WRIGLEY WRIGL^'S, 23 men zich inspannen, om afnemers te vinden. En de menschen moeten ook nog wennen aan het nieuwe...." Vaak werd er honger geleden in de villa van Neist, maar de moed ging niet verloren. Wel werd Karel's gelaat van maand tot maand bleeker en smal ler. Overdag werkte hij in de fabriek, 's avonds schreef hij zijn brieven en 's nachts hield hij zich nog urenlang bezig met reclame-ontwerpen, die zijn fabrikaat bekend moesten maken, en met passen en meten, om nog verbete ringen aan te brengen in zijn uitvin dingen. Vaak was hij ook op reis om grossiers en winkeliers te bezoeken en elders vertegenwoordigers aan te stel len. Er verliep een vol jaar, voor zij de eerste belangrijke opdrachten ontvin gen. Maar toen was het ergste dan ook geleden kort daarop kregen zij zelfs uit Holland groote bestellingen. Het waren vreugdedagen in de kleine fa briek en met nieuwe energie werd het werk voortgezet. Up zekeren dag, kort na de vestiging van de nieuwe onderneming, verscheen de lompenmillionnair met zijn ossen voor de smederij. Verwonderd zag hij het nieuwe be drijf aan en zijn oude oogen tuurden lang naar den firmanaam boven den ingang. Toen wendde hij zich plotseling om naar zijn vrienden. „Hier is voor ons geen plaats meer, mijnheeren ossen," klonk zijn krakende stem. „Kom, we gaan een andere smidse opzoeken." En spotlachend vertrok hij weer. Op den straatweg tusschen Wetzlar en Siegen reed kuchend en steunend een ratelend vehikel - een auto, maar een veteraan in zijn soort, die ongetwij feld den heelen oorlog had uitgediend. De wagen slingerde en de motor kreunde en hijgde, alsof hij aan asthma leed. Het was de eerste auto van Karei Neist. Hij keerde met dit proestend geval van de herfstbeurs in Leipzig terug, waar hij een aardigen stand voor zijn fabrikaten had ingericht. De wagen naderde een kleine hoogte, waartegen de motor ernstige bezwaren scheen te hebben. Want hij protesteerde piepend en krakend en herhaaldelijk scheen het, of hij op het punt stond den geest te geven. „Kom, kom, niet. zoo nukkig," ver maande Karei Neist het ongelukkige geval. „We zijn nu zoo thuis...." En vroolijk begon hij te lachen. Hij voelde zich vandaag als een overwin naar in een zwaar gevecht. Zijn reis naar Leipzig was ruimschoots beloond en zijn moeiten en kosten hadden hon derdvoudig hun rente opgebracht. Hij had een sierlijk model-tuintje op de jaarbeurs aangelegd en in deze natuur lijke omgeving zijn werktuigen en ge reedschappen gedemonstreerd. Thans keerde hij naar huis terug met een tasch vol bestellingen. Drieduizend handploegen voor Bra zilië en een even groot aantal veel- scharige ploegen. En harken, schoppen, krabbers, wiedmachines, troffels en schoffels in alle vormen en grootten. Een bestelling van een firma uit Afrika Het duizelde hem, als hij eraan dacht. Bestellingen van bekende firma's in Hommeren, Friesland, Brandenburg, Hannover en van de Roer. Bestellingen uit Roemenië, Argen tinië, Polen, Holland, Denemarken en Engeland Eindelijk was hij er bovenop. Zijn gereedschappen vonden aftrek. Neist- gereedschap" werd bekend en had zich een goeden naam verworven. Niemand van al die afnemers vermoedde, hoe bescheiden de „fabriek" was, waarin die sierlijke en handige werktuigen vervaardigd waren. Maar dat kwam er ook niet op aan hoofdzaak was, dat zijn fabrikaten degelijk, bruikbaar' en nuttig waren. Zijn eerste zorg zou nu zijn zich kapi taal te verschaffen om de fabriek uit te breiden. En die zorg was een domper op zijn uitbundige vreugde, want ook liet geld was schaarsch en duur in dezen tijd. Maar