20 Februari 1689. Prinses Maria scheept zich naar Engeland. Den Briel in voor de reis Na rijp beraad stemde de prins toe, hoe moeilijk ook de functie van stadhouder en kapitein-generaal der Nederlanden te vereenigen was met die van koning van Engeland. Doch bij de uitvoering van zijn plannen had hij rekening te houden met den invloed van de Amsterdamsche burgemeesters, in die dagen bijna zelf koningen, zij het ook over een klein gebied. Als zij niet tegenwerkten, dan was er al veel gewonnen. Witsen betuigde nu, ook namens zijn anibtgenooten„dat zij 't groote werk noch aan- noch afraden konden, doch zoo 't buiten hun toedoen, werkstellig gemaakt werd, wilden zij, voor hunne personen, wel raden tot zulk een onderstand, als zij met eed en plicht bestaanbaar zouden oordeelen, schoon zij van gedachten waren, dat het bij de vroedschap hunner stad niet doorgaan zou." De stadhouder landt in Engeland r\eze sombere voorspelling kwam echter niet uit, want Amsterdam gaf weldra zijn toestemming tot ondersteuning van de grootsche plannen. Hier werd vooral de uitrusting te water voorbereid onder leiding van Hiob de Wildt, secretaris der Admira liteit, die precies op de hoogte was. De prins liet nu door bemiddeling van vertrouwde Amsterdamsche en Kotterdamsche kooplieden vijfhonderd schepen huren, die in verschillende havens binnenliepen en door 'n escorte van vijftig oorlogsschepen geleid en beschermd zouden worden. Toch duurde het tot September voor over deze gewichtige onderneming van gedachten gewisseld werd in de vroedschappen der steden van Holland. Hoewel hier en daar aan- aanvankelijk geaarzeld werd, weken de leden wel dra voor den algemeenen aandrang en de Staten van Holland besloten met de andere provincies om den prins te ondersteunen en den tocht naar Engeland mogelijk te maken. Op acht November 1688 stak de stadhouder uit Hellevoet- sluis met de daar lang zamerhand bijeengekomen vloot die om redenen van politieken aard on der het opperbevel van den Engelschen admiraal Her- bert was gesteld naar Engeland over. Jacobus vluchtte reeds op 23 De cember van hetzelfde jaar naar Frankrijk en leefde voortaan met zijn familie in St. Germain, min of meer 't genadebrood van Lode- wijk XIV etend. Hij werd op 22 Januari 1689 van den troon vervallen verklaard en Willem III trok op 28 Januari met een leger van <>ok in Holland werd de kroning van stadhouder Willem III tot koning van Ingeland feestelijk gevierd. Te Amsterdam werd een groot vuurwerk ontstoken op den Kloveniersburgwal. 11 April 1689. De kroning van prins Willem III en zijn gemalin tot koning en koningin van Engeland, Schotland en Ierland in de Westminster- abdij te Londen. 21.0Ü0 man Londen binnen. Op 22 Februari landde prinses .Maria van Oranje, de dochter van Jacobus, in Engeland, en op 11 April 1689 werden de prins en prinses tot koning en koningin van Engeland, Schotland en Ierland gekroond in de Westmiuster-abdij te Londen. Wel een merkwaardige loopbaan voor een ziekelijkeu, bleeken jongen man, die tweeëntwintig jaar geleden door 't Eeuwig Edict van den raad pensionaris Johan de Witt tot machteloosheid en lediggang was gedoemd. Die „eeuwigheid" duurde maar vijf jaar en nog zeventien jaar later be steeg het vroegere „kind van staat" den troon van een der machtigste koninkrijken der aarde. De eerste plechtige zitting van het Engelsche Lagerhuis in tegenwoordigheid van prins Willem III. Het prinselijk echtpaar begeeft zich in een statiesloep van Whitehall naar de kroningsplechtigheid.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 3