Indanrhren -prijsvraag met f.2000 aan prijzen! LUIK 1939 DE LAATSTE DER PLATVOETEN Wat is Indanthren? .ndanthren INTERNATIONALE WATERTENTOONSTELUNG MEI - NOVEMBER HAVASGELDER Hij heette lrg. andere kenmerken der beschaving, om In „vloeiend" Platvoet-Indi- dan bij tooverslag terug te vallen in aansch beteekent dit: kleine, zwa- alle barbaarsehe Platvoetpraktijken, als re. dikke, bruine muskusrat. Dat is zoo'n de eerste de beste gelegenheid zieli voor- griezelig knaagdier, dat dolgraag op deed. De meester t>eweerde altijd, dat den stronk zit van een denneboom, de Platvoet-Indiaan even gemakkelijk terwijl zijn staart nog net den grond tot zijn oerstaat terugkeert, als de ratel- kriebelt. slang van huid verwisselt. Op Zaterdag- Toen Ug, gillend als een mager varken, avond zit hij nog keurig opgeprikt met voor 't eerst naar school werd gebracht, zijn vrienden in een café te zwetsen over herdoopte de onderwijzer hem in George diepzinnige politieke en economische Washington Ug. Dat was eenvoudiger vraagstukken, terwijl het kaasbolletje en het klonk buitendien nog bijzonder op zijn haren troont, maar 's Maandags vaderlandlievend! Eenige maanden la- is hij ineens weer de ongecultiveerde ter had de meester al niet weinig spijt natuurmenschDan sjouwt hij rond op van deze edelmoedige daad, die niet moccassins. draagt veeren, doet verbo- bepaald vleiend bleek te zijn voor den den volksdansen, scherpt zijn jachtmes vader van het land. Xa een grondige en treurt over 't feit, dat het gouveme- bestudeering van liet jongmensch was ment zulke kinderachtige vooroordeelen de onderwijzer er van overtuigd, dat heeft tegen een beetje scalpeeren. Ug nooit de eerste zou worden in oorlog, De onderwijzer hoopte echter, dat hij vrede of waarin dan ook. Bovendien zat Ug vroeg genoeg in zijn handen hail de goede man voortdurend in angst, dat gekregen, om hem een blijvende beseha- het onbezonnen Indiaantje buiten eens- ving in te pompen. De laatste der Plat- klaps zijn hoed zou afnemen. Dit kon voeten zou ook de beste der Platvoeten noodlottige gevolgen hebben, want Ug's worden hoofd vertoonde een treffende gelijkenis „Ik zal Ug zoo goed africhten," met een buksboompje! De spechten zou- mompelde hij dikwijls, „dat hij altijd den zich vast en zeker vergissen en in zijn kaasbolletje trouw blijft en per slot gedachte zag de oude man ze al bij bosjes van rekening is het kaasbolletje toch in Ug's haardos kruipen, om er de insec- een symbool van beschaving! Geen ten uit weg te snoepen. mensch kan een wildeman zijn, zoolang Om volledig te zijn moeten we er hij een kaasbolletje draagt." bij vertellen, dat ditzelfde zonderlinge Ongestoord werkte hij dus verder aan hoofd geheel en al ontoegankelijk was Ug. voor de paarlen der wetenschap, waar- De tijd ging voorbij, zooals hij nu mede men het dagelijks trachtte vol eenmaal gewend is te doen. Ug's afme- te stampen. Daarom besloot de onder- tingen en eetlust groeiden bij den dag wijzer Ug's naam nogmaals te ver- en intusschen keek de onderwijzer i anderen en hem Walter Muskusrat te nieuwsgierig uit naar de teekenen van noemen. Op dit gewichtige oogenblik geestelijke en zedelijke ontwikkeling, toonde Ug echter een merkwaardigen Inderdaad geloofde hij niet, dat er een karaktertrek. Hij weigerde kortweg groot denker een soort Platvoet- Walter Muskusrat te zijn! Op een of Aristoteles in den dikkerd met het andere onnaspeurlijke wijze had zich vierkante gezicht stak. Zelfs meende waarschijnlijk door een lek in zijn hij soms in wanhopige buien, dat er schedel liet besef in zijn hersens alleen door schedellichting wat wijsheid genesteld, dat George Washington een