XUGGET Ook Uw haar kan prachtig glanzen PRIJSVRAAG 5&.000 KILOMETER OP METALE1T TLEÜGELi 'dooi uoünauaMe, ftaakMccfajinjg j KENT U DEZE ROL? 35 Vervolg van biz. 32 zooals ik het hem al meer heb zien doen en ik weet vooruit, dat hij daarna met zijn linkerhand het kussen een opstopper geeft om het recht te leggen. De majoor wrijft volgens een bijzon deren ritus het raam schoon, hoewel de Chineezen het vannacht in de vlieg- haven blank als een spiegel gepoetst hebben. Het bridgekwartet gaat altijd aan dezelfde klaptafel zitten en, aan- knoopend aan gisteren, vraagt er één ..Wie was aan de beurt?" Als de steward 's middags voor het laatst komt, brengt hij bij wijze van uitzondering geen lekkernijen mee, maar insectenpoeder. Wij krijgen om de beurt allemaal een flinken scheut, over onze schoenen en scheenbeenen. Het kon immers, dat we van Guam kleine, nare mugjes als blinde passa giers meevoerden, en het eiland, dat we nu benaderen, heeft geen muggen en zoo moet het blijven. Weer onbegrijpelijk: dat na een vlucht van elf uur plotseling een stuk aarde, geel, met frisch groen, uit de blauwe wereldzee opduikt. Wake- Island na 2500 km. zonder rif of schip, zoo ver als van Amsterdam naar de Sahara. Men zou bijna gelooven, dat ze ons in een grooten kring om Guam heen gevlogen hadden en dat we daar weer opnieuw landden'. Want wat wij daar vanochtend vroeg gezien hebben, in het donker weliswaar, zien we hier weer in het licht van den laten avond denzelfden aanlegsteiger, hetzelfde hotel en 't bord „Pan American Airways System" boven den coquetten gevel met de zuilengalerij.... Neen, de fontein voor den ingang, die werkte in Guam niet. Maar de bedden en de meubels, precies als gisteren: op het eerste gezicht edel notenhout en geschilderd blik, als men er tegen klopt. Eerst moeten we, voor het nacht wordt; ons eiland „veroveren". We moeten een in elkaar gedraaid stuk koraal ter herinnering afbreken en een van de merkwaardige kogels van groen glas optillen, die door de zee aan land zijn gespoeld. Daar ze goed- kooper zijn en beter weerstand bieden tegen de branding dan kurk hebben ze als drijvers voor de netten van Japansche visschers gediend. Hun landgenooten hebben lang geleden op Wake een armoedige nederzetting gesticht en zijn gauw weer weggegaan. En er ligt nog een groot, verroest anker: van een schip, dat voor een jaar of vijftig in een taifoen in tweeën brak. Man en muis vergingen, alleen de ratten niet. Die zijn op tijd naar de kust gezwommen en vonden het eiland een waar paradijs. In de mangroven- bosschen rennen, klimmen en ritse len nu hun kleinkinderen rond. Ik heb er dertig tegelijk geteld; het uit gestrooide vergif heeft niet geholpen. Tusschen de ratten scharrelen kreeften rond. Zij sleepen een slak kenhuis met zich meeden recht- inatigen inwoner hebben ze opgegeten en nu bewonen ze ook nog zijn huis, die roode roofmoordenaars: wanneer het hun te klein wordt, verschaffen zij zich een grooter nummer. En dan de loopvogels, die op patrijzen lijken! De ontdekking, dat ze hun eieren in kuilen legden, heeft destijds den des kundige van de luchtvaartmaatschappij tot tranen geroerd. Nu wist hij plotse ling, dat het eiland ook bij storm niet door de zee overstroomd werd en kon men zelf een nest gaan bouwen. Na het diner spreekt iemand mij onder den nachtelijken hemel aan. Het deed hem genoegen, dat ik zoo nieuwsgierig rondkeek en hij wilde me nu alles laten zien. Mister Rankin, een van de tachtig Robinson Crusoe's, die in 1935 als de eerste blanken het koraaleilandje betreden en betooverd hebben. Maar de echte Robinson had het gemakkelijker. In tegenstelling met deze pioniers vond hij op zijn Juan-Fernandez meteen een zoet waterbron en, ten minste volgens Daniel Defoe, ook nog cocosnoten en vrachten. Op dit eiland kon men echter slechts rattenboutjes krijgen, maar er was toch geen vraag naar een Chineeschen kok. Op de reede lag immers hun schip. De expeditie van deze „North Haven" is een epos van onzen tijd. In San Francisco waren zij aan boord gegaande bemanning van den clipper, radio-experts en electriciens; architec ten, meubelmakers en werktuigkun digen, bestuursambtenaren, doktoren en weerkundigenblanke arbeiders, die men heel zorgvuldig kon examineeren en uitzoeken, omdat er zich honderd maal zooveel hadden aangemeld als men noodig had; bovendien nog gele bedienden. Wat was er echter niet van te voren in het ruim van die stoomboot van vijfduizend ton gela den! Wie op de koraalriffen van den oceaan kleine luchthavensteden wilde bouwen, moest allerlei dingen mee nemen van een zwaren tractor af tot de laatste schroef van het slot van de deur. Eu toen begon via Ilonoloeloe de tocht naar de belangrijkste punten in het uitgestrekte blauw van de land kaart. Naar Midway, naar Wake ten slotte, het eenzaamste van alle eilanden. Zij konden hun armen uit hun mouwen steken, deze pioniers Onverwoestbaar was hun energie zooals eeuwen geleden. Mister Rankin komt in geestdrift, als hij er van vertelt: hoe zij, in de branding zwee- tend, eerst de rotsachtige riffen moesten opblazen, zoodat voor de lichters met den tractor van tien ton een vaargeul gemaakt werd. Op de kust groeiden bergen van kisten, vaten en manden en deze veranderden bin nen twee weken in torens en barakken. Radiomasten en watertoren, olie- en benzinetanks, electrische installaties en voorraadschuren ontstonden. „We hebben zelfs levende kippen! Ach, wat kan ik u allemaal laten zien in een halven nacht?" Waar hij woont? In een van de zes blokhuizen, „met alle comfort", electrische koelkast, warme en koude douche; verchroomd metaal blinkt in een zee van licht. Geen wonder: mister Rankin maakt het licht zelf. Ik moet de diesel motoren bezichtigen, waar hij voor zorgt. Ook de inrichting voor het benutten van de zonnestralen, die overdag het water verwarmt, het smalspoorbaantje „de kleinste spoorweg ter wereld" en het huisje voor de brandweer. De beide zwarte helmen, die daar hangen, heeft de „North Haven" ook al meegebracht. In dit drijvende „warenhuis van de nieuwe wereld" vind ik echter en dat is nog merkwaardiger ook eenige tonnen nieuwe aarde in zakken mitsgaders de planten, die er bij hoorenbloemen en leiboomen Volgende weeks Een nacht op Hawaii. 3IT33 W IO „U was altijd zoo flink en ijverig, maar nu.... „Ik ben de laatste tijd erg over werkt Mijnheer." „Neem dan een tonicum. Een dagelijksche dosis NUGGET zal U nieuwe kracht en energie geven." SCHOENCRÊME VAN SUPERIEURE KWALITEIT 10 en 20 ct. Zwart, Donker-, Middel- en Lichtbruin, Rood, Wit en Blauw. Schrijf ons vóór 31 Maart 1939 hiervan den naam en de eigenschappen; voeg er den wikkel bij van een origi neelerolè 5 cent.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 35