KRUSCHEN Na lederen maaltijd benauwd opgeblazen ONS HUWeWK ioo «rbwkEN LUX TOILET ZEEP DE VEECHTEEING >,,,y h .VMWÊMMD' SALTS 15 S/of van blz. 13 „Dat is ie," knikte kapitein Hilver- ton. „Zoo, vriend, je had zeker niet gedacht, (lat wij je zoo dicht op de hielen zaten? Voor de tweede maal zal je ons niet ontsnappen, nikker. Mannen, kijken jullie eens, of een van die hoo rnen hem nog houden kan. Claudia keek den nikker met een har den. vijandigen blik aan. Zij kon geen medelijden met hem voelen zijn verraad had ook over het zwarte volk een hoop ellende gebracht. Kapitein Hilverton stond op zijn strootje te kauwen en een van de soldaten wierp een halster om den nek van den vogel vrij verklaarde. De neger beefde op zijn beeneu en zou gevallen zijn, als twee mannen hem niet hadden ondersteund. Hij sprak geen woord meer. maar zijn sterke tanden gingen te keer als castag netten. „Kan het al, kapitein?" „Ga je gang maar, mannen," stemde kapitein Hilverton onverschillig toe. De néger werd weggesleurd en kapitein Hilverton haalde een paar papieren en een fleschje inkt uit zijn zadeltaseh te voorschijn. Gevolgd door den luitenant en Claudia trad hij de hut binnen. Hij zette zich op een bankje aan de wankele tafel en begon te schrij ven. Na eenige oogenblikken keek hij op en nam het strootje uit zijn mond. „Opoe," zei hij vriendelijk, „generaal van Dom heeft honderd dollar op het hoofd van dien nikker gesteld. Ik zal je een briefje geven en dat kun je later voor geld inwisselen." „Ja, mijnheer," antwoordde Claudia met een hoofdknikje. Honderd dollar was een vermogen in haar verbeelding, maar die rijkdom liet haar onverschil lig. AVat had zij thans nog aan zooveel geld? „Ja, mijnheer," zei ze nogmaals, toen zij zag, dat. de officier zijn lippen bewoog. „Ik vroeg je naam, opoe. Daarbuiten klonk een gesmoorde kreet, maar niemand sloeg er acht op. „Mijn naam, mijnheer? Claudia. „Claudia," schreef de kapitein. „Clau dia van wie?" „Claudia van Saint Just, mijnheer." „Oud?" De stem van den kapitein klonk driftig. „Zevenenvijftig jaar." „Zevenenvijftig jaar, gehuwd niet Samuel van Saint Just klopt dat?" „Ja, mijnheer," beaamde Claudia opnieuw. Het strootje in den mond van den kapitein maakte wilde bewegingen en strak staarde hij op het papier, dat voor hem lag. „Klopt er iets niet, kapitein?" kwam de luitenant een stap nader. Het duurde even voor er. antwoord kwam. Toen keek de kapitein op. „Nee, er klopt iets niet," heaamde hij. „Ik dacht aan de moeder van dien nikker. Is hij al dood?" De luitenant wierp een blik uit het venster. „Neen," zei hij ongevoelig, „maar ze beginnen met 'm." Kapitein Hilverton sprong op. „Vlug 'n beetje. Zeg dat ze 'm in leven laten." „U zegt?" stamelde de luitenant ver bluft. „Hoort u mij niet?" schreeuwde de kapitein. „Hij moet in leven blijven." De luitenant rukte de deur open en rende weg. Kapitein Hilverton nam den bon op, dien hij pas geschreven had en scheurde hem in kleine stukjes. Toen haalde hij zijn geldbuidel voor den dag. Met moeite telde hij honderd dollars bij elkaar. „Ziedaar, opoe, de belooning. Je hebt er recht op." Toen pakte hij zijn papieren bijeen en ging naar buiten. De neger lag onder de boomen. Hij haal de hijgend adem en hield zijn oogen ge sloten. De manschappen traden opzij voor den kapitein en staarden hem be vreemd aan. Waarom liet hij dien schurk in leven? Hilverton schopte den neger met zijn voet. „Kijk me aan!" gelastte hij hard. Toen de neger angstig zijn oogen op sloeg, hield hij hem een gebalde vuist voor: „Je hebt nu een proefje gehad van wat hangen beteekent. Ik geef je een laatste kans, nikker. Ga naar de Yankees, of voor mijn part naar de maan, maar loop ons niet meer voor de voeten. Heb je me verstaan?" De neger knikte. Hij was half be zwijmd van angst, maar die woorden brachten hem tot zichzelf. Eensklaps kwam hij overeind en met een blik, waarin vrees en ongeloof beefden, keek hij rond. Toen rende hij plotseling weg, de vallei door en de heuvels op. De soldaten staarden kapitein Hilverton aan en deze haalde met een driftige be weging een papier uit zijn gehavende uniformjas te voorschijn. „Adam," las hij voor. „Eigendom van Tubante Johnson, Tennessee. Oud tweeëndertig jaar. Tweemaal weg- geloopen en gebrandmerkt. Moeder Claudia, vader Samuel, beiden van Saint