hij kon er niet langer meer buiten voor een goedkoopere en snellere productie had hij onmiddellijk machines en meer personeel noodig. Ja. in de eerste plaats machines. Zij zouden de fabrikatiekosten belangrijk verlagen. Op de jaarbeurs had men hem de nieuwste machines gedemonstreerd ingenieuze laschmachines, stempel- platen, persen, scharen, draaibanken en boormachines. Hij was in extase ge raakt bezat hij nu maar het noodige kapitaal Herbert Neist was in Leipzig geble ven. Ook hij had zich trotsch gevoeld als eën overwinnaar. En na ampel overleg waren zij overeengekomen, dat Karei terstond naar huis terug zou keeren, om te trachten nieuw geld bijeen te krijgen. Geld! In Herbert Neist stelde men geen vertrouwen meer. Maar mis schien gelukte het zijn zoon. Misschien... Slechts twintigduizend mark, ha merde het door Karel's hoofd, terwijl hij de hoogte afdaalde met zijn auto. De oude wagen liep rammelend den straatweg af. Het was alsof de motor plotseling veel lichter ademde het steunen en kermen was opgehouden en huppelend danste hij over de onef fenheden heen. Toen Karei de villa van zijn vader naderde, dacht hij eensklaps aan een man, die schatrijk heette te zijn. De i lompenmillionnair, zijn eigen oom! Nog L nooit in zijn leven had hij een woord met hem gesproken, maar niettemin was het zijn oom. Hoe kwam het eigen lijk, dat zijn vader alle conversatie mei hem verbroken had? Bestond er een veete tusschen die twee? Of was het alleen het hemelsbreed verschil in karakter, dat hen gescheiden hield? Karei dacht aan de woorden van zijn vader: „Hij gelooft dat ik hem eens bestolen heb. Maar zijn vader was een eerlijk man hoe kon hij hem dus bestolen heb ben? Wat die twee echter ook met elkander hadden, hij was in elk geval een volle neef van den lompenmillion nair. Zou hij misschien bereid zijn hem tegen een behoorlijke rente het geld te leenen? Hij mocht dan een zonderling zijn, familiezin en genegenheid voor de kinderen van zijn broer kon hij even goed bezitten als een normaal mensch. En waaróm zou hij zijn eigen neef niet helpen? Het denkbeeld bij den lompen millionnair om hulp aan te kloppen liet Karei niet meer los. Het kostte hem ten slotte niets, als hij hem eens een be zoek bracht. Zei hij neen, dan zou hij hem beleefd groeten en weer vertrek ken oom George moest zich dan maar weer aan zijn ossen houden. Maar één poging wilde hij wagendat was hij zelfs verplicht, nu de toekomst van de jonge fabriek uitsluitend afhing van een geldkwestie. Terwijl zijn gedachten zich nog met dit besluit bezighielden, ontdekte hij op eenigen afstand een nieuwen, ele- gaiiten auto aan den kant van den weg. De wagen stond stil en onbeheerd, naar het scheen Toen hij echter naderkwam met zijn rammelend vehikel, zag hij twee sierlijk Vervolg op blz. 26 Millioenen kauwen WRIGLEY'S P.K. na eiken maaltijd en blijven fit en kwiek - zjj weten een goede gezond heid te waardeeren. De heerlijke smaak ran P.K. verfrischt den adem, bevordert de spijsvertering en helpt het tandbederf bestrijden, doordat het de spijsresten verwijdert, die zich na het eten tusschen de tanden vastzetten. Verslapte gelaatsspieren worden door het geregeld kauwen van P.K. weer veer krachtig. Kinderen zijn dol op P.K. Zü vinden het prettig om flink te kauwen, zonder te beseffen hoe goed dit is voor de mond hygiëne en voor den groei van een sterk en gaaf gebit. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bü de hand. Veei genot voor weinig geld5 cent. De beste grondstoffen de fijnste smaak

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 23