WORDT HET SLOE INGEDIJKT? 1700 meter van den dijk verwijderd blijven en in liet andere geval zon zij den dijk op slechts 1000 meter passeeren. Het Rijk, tot welks domeinen het Sloe behoort, wil echter nog maar weinig hooien van deze plannen. Tusschen de aangeslibde gronden loopt nog een geul van vijftig tot honderd meter breedte, met een lengte van vier en een half a vijf kilometer, en naar schat ting een oppervlakte van vijfenzeventig hectare. Ook die geul zou het bestuur der domeinen eerst nog voor een groot gedeelte willen laten dichtslibben. Inmiddels heeft het Staatsdomein een tusschen- voorstel gedaan, om een dijk te leggen van de haven van Zuid-Krayert (Nieuwdorp) naar den Bijlevelt- polder: die zou dan slechts elfhonderd meter lang behoeven te worden (de beide eerder bedoelde dijken zouden elk ongeveer drieduizend meter lengte tellen). En dit beperkte plan zou dan ruim vierhonderd hectare polderland opleveren. I)e Zuid-Bevelanders vinden echter zoo'n plan geld weggooien, wanneer technisch hun ontwerp uitvoerbaar zou zijn. Want de initiatiefnemers zouden desverlangd graag zelf de heele financiering van het werk op zich nemen; zij hebben de noodige kostenberekeningen voor bedijking, wegenaanleg, afwatering en verkave ling laten maken en stellen uit eigen middelen de De rijshouten dammen eischen voortdurend onderhoud. Op de hoogst geleyen schorren, die nooit meer onder stroomen, grazen het heele jaar door de schapen het ruige spartina-gras af. Ja, als de omwonende boeren hun zin krijgen in de actie, die zij reeds maandenlang aan 't. voeren- zijn. In de omliggende Zuid-Bevelandsche polders hebben zij zich tot een combinatie vereenigd, waarin alle groepen en gezindten ver tegenwoordigd zijn en met waarlijk respectabelen ondernemingszin wordt er gewerkt om een grootsch en kostbaar plan ten uitvoer te brengen. Want er moet grond komen, er moeten bedrijven zijn voor ,de opgroeiende generatie van Zeeuwsche boeren. Twintig a vijfentwintig gedoentes van dertig a veertig hectare elk zouden er te stichten zijn op de kleigronden van het Sloe, wanneer dit werd afge sloten door een dijk van den hoek van den Van Citterspolder naar den Nieuw- en St. Joos- land-polder; acht- a negenhonderd hec taren zouden er dan gewonnen kunnen worden. Sommigen willen nog verder gaan en den dijk van den Van Citters polder laten loopen naar Fort Itam- mekens; in dat geval zou er een opper vlakte van ca. twaalfhonderd hectare ingepolderd worden. Maar een gedeelte daarvan zou zandbodem zijn en boven dien zou dan de dijk kostbaarder moeten worden, omdat hij lichter te lijden zou krijgen van de Scheldestrooming. Bij het eerste project zou namelijk de strooming Een vernuftig systeem van greppels en dammen houdt sinds een drietal jaren op bijzonder praetische wijze alle door den vloed aangevoerde slib vast. zoodot de kleilaag vlug aanzet.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 18