53.000 KILOMETER OP IETALM VEEITCUEES Waarom garandeeren deze 3 punten een nieuwe, mooiere lijn? 35 Vervolg van biz. 32 Het is 011 geloof elijk, maar het komt uit: deze „pijpenla" is niet alleen labo ratorium, maar ook verblijfruimte voor de fotografen, als zij toevallig niets te doen hebben. Er is geen andere. Als ze de kranten willen lezen om „tips" te vinden of notities willen maken voor hun opnamen, dan kun nen ze op een knikje gaan zitten. Ilurry, hurry!" Een man, die ge lukkiger geweest is dan zijn kameraad in het gerechtshof, komt met hoogrood gezicht opdagen. Het is 12.20. Licht uit, cassette te voorschijn. Hij heeft er een autobus in zitten, die een half uur geleden in een etalage gereden is. zeven (iooden. In vijf donkere minuten is de Panfilm ontwikkeld en gefixeerd. Zij wordt, nauwelijks gespoeld en nog nat, in een copieraam zonder glas gestoken en snel vergroot. En de afdruk morgen vergeeld en vergeten - wordt in een bad gestopt, in warme lucht ge droogd. 12.29 fladdert hij de cliché- afdeeling binnen, waar men hem in zink etst „Het record is 32 minuten," vertelt Spinnifex. Hij bedoelt den tijd. die verloopen is tusschen het nemen van de foto en het oogenblik, waarop de extra-tijding op straat verschenen is. „Die heeft natuurlijk meteen carrière gemaakt!" Maar kom, de maag begint zoo langzamerhand te knorren. „Jongens, we gaan lunchen!" zegt Spinnifex. Op den hoek van' den volgenden wolkenkrabber is het restaurant. Een duivenslag voor menschen, die tien minuten tijd hebben. Sla bij wijze van hors d'oeuvre. een portie corned heef op toost, daarbij een glas melk of een kop koffie; alles laat men op een pre senteerblad zetten, dat aan de deur wordt uitgereikt en dat men netjes heen en weer draagt tot men een plaatsje gevonden heeft. En dan moeten de fotografen snel weer naar de pijpenla terug en de re dacteuren naar de redactie. Ik tel daar 15 mannen in hemdsmouwen en 15 schrijfmachines. Kan men hier geeste lijken arbeid verrichten? Waarom niet? Door de gewoonte is het of men watten in zijn ooren heeft: ik denk ook aan de Niagara: als die in een strengen winter bevriest en het geruisch van den waterval ophoudt, dan moeten de menschen .in de buurt slaappoeders innemen. Het hoofd van de afdeeling stadsreportage. die zooiets niet noodig heeft, verdeelt opdrachten onder de verslaggevers, die op het startschot wachten. Er zoemt een signaal-apparaat: het zijn Morseteekens, die steeds herhaald worden. „323!" zegt de assistent van den chef, springt op een kaart van de stad af en tikt met zijn vinger op een vierkant, waar het cijfer in staat. „In dit huizenblok is brand!" Als ergens in de door 600.000 menschen bewoonde stad het raampje van een brandmelder ingeslagen wordt, begint het Morse-apparaat hier te zoemen en deelt het nummer mee. Dan is een telefoontje naar de wacht van de betreffende wijk voldoende om te weten te komen, of 't een groote brand is en of het de moeite loont een verslag gever te sturen, ja of neen. Het schijnt ditmaal niet veel bijzonders te zijn. „Maar ik heb wel 'n aardigen moord voor je, Fred roept de clicf. Spinni fex, die hier bedoeld is allen noe men elkaar bij den voornaam leest een briefje, pakt zijn rommeltje bij elkaar en wenkt mij om mee te gaan.... Maar ik heb er niet veel zin in en neem afscheid. Tegen middernacht rijden we nog eens heuvel op. heuvel af. De straten hebben een helling van bijna 45 graden en men hoort er den onderaardschen kabel van het bergspoor brommen. Deze straten leiden naar de wijk van de Italianen, die hier het sterkst het Euro- peesche