EUROPA'S JONGSTE KONINKRIJK koning (lenManscl AlhaiiiêiiJenlijk ketens, -met Martus liggen groohlekkei «lie van SW irj. Deze vrMbjlare vl lieiitengevoUlinidd zielen telt Ml huid overal, eui alen vei er veel getajlterv kweekt,.welt een bel visscherij M jplaat De oorlogshaven van Durazzo, een van de meest typische havens ter wereld. Rechts een wachttoren uit den tijd der Romeinen. ALBANIË Opnieuw werd Europa in den loop der vorige week verrast door ingrijpende politieke gebeurtenissen. Nu betrof het den kleinen overbuurstaat van Italië, Albanië. In ver band hiermede geven we op deze bladzijden, naast een kort historisch en geogra- phisch overzicht van land en volk, 'n aantal afbeeldingen van dit gebied. Onze lezers zullen zich herinneren, dat nauwelijks een kwart eeuw geleden een dappere Neder lander, majoor L. W. J. K. Thomson, tijdens zijn pogingen tot reorganisatie der Albaneesche gendarmerie, door 'n moordenaarshand het leven liet. In de middeleeuwen stond dit land onder vreemde heerschappij en behoor de tot het groot-Servische en tot het groot-Bulgaar- sche rijk. Van de elfde tot de veertiende eeuw maakte het deel uit van het Oost-Romeinsche rijk; dan raakte het, na een lan gen strijd voor vrijheid, waarin de nationale held Skanderbeg uitmuntte, in 1479 onderworpen aan het Ottomaansche keizerrijk, waartoe het tot in 1912 bleef behooren. De Alba- neezen golden langen tijd voor de meest trouwe be wakers van den sultan. Zij. vormden een deel zijner lijfwacht en waren ook sterk vertegenwoordigd in de ambtenaarswereld. In den Balkanoorlog, welke in de beide jaren, die den wereld oorlog voorafgingen, werd gevoerd, werd Albanië door de Serven bezet, en gedeel telijk ook door Montenegrijnen en Grieken. Oostenrijk en Italië wisten op de Conferentie van Londen te bereiken, dat Albanië onafhankelijk werd verklaard. Ren charmant portret .van de jeugdige koningin van Albanië, voordien de Hongaarsche gravin Geraldine Apponyi, die vorige week het leven schonk aan een zoon. Als vorst, die den titel droeg van Mhret. werd in het voorjaar van 1914 benoemd prinslWilhelm von Wied, een achterneef van koningin Wilhelmina. Deze verliet evenwel kort na het uitbreken van den wereld oorlog het land en trok zich in Oostenrijk terug. Gedurende den oorlog bezetten de Oostenrijkers het noorden en de Itali anen het zuiden van Al banië met Valona. Het duurde tot 1921 vooraleer de Conferentie van de Ambassadeurs en de Vol kenbond den kleinen staat onafhankelijk verklaarden, maar de oueenigheid over de invloedssfeer, welke zoowel Joego Slavië als Italië in Albanië wenschten uit te breiden, bleef be staan. Blijkbaar tot op heden, ondanks het feit dat Ahmed Zogoe, die in 1924 als dictator optrad, eco nomische verdragen afsloot niet. Italië, en in 1928 als Gezicht op de havenstad Valona, in midden-Albanië.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 20