Silvo Het VOORJAAR komt! MLI. „DE BETUWE" Tiel Zilverglans 23 vaak een parallel tusschen Karei Neist en zijn oom. den lompeninillionnair. Zij beweerden dat hij precies diens aard liad. Weliswaar was hij niet zoo als zijn oom, maar zooals George Neisl alleen leefde voor zijn geld, zijn ossen en zijn akkers, zoo leefde Karei alleen voor zijn fabriek en de zaken. Van wereldsche irenoegens was hij even afkeerig als de lompeninillionnair en evenals deze bleef hij een verstokt vrijgezel. De vrouwen schenen geen indruk op hem te maken.... Zóó goed wist Karei Neist voor de buitenwereld te verbergen, wat er in zijn hart omging. Want aan dat hart had reeds lang do liefde geklopt. Hij trachtte die liefde met hard werken te onderdrukken en te vergeten, maar zijn bedoeling faalde volkomen. Want bijna dagelijks ontmoette hij Greta Krauert en er ging geen dag voorbij, of hij dacht aan haar met een stil. brandend verdriet. ACHTTIENDE HOOFDSTEK De klassieke spreuk, dat de ziel het lichaam kenmerkt, heeft ongetwijfeld een kern van waarheid in zich. De moordenaar draagt zijn Kaïnsteeken, de huichelaar laat zich herkennen aan zijn slangachtigen blik en de geldwolf en woekeraar aan zijn begeerlijke haviks- oogen en zijn onrustig bewegende vingers, die steeds tot grijpen en rapen gereed zijn. Lichamelijke gebreken spe len in dit opzicht geen rol. Een schoone ziel zal zich uiterlijk ook openbaren in een verminkte gestalte en een booze ziel zelfs in het lichaam van een Apollo. Zoo was Krauert in zijn uiterlijk het echte type van den gulzigen geldwolf, wiens begeerigheid geen grenzen kent. Hij was klein van gestalte en met de jaren corpulent geworden als een ton. Zijn hoofd was kaal als een biljartbal en glom als een spiegel. Hij had een vleezig en opgeblazen gelaat, droeg een kleine snor en'een keurig verzorgd sikje. De gezwollen lippen gaven aan zijn mond een gulzig aanzien en zijn kleine oogen dreven onrustig in hun kassen alsof zij altijd naar iets begeerlijks zochten voor zijn groote, vleezige han den Hoeveel O.W.-ers in den loop der jaren ook weer in hun vroegere armoede teruggevallen waren - Krauert was altijd de rijke parvenu gebleven. Hij had zijn snel verworven vermogen in winstgevende ondernemingen belegd en voorts bezat hij een blikwarenfabriek n iel een personeel van tweehonderd arbeiders en een zuurstoffabriek. De laatste was zelfs dag en nacht in bedrijf en wierp groote winsten af. Krauert bleef dus niet veel te wen- schen over. Maar al was hij rijk aan geld en goed, aan waarachtig geluk was hij armer dan menigeen van zijn arbeiders. Het is een feit dat niet. kan worden geloochend, dat het ware geluk zich niet graag met den rijkdom verbroedert en dat men zich aan weelderig gedekte talels en op vergulde stoelen zeer onge lukkig kan voelen. In de eerste plaats tobde Krauert voortdurend met zijn gezondheid. Hij leed aan een chronische nierziekte, waar tegen geen kruid gewassen bleek. De dokters hadden hem een streng dieet voorgeschreven, maar hij hield te veel van een goede tafel, om zich naar die verstandige voorschriften te kunnen schikken. Bovendien leed hij aan een hartkwaal. Vaak lag hij 's nachts urenlang wakker, gekweld door pijnen en angst,en in zulke uren dacht hij niet aan zijn rijke be zittingen. Dan klopte de vrees voor het hiernamaals aan zijn onrustig ge weten en overviel hem met een gevoel, of hij bedreigd werd door vurige handen. hu liet leven na den dood had Krauert zich nooit bekommerd al zijn gedachten warén erop gericht ge weest zoo snel mogelijk rijk en nóg rijker te worden. Juist de. mensehen, die heel hun leven onverschillig hebben gestaan tegenover God. gebod en moraal, wor den bij ile gedachte aan den dood het hevigst door angst voor het hierna maals gekweld. Naarmate de aanvallen van hartzwakte menigvuldiger werden, werden de benauwdheden van zijn ziel grooter. Het was echter niet alleen de angst voor den dood, die hem zich ongelukkig deed voelen. Ongelukkiger nog maakte hem de