NIAS a HET EILAND DER „STEENEN - SPRINGERS" EN STEENEN-LOOPSTERS De steen en-springer" laat zien. wat hij kan. blijken. Over den sprong, dien onze fotograaf zoo handig wist vast te leggen, zou geen westersche kam pioen hoogspringer zich behoeven te schamen. Een geheel andere „ac tie" geven de „steenen loopsters" te zien. De stra ten van vele dorpen op Nias zijn met steenen ge plaveid. Op dat plaveisel zijn de Niassers bijzonder trotsch. Want het aantal steenen geeft aan het aantal huwelijken, dat er in den loop der jaren in een dorp gesloten is. Bij ieder huwe lijk wordt er een steen aan het plaveisel toegevoegd. Dan schrijdt een statige stoet priesteressen over dit „plaveisel" om aan het ge beuren luister bij te zetten. De priesteressen zijn in mooie gewaden gestoken. Ook aan de hals-, hoofd en haar-versiering is alle zorg besteed. Reeds in vroeger eeuwen trok deze versiering, waarbij veel goud wordt gebezigd, zóó de aandacht, dat Marco Polo Nias het „gouden eiland" noemde. M. v. d. HILST. Desteenen-loopsters" schrij den in statige processie door het dorp. Men kan over Nias een heeleboel vertellen, hoe wel het een klein eiland is, aan de westkust van bumatra, behoorend tot de residentie lapaaoeli. Men kan zeggen, dat de mannen vroo- iijk, dol op feestvieren (maar ook op palmwijn!) zijn, men kan hun kinderlijkheid en liefde voor kinderen roemen, er op wijzen, dat hun welsprekend heid vaak in breedsprakigheid en kletserij ontaard, men kan hun leugenachtigheid, hebzucht en jaloezie verwijten. Maar dan heeft men van de mannen nog lang niet alles verteld, want op dit kleine eiland bestaan nog veel verschillen in lichamelijk en geestelijk opzicht. Ook ten opzichte van de vrouwen is er wel het een en ander op te merken. Men ziet al héél gauw, dat er op Nias weinig knappe vrouwen zijn, dat er be trekkelijk veel „neger"- en „Chineesche" typen rondloopen. Maar we houden hier geen breede verhandeling over land en volk van Nias. We willen het hebben over de „steenen-springers" en de „steenen-loop- sters" van dit eiland. Het steen-springen is een gelief koosde sport op Nias om de jonge mannen fit te houden voor den oorlog spotters zeggen om snel over hindernissen heen de vlucht te kunnen nemen. Hoe het zij, tot welke prestaties deze springers in staat zijn, moge uit een der foto's op deze pagina

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 29