volledig kan bekoren. Franeker. Een mooie opname van het stadhuis, dat Het raadhuis te Noordw ijkerhout. Het stadhuis te Veere, dat in 1470 verrees. Het prachtige raadhuis van Hilversum, dat enkele jaren geleden door i n ïoui wera geoouwa en waarvan ae voorgevel in 1887 gerestaureerd werd. demonstreert wel duidelijk de opvattingen en ideeën, het streven en de artistieke ontwikkeling onzer bouw meesters. Wanneer in enkele woorden gezegd moet worden, wat zoo de algemeene indruk onder het publiek is, dan zal het ongeveer hierop moeten neer komen: indien uit deze ontwerpen (de jury heeft twee plannen aanvaard ter nadere uitwerking) een keuze gedaan moet worden, dan gebeurt het zonder geestdrift, want het grootsche idee, de machtige ge dachte ontbreekt. Er is geen enkel ontwerp, dat met sehoone, waardige en levendige kracht, eenvoudig en onmiddellijk ons boeit en stil maakt van dank bare bewondering. Op deze pagina's plaatsen wij de foto's van enkele Nederlandsehe stadhuizen, niet met de bedoeling om alle goeds van eigen tijd te ontkennen en mis moedig te treuren over de verloren grootheid van een tijd, die nu eenmaal voorbij is; evenmin om te beweren, dat een van deze stadhuizen eenvoudig na gebouwd moet worden. Doch één gedachte dringt zich wel onweerstaanbaar opde tijdgenooten der vroegere architecten vonden mooi, wat dezen in Veere, Franeker, Amsterdam en Enkhuizen bouw den- - en wij vinden het nog mooi. Zelfbewuste kracht, voorname waardigheid en simpele schoon heid alle schoonheid is eenvoudig spreekt er uit in een voor allen ver staanbare en indrukwek kende taal. Datzelfde krach tige, statige en sehoone lied wensclien wij te hooren in de melodie van dezen tijd indien het thans niet ge componeerd wordt, kan men daarvan niemand een ver wijt maken, doch wij mo gen wel vragen om te wachten tot de tijden en de geesten er rijp voor zijn, en ons niet tot eiken prijs iets op te dringen, dat tijd genoot noch nakomeling

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 29