snlKg /te II(liraii-eilanden zijn 'felteel op hel toerisme ingesteld en due ontbreken er ook de (/(djrelden niet, waar de Engelsehe en Amerikaanxebe reizigers hun ye- liejde sport onder de palmboomen kunnen beoefenen. Ite inboorlingen zijn uitstekende klim mers. Reeds rroeg worden de jongens groeiend in het beklimmen van den kokospalm maar nu lijkt -het er niet op. De bridgeclub is uit elkaar gespat. De leden zitten verstoord elkaar aan te kijken: zij hebben een beetje ruzie en maken overal aanmerkingen op: de kippenbouillon, die op vierduizend meter opgediend wordt, is niet warm genoeg. Zij kijken, alsof zij elk oogen- blik het klaehtenboek zullen gaan vragen.... En dan zoeken ze weer troost in de tijdschriften. Ach, wat daar aan gruwel en liefde in te vinden was, is er ook al uitgelezen. Neen. de algemeene gemelijkheid heeft een andere oorzaak, vermoed ik. In Hongkong kreeg elk van ons al een gelijkltiidenden brief in zijn handen gestopthet spijt ons, schreef de luchtvaartmaatschappij daarin, maar voor het laatste traject van de oceaan vlucht mag u niet met zeker heid op een plaats rekenen. De etappe Honoloeloe-San Francisco is zoo huig. dat meestal eenige passagiers achter moeten blijven om meer benzine te kunnen laden. En deze brief dringt nu om zoo te zeggen pas goed in het bewustzijn door. Het vooruitzicht achter te worden gelaten is vergif voor het humeur: heimelijk slaat men zijn buurman gade, of hij geluk kiger zal zijn dan jijzelf; dien eerza- men, maar tweehonderd pond wegen den koopman gooit men in gedachten al overboord De Hawaiian clipper nadert Hawaii. Administratief behoort ook reeds Midway tot het stedelijk gebied van deze eilanden. De Amerikanen, die van den overtreffenden trap houden, hebben haar dan ook reeds verheven tot „de grootste stad van de aarde". Ik las het in een prospectus: doorsnede drieduizend vijfhonderd kilometer. Op de zuidkust van Oahn, een van ile zeven vulkaan- en ananas-eilanden, ligt Ilonoloeloe. Het water van de ..Parelhaven" schuimt om de vliegboot. Palmen, hangende tuinen aan een blauwe, baai? Eerst de douane. Bij deze achterdeur van de Vereenigde Staten zijn ze heel precies. Nummer één van hun hachelijk lijstje: luxe-voorwerpen uit China. Men mag slechts voor een waarde van honderd dollar kosteloos invoeren, zoo licht men onzen make laar van Wallstreet in. Zijn jaile- beeldjes uit Sjanghai liggen aan den anderen kant van de grens. Ilij grijpt lachend in zijn portefeuille.... Elk van mijn aluminiumdoosjes voor de filmspoelen wordt geschud, openge maakt en beroken. Als geschapen om opium in te vervoerenMaar wat moet ik op deze reis nu liiet een ver- doovingsmiddel doen Matuur en cultuur ■""n dan rijden wij door het vuur: de suikerrietvelden rechts en links van den autoweg staan in lichtelaaie. Het is het werk van officieel aangestel de brandstichters: de vlammen vreten slechts het overbodige groen weg, het riet zelf blijft echter onaangetast, hoogstens wordt het wat zwart en liii kan het gemakkelijker geoogst worden lok de kleine burger rijdt hier met een auto van acht cylinders. Limousines, fonkelend alsof zij den eersten proefrit afleggen, glijden door een tropische, maar goed onderhouden wildernis. De oertijd en het nieuwste van het nieuwste uit deze tegen stelling klinkt reeds binnen vijf minu ten de voornaamste melodie van Honoloeloe op. Hooge huizen, doel matig en overzichtelijk neergezet zoo als in een moderne hoofdstad van Amerika, en daartussehen steeds weer een stuk landschap, dat als het ware sedert een vroegen lentedag van onze planeet, is blijven staan. In de waaie rende kronen hangen behalve boog- lampen ook kokosnoten, die om zoo te zeggen eiken avond rijp worden. De gasten van het luxe-hotel pension van vijfentwintig dollar per dag af kunnen er zich eentje laten brengen. Terwijl zij bij hun ijskoude Manhattan-cocktail zitten, klautert een halfnaakte inboorling op bloote voeten den boom in.... De jongen is daarvoor aangesteld, tk verdenk hem er van. dat hij in het drukke seizoen de volgens de oude methode geoogste vruchten 's morgens weer in den boom ophangt. Als de late zonnestralen buiten over de zee schieten, begint het vuur werk in Honoloeloe. Gloeiende pijlen schieten van de torens der radio-zend masten op, in de tuinen der bioscoop paleizen fluoresceeren fonteinen met blauwrood stuivende vonken. En eenigszins afgekeerd van dit zwijgende gesnater der lichtreclames staat ergens een koning van Hawaii in brons. Hij schijnt, zich niet meer te verbazen. Hij is een van die met veeren getooide opperhoofden, die zoo'n langen naam droegen