element vertegenwoordigen de Duitschers bezetten de tweede plaats en naar „Chinatown". Oude burgers van San Francisco, deze gelen. Al in 1848 hebben ze de wasch voor de goudwasschers gedaan en dikwijls, als de manden te groot wer den. stuurden ze de hemden naar China: schoon en gestreken kwamen zij over den Stillen Oceaan terug. Goud!.... Eerste fanfarestoot in de lawaaierige geschiedenis van deze stad, welke eens in opdracht van Spanje door stille monniken gesticht werd. Toen die Indiaan met zijn hand jevol stofgoud uit het Sacramento-dal verscheen, waar hij glazen kralen voor wilde hebben, begon een nieuw tijd perk. Na de goudrazernij kwam de zilverroes. En na het zilver uit de Nevada-mijnen de diamanten! lederen keer was het een wervelstorm, die van San Francisco een hemel en een hel tegelijkertijd maakte. De vreem deling meent de sporen van deze harts tochtelijke avonturen nog in de ge zichten van de tegenwoordige burgers te kunnen ontdekken; ook als ik al te persoonlijke indrukken wil verifieeren en in de uitstalkasten met vele ongere- toucheerde foto's kijk, dan zie ik in die gezichten vitale vastbeslotenheid, die zoowel in ruwheid kan ontaarden als in dapperheid tot uitdrukking kan komen. En dan in 1906: de brand. Daar staan wij nu op de Twin Pius en kijken, evenals voorheen op den Telegraph Hill, op deze fonkelende wereldstad lieer, waarvan *u goede 35 jaar geleden nog niets te zien was. Al die wolken krabbers zijn immers pas na den brand verrezen. Alleen van den Victoria Peak in Hongkong af, ook een heuvelstad, heb ik een nachtpanorama kunnen bewonderen als dit hier. Millioenen vensters zijn verlicht, de evenwijdige kabels van de hangbrug zijn als licht stralen en aan den horizon flikkeren Oakland, de zusterstad, en de vlieg- liaven Alameda. Ook op Alkatraz, het rotseiland in de Golden Gate, is nog een etage verlicht: daar ligt de gevan genis. v aar duistere beroemdheden als Al Capone en consorten wonen die niet kunnen vluchten, omdat men niet door de draaikolken heen kan zwem men. En een politieboot, vertelde Spinnifex mij al, vaart dag en nacht om het eiland heen. Of men misschien niet dit tehuis voor gangsters van binnen zou mogen fotografeeren, heb ik hem gevraagd, en daar heb ik een teer punt mee aangeraakt. Overal mag een verslaggever in San Francisco komen, alleen niet in Alkatraz. Kan een sensatiejager als Fred dan nog rustig slapen? Ook na de zes dagen, die ik in deze stad heb doorgebracht, zie ik hem en de zijnen nog voor mij. San Francisco, zoo zegt men algemeen, moet men haten of liefhebben. Dat weten de in woners en na een week merken de vreemdelingen het ookIk beu geneigd het laat ste te doen Volgende week Een uit stapje naar Hollywood. Dit nieuwe, luchtige zomerondergoed heeft 3 interessante voordeelen. Allereerst heeft het aan de schouderbandjes verstelbare schuifjes, zoodat nien het over de buste goed glad kan trekken (1). Dan heeft het een met elastiek afgewerkte zoom (2) en is bovendien de taille op een geheel nieuwe wijze buitengewoon elastisch geweven (3). Dit ondergoed zit ook onder de buste onberispelijk. Daarbij komt nog, dat de stof bijzonder elastisch en soepel is, het zit om Uw lichaam als een tweede huid. Kijkt U eens naar het aardige ingeweven bloesempatroon! Moesjes spelen een groote rol in de ondergoed-mode. U ziet dat ook bij dit origineele Juvena-model. Vraagt naar dit model in de betere zaken. Wanneer het nog niet voorradig is, schrijf dan aan Jos. Könings, Koningin Wilhelminalaan 475, te Voorbuig.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 35