LUIK 1939 BETEKENT HET BEDERF VAN UW WOLLEN GOED! INTERNATIONALE WATERTENTOONSTELLING MEI-NOVEMBER Nooit heeft er zulk een over zichtelijk schouwspel bestaan van al wat de kracht van water, tezamen met het men- schelijk vernuft vermag Bezoekt de Lux wordt nooit los verkocht. Losse zeepvlokken zijn geen Lux. aan «Ie rootle rivier ]8LWidden in den tienden Siamee- schen nacht staat plotseling een Indische generaal voor mijn bed. Terwijl ik overeind vlieg, zie ik, dat hij het licht aangedraaid eri het mus kietennet al weggeslagen heeft, en mij nu een stuk papier voor mijn neus houdt. ..Het is drie uur," lees ik. Hij zelf kan niet lezen of schrijven of Engelsch ^preken, deze man uit Madras, maar hij ziet er in zijn prachtige uniform uit als een hooge Piet uit een operette leger. Hij is de nachtportier, 's avonds maakt men de papiertjes voor hem klaar, waarmee hij dan op den aange geven tijd in de kamers komt spoken. Wekken heeft iets van vermoorden. Vooral 's nachts om drie uur. Maai de generaal is vriendelijk. Hij heeft een klein ontbijt meegebracht thee uit een thennosflesch, twee schijven ananas hij pakt mijn pantoffels, die ik vergeten heb, nog snel in, en dan levert hij mij uit aan den koelie, die met zijn wagentje bij de deur staat te wachten. Good-bye, sir, en welbe- dankt! In het naburige „Trocadero" vind ik de. piloten van de Air Prance. Drie Parijsche jongens, die onder muzikaal gegaap de trap afkomen. Ik hen de eenige, die met hen naar Hanoi wil. Een kleine, nerveuze heer, de agent van de luchtvaartmaatschappij, ver deelt mensehen en bagage over de drie wagens en in den eersten vertrek ik met de vliegeniers op den 40 km. langen tocht door den lanwen, blau wen nacht. Ver achterover geleund ik zie alleen den sterrenhemel, die zachtjes schommelt en we volgen precies den Melkweg. En dan zijn er uit het geluidlooze, kosmische vuur werk ineens een paar sterren naar beneden gevallen en die lichten nu aan den rand van het vliegterrein, waarop de groote vogel staat, die in den glans der schijnwerpers van zilver lijkt te zijn. Maar het oogenblik nadert, waarop de hemelsehe poëzie plotseling ver vliegt In de nabijheid van de bagage, die met den tweeden wagen meegekomen is, ontdek ik den agent. „Daar zijn mijn beide koffers," zeg ik, „en waar is het derde stuk, mijn leeren actentasch van drie kilo?" Plotseling verstijft de van nature beweeglijke man een seconde lang, en daarop maakt hij een loodrechten luchtsprong van schrik. Hij heeft bliksemsnel begrepen, welk ongeluk ons overkomen is: onderweg is auto nummer 2 blijven steken en de bagage HAVAS-GELDER De I ranwbe driekleur Zoo, En nu in de dichtstbijzijnde Chineesche bar een kogelflesclije en dan nog één, en het zweet van mijn voorhoofd vegen. Door de open deuren dringt een j stem naar binnen, die zoo luid-is, dat ze eigenlijk niet van deze aarde zijn kan. Maar ik vergis mij het is Mariene Dietrich, die hier iets door de straten van Bangkok schalt - door middel van een enormen luidspreker in de bioscoop. Daar zitten ze nu, de Siameezen, en leven mee met een drama uit Marokko. Daar zien dus, bedenk ik. Aziaten een Europeesche uit Duitsch- land; in een film, die in Amerika gemaakt werd, speelt zij een Fran$aise in Afrika. En waar blijft Australië nu! Als de film afgeloopen is, verschijnt liet portret van een jongen: het is de koning van Si am. Het publiek staat op en zingt het volkslied. Lux lost 5 maal zo vlug op als an dere zeeppoeders en zeepvlok ken, zelfs in koud water, zodat er geen schadelijke, onopgeloste zeepdeeltjes in het zachte, wollen weefsel kunnen achterblijven. Babywolletjes moeten met de meeste zorg gewassen worden, want de huid van baby