Kamehameha heette de laatste, die even voor 1900 onopvallend afscheid nam. l it het postzegelalbum kennen wij hem met zijn speer en zijn mantel. Ja. en toen kwamen de postzegels met de- koppen der presi denten van de U.S.A. Van de honderd mensehen zijn hier slechts zes wascliechte Hawaiianeezen. Zoo grondig zijn de eilanden sedert I7TS. toen James ('ook ze ontdekte en op deze kust zijn leven liet, door de vreemdelingen veroverd. Niet alleen door de blanken. Ik heb vriendschap met Jeff ge sloten. een Amerikaanschen chauf feur. De rondrit 's avonds wordt een soort volkeren parade. Er is een Phi- lippiuo-wijk en een ('hineesche wijk, waar de bedrukte winkelwimpels evenals in Kanton wapperen. Jeff prijst de Japanneezen, langs wier groote, afgesloten nederzettingen wij nu rijden. Zij gaan alleen met hun landgenooten omhun kinderen moe ten weliswaar naar de U.S.A.-school, maar 's middags worden ze nog naar de Japansche school gestuurd ook op Hawaii moeten ze nog in Nippon blijven. „En als vader en moeder zicli hier rijk gewerkt hebben." voegt Jeff er op gédempten toon bij, „dan gaan ze er met onze dollars vandoor!" Ten slotte komen we echter op een plaats terecht, waar het eiland onver- valscht Amerikaansch is: de drugstore. In een van die merkwaardige lokali teiten. die deels drogisterij, deels cafeteria en lunchroom zijn met brui send sodawater. Men klimt op de hooge barkruk. Vermoeide wandelaars, die niet zoo gauw aan de lucht gewend zijn. steunen met hun elleboog op de tapkast, het lijkt alsof ze hier alleen maar gekomen zijn om den mixer aan te staren. In zijn witten kiel deelt deze slag roomtaartjes uit en mengt ijskoude dranken in alle kleuren van den regen boog. In het rond staan tafels en glazen kasten vol medicijnflesschen. potlooden en scheerkwasten, haar-, tanden- en nagelborstels, enz. Aan de tapkast, ik kan er met mijn oogen niet afblijven, vloeit steeds goudkleurig water uit een verchroomde kraan. Ananassap, helder en koel. Het eene glas na het andere stroomt vol, langzaam, met lichaam en ziel drink ik het weer leeg. Jeff begint al bezorgd te kijken, merk ik. De geheele reis, leg ik hem uit, heb ik eigenlijk alleen maar gemaakt om deze drugstore, ik wilde toch eens tot het brongebied van de ananasrivier door dringen en nu ben ik er. „Ach zoo." zegt Jeff nu. gerustge steld Vertrek van den Hawaiian clipper vierentwintig uur uitgesteld!" Dat hebben ze me bij het. eerste gekraai van den haan in mijn bed getelefo neerd. Wegens ongunstigen wind. En omdat de wind morgen wel niet anders zal waaien, heeft de agent van de luchtvaartmaatschappij al vast een paar medepassagiers uitgeschakeld. Ik breng onzen armen majoor, die een niet getrokken heeft, naar de „President Hoover", waarmee hij in vijf dagen de Californische kust zal bereiken, in plaats van in achttien of twintig uur. Juist is een boot aan ile kade komen aanleggenvol van menschen, die Honoloeloe het liefste ziet vreem delingen. Aan den voet van de trap. die van het douane-kantoor naar de vrijheid der stad leidt, worden ze al ontvangen. De rol van eerejonk vrouwen wordt meestal vervuld door oude weduwen, tusschen wie men spitsroede loopt. Zij hebben bloemen- kettingen aan haar arm hangen, die zij, natuurlijk tegen contante beta ling. weggevenliet zijn de beroemde Leis, die uit geel ritselend papier bestaan en oorspronkelijk den geu renden tooi van koningen en prinsen vormden. Van eiken behoorlijken toe rist - en geen toerist is volgzamer dan de Amerikaan verwacht men, dat hij zich zoo'n guirlande om laat hangen. Ik moet aan het klokje den ken, dat men de koeien in de Alpen om den hals hangt. Zoodra de taxi-chauffeurs bloemen zien. beginnen ze gebiedend te wenken Hier staat uw wagen! Onder de palmen blinkt een bord met den naam van hun firma: „Paradijs-taxi's". Wie is zoo dwaas om aan de poort van het paradijs rechtsomkeert te maken? En zoo rijden ze dus in drommen het paradijs binnen. Eerst naar Waikiki, het „mooiste strand van alle wereld zeeën". Het zou ontactvol zijn om te zeggen, dat er mooiere waren aan de „Parelhaven" van hetzelfde eiland bijvoorbeeld.... Alleen al de bekwaamheid der propagandisten, die hun foto's gratis over de vijf wereld- deelen rondstrooien, heeft recht op erkenning: zij hebben het zoo ver gebracht, dat ook den tegenvoeters deze branding van Oahn in de ooren ruischt. Waikiki-Beacliis het mooiste niet de melodieuze naam? De sprongen van de gebruinde golven- ruiters en hun gejuich in het schuim klinken hierin door. Volgende week: Op be zoek by 'n natuurmenschi

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 30