DOODLOOPENDE STRAAT Op 'n goeden dag verschijnt dan in die huurt een bendeleider, Baby Face Martin, die na 'n succesvolle bandietencarrière nog eens z'n oude moeder wil bezoeken. Het leven heeft een stempel van ontbering op het oude mensch gedrukt, doch zij geeft den schurk van een zoon een draai om zijn ooren en deelt hem mee, dat hij een schooier is en zij hem niet meer erkent als haar kind. Hij gaat weg en beraamt uit haat en woede 'n nieuwe misdaad. Doch zoover komt 't niet. Hij wordt herkend en van een dak, waarop hij gevlucht is, neergeschoten. Als het lichaam dan in de straat ploft klinkt er uit 'n venster 'n schreeuw, die door merg en been gaat. Het is de moeder van den bandiet, die van 't schouwspel getuige is.... Een fel, sterk drama, waarin Sylvia Sydney, Joel MeCrea, Hum phrey Bogart, Allan Jenkins en Marjorie Main prachtig en heel gevoelig spel te zien geven. Het begin van het einde van de heerschappij van Baby Face Martin (Humphrey Bogart). Dave (Joel MeCrea) slaat hem tegen den grond. Opgegroeid in een steeg brengen de jongens hun dagen door met dobbelen, vechten en straat schenderijen. Sommige naturen gaan door deze omgeving ten onder en worden later gangsters en bandieten. Dit handjevol havelooze kereltjes regeert thans reeds deze heele buurt. )it is een verfilming van Sydney (ingsley's beroemd tooneelspel )ead End, een sociaal drama van ruitengewone kracht, zij het ook, dat het speciaal aan de Ameri- canen iets te zeggen heeft. Wil- iam Wyler heeft hiervan de regie jevoerd en het is hem gelukt de ïeele wrange atmosfeer van het oorspronkelijke stuk in de film te behouden. Eerst aan het einde krijgt de toeschouwer misschien een beetje den indruk, dat hij wat al te veel naar een verfilmd decor gekeken heeft, maar dat is dan ook alles. Want tusschen het begin en het einde van dit sterke drama ligt 'n heele tijd, waarin hij al de ellende en, we zouden haast zeggen, misdadige bitterheid van het leven in zijn twee uiterste phasen heeft aan schouwd. Daar, aan de straateinden van die gewel dige metropool, welke New York heet, waar de las ten van een te grooten rijk- dom en een te diepe ar moede elkaar ontmoeten, speelt zich het trieste ver haal van Kingsley af. En als de bewoner van dit con- tinent, met z'n talrijke so ciale wetten, zich afvraagt, j^y hoe het toch mogelijk is, ■O T 'té P ËM dat Amerika boeven bezit met een bijna ongeloofe- j lijk misdadigheidscom- i plex, dan vindt hij het J antwoord daarop in deze story. Maar ook maakt hij kennis met - - groote karakters, zoo- als Dave, Drina en de HiHk oude vrouw Martin, die in die omgeving pracht-menschen treble ven. Drina (Sylvia Sidney) en Dave, die tevergeefs pogen uit die troosteloo- ze omgeving weg te ko men, totdat Baby Face Martin neergeschoten wordt. Dam krijgt Dave de groote belooning, welke op dat misdadi- gershoofd stond, en 'n nieuwe toekomst daagt op in het verschiet.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 32