DE HOUT VLOTTERS van Middelburg ruiuüüfr AU de stammen lang genoeg te water gelegen hebben om- de levende sappen er uit te laten treilen, bunnen zij naar de fabriek verroerd worden, om, na de noodige droging, te. worden gezaagd. Een eerste bewerking deelt den heelen steun met de cirkelzaag reeds in zware planken. hierheen verplaatste bedrijf van de X. V. Hout handel v.h. G, Alberts en Go. Met haar tachtig man personeel, ongerekend de filialen in de provincie, is dit een industrie, die in Middelburg den toon aangeeft. Natuurlijk heeft bij den sterk gegroeiden omvang van omzet en bedrijf de oude houtzaagmolen, die van wind en weer afhankelijk was, reeds lang plaats moeten maken voor moderner, sneller en machtiger machinerie, die mechanisch de cirkel- en conische zagen door de hoornen en balken" drijft, zoodat in Goed, een industriestad in den waren zin is Middelburg niet: geen torenhooge fabrieksschoorsteonen, geen walm en rook, geen onafzienbare kolonnes werklieden, die op de spitsuren fabriekspoorten in of uit stroomen. En weinig Middelburgers, die daar rouwig om zullen zijn. Toch is er één industrie, die op een heele stadswijk haar stempel drukt: het houtbedrijf. Heel het westelijk stads deel wordt er door beheerscht. Te water en te land. De grachten liggen er rondom vol met de ruw aangevoerde hoornen, die 's zomers bij stoombootladingen uit Finland en andere nöordsche woudstreken worden ontvangen, en die voor een heel jaar voorraad moeten blijven vormen. En zelfs de aangrenzende woonwijk draagt den weisprekenden naam „Achter de Houttuinen": want ook aan den wal ligt het reeds verwerkte hout in hooge stapels opgetast voor onmiddellijke expeditie gereed. Het Middelburgsche houtbedrijf omvat diverse kleinere ondernemingen, die samen reeds aan een verrassend aantal Middelburgers een bestaan verschaffen. Maai- grooter bet.ee- kenis heeft het thans circa vijftig jaar geleden uit Veer© Met kabels en kettingen worden de zware stun de werkplaats h i miengesler^f

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 16