wetenschap, dat hij de liefde van zijn eenig kind had verspeeld. Greta bracht haar ware gevoelens wel niet onder woorden, maar hij voelde dat zij afkeerig van hem was. Geen vriendelijk of hartelijk woord zelfs kreeg hij meei van haar te liooren. Die plotselinge ommekeer in liaai gedrag dateerde van den dag. toen I Karei Neist haar oogen had geopend voor 't ware karakter van haar vader. Zij had hem dien twist bijna woordelijk overgebracht. Krauert had er smalend om gelachen voor beleedigingen had hij zich nooit vatbaar getoond. Maai Greta had zich niet gerust laten stellen door zijn luchtige verzekering, dat een zakenman, die naar succes streefde, nu eenmaal een rekbaar geweten moest hebben. Hij had liet nooit geweten, maai dien dag kwam hij tot de ontdekking, dat dit kind een geheel ander karakter bezat, dan liij. Zijn zoon Philip zou zijn woorden begrepen hebben, maai Greta verstond ze niet. Zij leek op haar moeder, die zich nooit 0111 de zaken had bekommerd, uitsluitend in het huisgezin haar taak zocht en in weerwil van allen rijkdom slechts een bescheiden burgerlijk leven wenschte te leiden. Toen Krauert. zijn dochter dat ant woord gaf,' was het meisje, plotseling bleek geworden. Karei Neist had dus niet gelogenEn sinds dien dag was haar houding tegenover haar vader koel en onverschillig geworden, als was hij een vreemde voor haar. Toch kwam zij nog herhaaldelijk op de geschiedenis terug. Op zekeren dag verscheen het meisje bevend en opge wonden in zijn kamer. ,,!k heb er nog eens over nagedacht, vader. Maar wat u me van die oude zaken verteld hebt. was toch eigenlijk bedrog." „Kind," zei hij geërgerd, „zwijg daar nu maar over. Een zakenman is geen geestelijke en nog minder een heilige." „Maar hij kan niettemin eerlijk zijn en blijven!" wierp ze hem met driftige oogen tegen. Krauert lachte. De opvattingen van dit kind waren belachelijk, volgens hem. Zoo'n jong meisje kende de wereld immers niet. „Je moest er maar over zwijgen, Greta, zeg ik nogmaals. Je bent veel te jong om over zulke dingen te kunnen oordeelen.' „Maar al ben ik jong, ik weet nu toch maar al te goed, dat. de vijand schap tusschen ons en de buren alleen door uw handelwijze is ontstaan! En die vijandschap is de oorzaak van alles, wat nadien is gebeurd." Toen lachte Krauert niet meer: hij dacht aan den dood van zijn zoon en sprong wild op. „Nu is het genoeg! Dagen en nachten heb ik opgeofferd, om ook jou een zorge loos leven te verschaffen. Wat- ik heb j gedaan, deed ik ook voor mijn kinderen, i Je moest er je vader op je kniecn voor danken. Toen ik begon, had ik niets. Vervolg op blz. 26 I Verdrijf ,,Voorjaars-moeheid mei RIJN O Tomatensap! Voorjaarsmoeheid wordt veelal toege schreven aan de vitamine C-armoede van ons voedsel tijdens de winter maanden. Dit tekort dient aange vuld! RIJNO-Tomatensap is daartoe het aangewezen middel. RIJNO .in smaak, voedings- en vitamine-waarde gelijk aan de verschf tomaat dank zij de gepatenteerde bereidingsmethode, die in Nederland alléén door de Mij. ttDe Betuwe Tiel gevolgd wordt RIJ NO Tomatensap is anders dan andere tomatensappen. H.W. Doctoren worden op aanvrage gaarne volledig ingelicht omtrent fabri cagemethode, enz. metouderwetsch comfoor,welke 'wfeSKlP hierbij is afgebeeld, stamt uit de 2e helft van de 18e eeuw. J 3"*^ g Het is Friesche kunst, karakte- •jj ristieke Bolswarder arbeid, met ""sJ -■ de verschillende dierenmotie- J ven. De theepot in het moderne servies, zooals hieronder gere- v produceerd, doet daarbij wei heel streng zakelijk aan. De tijden zijn wel veranderd, doch de zin voor het bezit van zilveren gebruiksvoorwerpen, die tevens sieraad zijn, is gebleven. Voor het onderhoud van Uw zilver, hetzij antiek of modern, gebruike men steeds SILVO, het kwaliteits poets middel voor goud, zilver, plate, nikkel, tin, chroom, enz. enz. Alom verkrijgboar in busjes von 25 en 50 ct. Proefbusje op oonvroog N.V. HAND6LMIJ. RECKITTS - DE BILT.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 23