KARDINAAL PACELLI WERD PAUS PIUS XII De laatste joto van kardinaal Pacelli voor z'n verkiezing tot Paus. Deze opname werd gemaakt tijdens de H. Mis vlak voor de ope ning van het conclaaf. De nieuwe paus zit geheel links op de foto. Naast hem de kardinalen Cerejeira en Schuster. Sneller dan iemand had verwacht, op denzelfden dag dat het Conclaaf zijn werkzaamheden aanving hebben de 62 kardinalen der Roomsche Kerk, in de Sixtijnsclie kapel voor de Pauskeuze bijeengekomen, hun zeer eerbied- waardigen medebroeder, staatssecretaris Eugenio Paoelli. Romein van ge boorte, tot Paus gekozen. Met een sterke, van vreugde trillende stem verkondigde, in den laten middag van den 2en Maart, de oudste kardinaal-diaken, Z.Em. Caccia Dominioni de Proto, van de loggia van Sint, Pieter, de uitverkiezing van dezen adellijken kerkvorst tot de hoogste geestelijke waardigheid op aarde, die van vader en leidsman der Christenheid. Snel als het licht droegen de, aethergolven het voor millioenen geloovigen zoo gewichtige nieuws den aardbol rond, en brachten aan de gelieele wereld de inderdaad verrassende tijding, dat de nieuwgekozen Paus den naam had aangenomen van Pius XII. In Paus Pius XII, den opvolger van Pius XI, roemruchter gedachtenis, den 262en in de onafgebroken rij der Opperherders, heeft de Katholieke Kerk, na nog niet ten volle drie weken van verweesdheid, dus weer een gids op de duistere wegen van dit spanningvolle tijdsgewricht. Alles in deze Pauskeuze is ongewoon, onverwacht en wonderlijk geweest. Immers, nog nooit, zoo lang er een conclaaf is gehouden, is het, voorgekomen, dat de kardinalen slechts één nacht in hun cellen behoefden door te brengen, nog nooit, dat reeds op den eersten Conclaafdag de keuze plaatsvond; nog nooit beklom een kardinaal staatssecretaris den Stoel van Petrus, nog nooit kwam het voor, dat, iemand óp zijn verjaardag Paus werd. Want, geboren op den tweeden Maart 1876, voltooide paus Pius XII op denzelfden dag zijner uitverkiezing zijn 63e levensjaar. Eigenaardig is ook dat deze Paus den naam van zijn roemrijken voorganger heeft overgenomen. Opmerkelijk ook, dat bij 't verloten der cellen voor het, Conclaaf de kardinaal staatssecretaris en tevens camerlengo van den vorigen Paus zoo gelukkig was het lot te trekken, nr. 13, dat overeenkwam met dat van zijn eigen appartementen, waar hij dus rustig kon blijven wonen. Weer een andere bijzonderheid, die zeker het, vermelden waard mag heeten, is dat voor het eerst sedert twee eeuwen een Romein tot Stedehouder van Christus werd uitverkoren. Ofschoon de figuur van den tegenwoordigen Paus als staatssecretaris over de heele beschaafde wereld bekend mag heeten, moge hier zijn levensloop in enkele markante feiten en data worden saamgevat. De nieuwe paus, kardinaal Pacelli, met zijn grooten voorganger paus Pius XT. Irische Paus lts Pit

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 20