NEDERLANDSCH FABRIKAAT Wangen met kuiltjes 13 door Daan van der Zee Er is veel omzichtigheid geboden Haar eerste gang is naar het stad- bij het verhalen van de weder- huis. Maar die gang is slechts pro waardigheden van die doddige forma. Die barricade is te goed verde- Dolly Berkel, liet meisje met de kuiltjes digd om haar te kunnen nemen. Het in haar wangen. Want de wederwaar- zijn de mannen van de voordracht, die di"heden van Dolly zijn tevens de Dolly daar treft: den burgemeester en wederwaardigheden van de achtbare de twee wethouders. Ze kan er niet meer leden van een gemeenteraad. En als je dan een vriendelijken glimlach verove- met porcelein omgaat, dan moet je zor- ren en die wordt haar dan ook gul "en. dat je niets breekt. geschonken. Maar een burgemeester j Natuurlijk heet Dolly geen Dolly is een burgemeester en een wethouder cn woont ze ook niet in Breedeioo. is een wethouder. Onbeklimbare torens Evenmin zijn de achtbare leden van den zelfs voor den stoutmoedigsten geest. j gemeenteraad die van Madrichem. De Maar de gemeentebode in zijn geklee- waarheid moge al naakt zijn, ze wordt de jas vergeet iets van zijn aangemeten meer acceptabel als ze een weinig om- waardigheid als hij de kuiltjes in Dolly's sluierd is. En wie ter wereld behoeft wangen ziet. Met een haast, die de nu precies te weten, wie de liberaal is gekleede jas oneer aandoet, zet hij zich van den ouden stempel, die per ongeluk aan de inwilliging van Dolly's verlangen verweten werd toen de rommel van een om haar een keurig lijstje te geven van vorige eeuw werd weggesmeten? de namen en adressen der vroeden. Ofschoon het moeilijk schijnt, wordt Natuurlijk schuilt er onder die haast over de politieke kleur van die gemeen- een kleine speculatie op zilveren dank- teraadsieden uit Madrichem verder ook baarheid. Maar het aandeel in die snelle al niet gesproken. Het doet er immers bediening van de twee kuiltjes is toch niet toe welke staatkundige opvattingen aanzienlijk grooter dan het aandeel een man beheerschen, die plotseling van de twee kwartjes, die een poezelige wordt geplaatst tegenover een twintig- hand uit een miniatuur-beursje in een jarig snoezig meisje met kuiltjes in miniatuur-taschje vischt. haar wangen. Op zoo'n moment zijn de reacties maar zelden van politieken Op het marktplein, recht over het aard. Niet de hooge tonen van een stadhuis, ligt de eerste barricade, die publieke luidruchtigheid worden dan voor een stormloop in aanmerking aangeslagen op het menschelijke klavier komt. Het is een deftig huis met hoogt maar de donkere tonen van een ontvan- ramen, dat een beetie anachronistisch kclijke natuur, die uit geheimzinnige aandoet tusschen een sigarenwinkeltje diepten schijnen op te trillen. en een kroegje. Resoluut gaat Dolly Dolly Berkel uit Breedeioo dan zou op de kwijnende statigheid af, nage- geen beweging in de mannenharten staard door den burgemeester, die toe- van de gemeenteraadsleden uit Madri- vallig een groote behoefte heeft om uit chem hebben verwekt, als ze berust het raam te kijken, had in het feit, dat ze als no. 3 van een De salon, waarin een propere dienst- voordracht geen kans op een benoeming bode haar binnen laat, is vol van een I tot onderwijzeres in Madrichem kon vroeger-eeuwsche weelderigheid. En in maken. Maar je moet Dolly heeten die weelderigheid past precies de ver- al heet ze dan ook geen Dolly en schijning, die over een paar goud een zekere brutale vertrouwelijkheid omrande, brilleglazen heen het kaartje met liet leven bezitten om tóch de leest, dat de gedienstige heeft overge- veertien vroede vaderen en de ééne bracht. Een verschijning, alweer in een vroede moeder te gaan opzoeken om gekleede. jas, die een levend plaatje een kans te scheppen, die er niet is. lijkt uit een der boeken van Dickens. Dolly heeft nu eenmaal haar zinnen „Zoo, juffrouw Berkel. u wenscht gezet op die betrekking in dat oude me te spreken stadje met zijn middeleeuwsclien toren „Ja, meneer. Ik kom uw belangstel en zijn oude geveltjes. Ze loopt al een ling vragen voor mijn sollicitatie." half jaar met haar akte in den zak. In twee oude oogen twinkelt levendig- En ofschoon ze het heel plezierig heeft heid, als zij over de brilleglazen heen in het royale landhuis van haar moeder naar het snoezige snuitje met de kuiltjes in Breedeioo en het middelpunt is van in de wangen kijken, een jolig groepje van onbezorgden, ze „Sollicitatie waarvoor?" wil het werkzame leven in. „Voor onderwijzeres. Ik sta 110. 3 Het lijkt haast wanhopig wat ze wil op de voordracht." beginnen. De beide andere voorge- „Hoe jammer, dat ik zal moeten dragenen zijn schoonen uit Madrichem. teleurstellen. Een no. 3 maakt in Misschien wel knapper-in een j>aeda- Madrichem nooit kans." gogisch meesterschap. Ingeborenen in Er is geen teleurstelling in Dolly's elk geval in de zachte koestering van oogen. De mededeeling verplettert haar een locale genegenheid. Maar wat niet. Ze kijkt den statigen ouden heer weerhoudt een twintigjarig modern zelfs glunder aan. meisje van het klauteren over allerlei „Nee, meneer, dat begijp ik ook wel. hindernissen? Zeker geen goede raad- Natuurlijk zal no. I wel gekozen worden, gevingen van representanten van een Maar, ziet u, ik zou het zoo prettig vorig geslacht, die de roerselen van een vinden als ik ten minste één stem kreeg, nieuwen tiid onbewogen langs zich heen Dat geeft moed voor een volgenden voelen gaan. keer." liet, heeft geen zin om Dolly verder „Hm. Deen onaardig denkbeeld, moet te teekenen. Ze is Dolly, en daarmee ik zeggen. Ik stem altijd op no. 1. uit. Dolly, die naar Madrichem wil. Traditie, nietwaar. Maar ik wil er toch En als ze in den trein stapt, die haar wel eens over denken." naar Madrichem zal brengen, dan neemt „Nou, meneer, als u dat wilt...." ze al haar overmoed mee, om dien uit De stralende dankbaarheid uit een te storten over vroede hoofden en vroede .paar oogen, die zelfs oud bloed in be- harten. Ze weet het, dat ze barricaden weging kunnen brengen, verteedert den moet gaan veroveren. Maar wat bc- ouden heer. Hij houdt iets te lang teekenen barricaden voor een modern Dolly's hand vast ten afscheid. En dan meisje van twintig jaar met kuiltjes I ui haar wangen? Slot op blz. 15 I als bijvoorbeeld beige, oranje-bruin of blauw, is spoedig verkleurd of bedorven. Gebruikt daarom van het begin af aan voor Uw schoentjes Tana, dat niet alleen het leer onderhoudt maar bovendien de kleur beschermt. Tana is in alle kleuren, ook in goud en zilver, bij Uw schoen leverancier verkrijgbaar! Tana is méér dan een onderhoudsmiddel: het is 'n schoonheidsmiddel voor Uw schoentjes! Voor alle soorten leder en elke kleur is er een speciaal Tana-..sehoonheidsmiddel". Uitsluitend verkrijgbaar bij de schoenbranche

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 13