stelsel. Maar zijn systeem van corruptie door ambten en titels maakte de regeering gehaat. Daarbij kwam nog, dat de koning hof hield als de oude Bourbons. De etiquette was zeer streng (men vertelt, dat een lid van de koninklijke familie op een feest de dochter van een burgemeester terechtwees, omdat zij Monsieur tegen hem gezegd had in plaats van Monseigneur, hetgeen voorgeschreven was), de oude adel herkreeg zijn bevoorrechte positie en onge lukkigerwijze kwamen juist ten aanzien van deze hooggeplaatste heeren en dames verschillende schan- Maarschalk Sébastiani, de vader van de on - gelul kige hertogin de Praslin. dalen aan 't licht. Een ho veling werd op heeterdaad betrapt bij valsch spelen, de vroegere minister Teste en de luitenant-generaal Cubières werden van om- kooperij en bedrog be schuldigd, en ten slotte vermoordde de hertog van Praslin zijn vrouw. Dit laatste schandaal baarde vooral veel opzien en gaf in zekeren zin aanleiding tot verhoogde activiteit van de tegenstanders des konings. Zoowel in politiek opzicht als in de keuze van zijn vrienden en beschermelingen volgde Louis Philippe niet altijd den juisten weg. Het was dus geen wonder, dat overal protestvergaderingen werden gehouden, die men, om er een onschuldig tintje aan te geven, „banquets" noemde. Guizot liet deze „banquets" toe, hoewel hij kou weten, dat daar zoowel tegen hem als tegen den koning samengezworen werd. Ten slotte, verbood hij echter een groot „banquet", dat op 22 Februari in Parijs ge houden zou worden. Maar toen was het te laat. De „gasten" kwamen toch en weldra werd er gevochten. Dit was het begin van de Februari revolutie, die in een paar dagen afgeloo- pen was. Hoe dat kwam, is niet zoo makkelijk te be grijpen, want al had de koning een groot leger tot zijn beschikking, een ern stig beroep op zijn troe pen deed hij niet. Wel liet hij den volgenden dag de nationale garde opkomen, maar tevens ontsloeg hij 't ministerie. De moord op de hertogin de PrastM.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 28