in den bruinen kop gedruppeld zou kun- groot blank opperhoofd moest geweest nen worden, maar Ug was een gewillige zijn of misschien nog was en dat jongen en dat gaf ten minste eenige hoop. dit opperhoofd een onuitputtelijke hoe- Alles wat hem geleerd werd accep- veelheid veeren, paarden, vrouwen en teerde hij met volle overtuiging, maar scalpen er op na hield. Hij beschouwde alleen vergat hij het weer even vlug. het dus als een geweldige eer naar hem Als ik maar een man van hem kan genoemd te zijn. maken, die zich aan de wetten van zijn Dreigementen en vleierij lieten hem land en zijn gemeente houdt, dacht de volkomen koud. Op een anderen naam onderwijzer, en als hij maar werken gaf hij eenvoudig geen antwoord. Hij wil en niet verslaafd raakt aan sterken begon zelfs een hongerstaking en ten drank, dan heb ik al veel bereikt. Ieder slotte moest de onderwijzer het dan ook mensch behoeft toch ook geen geeste- tegen hem afleggen. lijke Hercules te worden! Ug bleef George Washington Ug. Toen Ug veertien jaar was. gebeurde Het was voor den wijzen opvoeder er iets dat den ijverigen leeraar heel veel een eerezaak om van Ug een redelijken moed gaf. Op een dag kreeg de jongen jongeling te maken. Het ventje zou in het speelkwartier een hevige ruzie met waarschijnlijk de laatste der Platvoet- Henry James, bijgenaamd „de krulharige Indianen zijn en een echten Platvoet te Beer". Henry, die afstamde van de beschaven, dat was een taak, die iederen Zwartvoet-Indianen, was veel grooter en reehtgeaarden schoolfrik deed water- sterker dan onze kleine Platvoet. Hij tanden. De onderwijzer wist maar al te had Ug geschopt, maar het krijgslustige goed, dat dit nog nooit gelukt was. Meer mannetje liet zich niet in een hoek dan dertig jaren had hij het al gepro- dringen en maakte zich gereed heftig I beerd en.... in gedachten zag hij de van leer te trekken. Een oogenblik eindelooze rij Platvoetjongelingen het stonden de beide vechtersbazen als schoollokaal uitstroomen. Hun uiterlijk kemphanen tegenover elkander en juist was keurig door het glanzend vernisje was de goedhartige meester van plan der beschaving bedekt. Als elk ontwik- het strijdperk als vredestichter te bet-re- keld man hadden zij een hartstochtelijke den, toen het wonder geschiedde. Ug's genegenheid voor kaasbolletjes, sok- aangeleerde beschaving kwam tusschen- ophonders, zakspiegeltjes, veiligheids- beide. scheermesjes en bretels, maar bovendien Tot verbazing en blijdschap van den waren zij goed op de hoogte van onderwijzer hoorde deze Ug kalm en j bankrekeningen, rechtszaken en allerlei duidelijk zeggen: i Het begrip INDANTHREN heeft thans in de geheele wereld burgerrecht verkregen, leder weet, dat stoffen en artikelen, INDANTHREN geverfd, onover troffen waschechtzonecht en weerecht zijn. Wat er al zoo van INDANTHREN-stoffen gemaakt wordt, kunt U zelf nagaan, indien U het fraai ge- illustreerde (gratis) stalenboekje aanvraagt bij Uw stoffen handelaar, manufacturier, woninginrichting of stoffeerder. Bovendien heeft U groote kans, dat Uw moeite beloond wordt met een der belangrijke geld- of andere prachtige prijzen, die wij voor de goede oplossers uitloven. Waar niet verkrijgbaar wende men zich tot de INDANTHREN-PROPAGANDA AFDEELING, Postbox 1022 -Amsterdam. INDANTHREN, ONOVERTROFFEN WASCHECHT, ZONECHT, WEERECHT Geen Nederlandsch technicus mag het grootsche schouwspel missen van de Watertentoonstelling te Luik 1939, die de meest uitgebreide verzameling tech nische wonderen biedt, welke ooit op een tentoonstelling te zien zijn geweest Bezoekt de floor Richard Council i

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 9