Just van Cairo...." Hij sloeg het papier dicht en stak het weg. Toen keek hij den kleinen kring rond. „AVij moeten mensehen blijven, zélfs in den oorlog en tegenover schur ken," zei hij zacht. „Deze schurk is ons in handen gespeeld door die oude vrouw. Maar zij wist niet, dat zij haar eigen vleesch en bloed aan ons verkocht. Daarom liet ik hem loopen. En ik ge loof dat generaal van Dorn zal zeggen, dat ik er goed aan heb gedaan. Of is iemand van jullie van een andere mee ning?" A'ragcnd keek hij den kring rond. „Niemand," gaf een der mannen ten antwoord en kapitein Hilverton wendde zich met een hoofdknikje om naar zijn paard. „Zoo wilde ik het hooren opzitten!" commandeerde hij. Een oogenblik later galoppeerde de ruiterpatrouille de vallei uit. De paar den beklommen de heuvels, nagestaard door Claudia. Zij begreep niets van de edelmoedigheid van den officier, maar van het doen en laten van de blanke meesters had een nikker zich geen reken schap te geven. Stil en strak stond zij aan het venster, volkomen onbewust van het drama, dat zich in haar leven had voorgedaan totdat een dichte stofwolk, opgewoipeu door de paarden hoeven, als een scherm over het slot van het drama neerviel. De Heer J. B. schrijft ons: Zoodra ik u-at ouder begon te worden, kreeg ik na iederen maaltijd steeds een benauwd en opgeblazen gevoel. Ik nam, hiertegen een proef met Krusehen Salts en kreeg verrassende resultaten. Ik voel mij thans veel flinker en levenslustiger. De kleine dageUjksehe dosis Krusehen houdt mijn geheele organisme op peil." (Origineele brief ter inzage). Wanneer Uw afvoerorganen niet naar behooren werken, zullen zich in Uw lichaam allerlei afvalstoffen ophoopen, die Uw organisme verontreinigen en de oorzaak kunnen zijn van velerlei klachten, waarvan indigestie er één is. Door geregeld de kleine dagelijksche dosis Krusehen Salts te gebruiken, wordt Uw spijsvertering bevorderd, terwijl de zes zouten, waaruit Krusehen Salts is samengesteld, tevens een aansporende werking hebben op Uw afvoerorganen. Voelt zich thans weer flink en levenslustig Zoodra deze weer geregeld en atftief hun plicht doen, wordt Uw organisme gezuiverd van alle schadelijke stoffen en zullen deze ook geen gelegenheid meer hebben zich op te hoopen, waar door voorgoed een einde is gemaakt aan Uw klachten. Neem een proef met Krusehen Salts en U zult bemerken, dat niet alleen Uw indigestie verdwijnt, doch U zult zich bovendien veel flinker, levens lustiger en actiever gevoelen. is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.40, f 0.75 erf f 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester, Engeland. ift- PANORAMA, Geïllustreerd weekblad. Verschijnt Donderdags. Tezamen met een der periodieken De Stad Amsterdam, Groot Rotterdam, 'sGrnvenhage in Beeld, Ons Land, Ons Zuiden of Ons Zeeland f 1.62Vi per kwartaal of f 0.12% per week. Franco per post f 1.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Koloniën f 7.65 per jaar by vooruitbetaling. Voor postabonnementen en adreswijzigingen van post» abonnementen gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureau's HAARLEM, Nassaulaan 51. Tel Int. 13866. Giro nr. 142700. AMSTERDAM, N.Z. Voorburgwal 262. Telefoon Inierc. 35170. Giro nr. 97946. ROTTERDAM, Stationsweg 24. Telefoon Jnterc. 50540. Giro nr. 101981. 's GRAVENHAGE, Stationsweg 95, Tel. luiere 111666. Giro nr. 4514t. UTRECHT. Biltstraai 142. Telefoon Interc. 15473, Giro nr. 149597. 's HERTOGEN BOSCH, Stationsweg 27. Telefoon lnterc. 4286. Giro nr. 129750. MAASTRICHT, Stationsstraat 20. Tel. Interc. 5851. Giro nr. 124690. VLISSfNGEN. Bad huisstraat 5, Tel. 81. - De voorwaarden van onze gratis ongevallenverzekering zijn op aanvraag verkrijgbaar. Jan zocht altijd Nora Hogersgezelschap Nu hijkt hif nooit meer naar een andere vrouw - en mijn huid is ie ts om trots op te zijn Ans vond me wanhopig snikkendzei, dat ik een .Vermoeide huid'' had en daarom LUX TOILET ZEEP moest gebruiken Waarom nog langer rond gelopen met een lelijke, ruwe huid? Een „vermoeide huid" het gevolg van de moderne levenswijze is gemakkelijk te verhelpen door het dagelijks gebruik van Lux Toilet Zeep, die speciaal be reid is om de werkzaamheid van de poriën op te voeren en rimpels te voorkomen. LTZ 165-0141

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 15