zou ruw en schraal worden, als zich onopgeloste zeepdeeltjes in zijn kleertjes bevonden. Daarom wast iedere verstandige en zorgzame moeder baby's kleertjes met Lux. Lux is bovendien uiterst voordelig. Het gewone pak Lux kost slechts 12'/z ct. en het reuzenpak 25 ct., elk met een waar devolle bon voor geschenken. Dan bevat het gewone pak nog een breipatroon en het reuzenpak twee, met de nieuwste modellen breiwerken. is overgeladen in nummer 3; in het donker heeft men de actentasch over hot hoofd gezien! En als nummer 2 nu intusschen gerepareerd is en naar Bangkok terugrijdt 0, Boeddha! 0. Boeddha! Ilij springt al achter liet stuur en schiet weg den nacht in, dat stuk rundleer na, waar alles, maar dan ook alles in opgeborgen is. wat men noodig heeft: pas, papieren, passage-biljetten - - ook voor den' China-clipper, die maar eens in de week vliegt en maan den van te voren volgeboekt is. Ik zie de reusachtig lange schaduwen van do piloten onrustig over het veld strijken. Daar de achtduizend brieven voor hen van meer belang zijn dan de eenzame passagier kunnen ze maar tien minuten wachten. Ik ren nog eens naar den uitgang om te hooren of er ai wat aankomt op den weg. „Halt," zegt een post in uniform; met de bajonet op het geweer bewaakt hij de poort: Don Moeang is een militair vliegveld. Ik ga dus precies tot de streep, waar ik, zonder doodge schoten te worden, nog juist mag staan en luister ingespannen. En dan komt uit de verte wat aanbrommen, een oude Ford, welks lawaai mij melodieuzer in de ooren klinkt dan 't gezang van 'n nachtegaal. Een natte, bleeke man vliegt op mij toe „Ik heb hem!" 0, lieve, beste actentasch!. Zoo liefderijk is zij nog nooit, toen zij nog een ware koeienhuid was. gestreeld! Hoogste tijd voor het vliegtuig! Maai- nu zijn de drie piloten toch ook blij. Zij verdwijnen in den cockpit, deur dicht, in de cabine met acht zit plaatsen zit ik alleen. Ik draai de kleine lichtjes uit, nu in het oosten liet groote opgaat. Zij schijnt wel in een ongeloofelijk leege wereld, deze morgenzon. Voor heel veel menschen, voor heele volken zou daar nog ruimte zijn. Daar waar de wildernis ruimte laat voor een breede vlakte, landen wij. Vientanë in Noord-Siarnontbijt. De Franschen omarmen hartstochtelijk hun blanke vrienden; voor een van hen hebben zij een mand kersen uit Marseille meegebracht. Een oud ge bruik: als ze de volgende week naar huis terugvliegen, krijgen ze een mand orchideeën mee. Vaar het „restau rant" van deze „vlieghaven" is het maar vijftig meter, doch die moeten per auto afgelegd worden, omdat liet leuk is, en vooral, als men den bruinen chauffeur dan plotseling zijn pet over zijn gezicht trekt, zoodat hij van angst niet meer weet wat hij doet. De be dienden in het blokhuis, waar de koffie al dampt, krijgen een paar vriendschappelijke stooten in hun ribben. „Dan leeren ze gauwer vlie gen," zegt onze gezagvoerder. „Zoo moet men met die kerels omgaan, ze deugen geen van allen." De kleurlingen, merk ik voor de zooveelste maal, maken de blanken elk op hun wijze „zalig". De Hollan ders worden verdraagzaam en zacht moedig, de Engelschen koel en onge naakbaar en de Franschen joviaal en vroolijk. Waar Siam ophoudt en Indo-China begint, dat merkt men ook zonder zichtbare tolboomen van de lucht uit. Plotseling ziet men in plaats van de wildernis zonder wegen de gladde banden, die het verkeer dienen een groot aantal hiervan heeft de later vermoorde president Doumer, die hier langen tijd gouverneur was, aan laten leggen een snelle, moderne locomotief schiet voort over de rails: evenals wij in de richting van Hanoi. Vervolg op blz. 35

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 32