Een vaartuig va» de uiterst kleine vloot van Albanië. deniii Lanschen troon beklom, sterk onder Italiaanschen invloed stond, if teÉenlijk niets anders dan een bergland, bestaande uit evenwijdige metttartusschengelegen lengtedalen. Te midden van dit gebergte. :n» Ickkenvorniige hoogvlakten, waarin men tneren aantreft. zooals Skotwi. Ochrida. Kastoria en Jannina, de belangrijkste steden. vrmMlire vlakten hebben een betrekkelijk dichte bevolking, en zijn ;evoijjImiddelpunten van het verkeer. Meer dan ruim een millioen elt H huidige Albanië echter niet. Maïs en korensoorten groeien euvdeii veelal nog op primitieve wijze verbouwd. Ook tabak wordt SetwS.1 terwijl men in de dalen zuidvruchten en langs de kust olijven welt een belangrijk uitvoerartikel zijn. De vroeger belangrijke koraal- ij Ml plaats gemaakt voorde bereiding van zeezout, voornamelijk bij Avlona, waar ook as phalt, zwavel en gips wor den gewonnen. reizen in dit woeste bergland zeer vergemakkelijken. De bevolking bestaat voor tachtig procent uit Albaneezen, verder uit Serven, Zinzaren. Turken en O rieken. Zevenenzestig procent hiervan is den Mohammedaansehen godsdienst toegedaan, de overi gen den katholieken en Urieksch katholieken gods dienst.. Ofschoon men de laatste, jaren met grooten spoed heeft gewerkt aan de geestelijke ontwikkeling der bevolking, is deze in Albanië toch nog voor meer dan negen tienden analphabeet. De hoofdstad van het land is Tirana, waar de koning woont, en waar het parlement, dat uit twee Kamers bestaat, is gevestigd. De landstaal is het Albaneesch, dat evenwel, ten gevolge van een groote verscheidenheid van dialecten, geen aanspraak kan maken op een eenigs- zins ontwikkelde letterkunde. Ken spoorweg verbindt Durazzo met Tirana. Deze is evenwel slechts 4(1 km. lang. Goede havens zijn er niet, zeeschepen moeten op de reede blijven, van welke slechts die van Valona uitstekend beschut is. De buitenlandsche handel is van zeer geringen omvang, en richt zich voor meer dan de helft naar Italië, dat den toegang tot de haven van Valona met liet eiland Sase.no in bezit heeft. Albanië behoorde langen tijd tot de onbeschaafdste en onbekendste landen van Europa. Met. den wereld oorlog veranderde, vooral in de steden, de toestand eenigszins, ten gevolge van den aanleg van autowegen voor het leger, welke het Albaniêrs in nationale draeht, die zich kenmerkt door een grooten rijkdom van kleurig weefsel en goudborduursel honing Zogoe van Albanië in gezel schap van graaf Giano, den Italiaan schen minister van Buitenlo-. -he Zaken hen typische opname van den koning en de koningin van Albanië bij een der troepen-inspecties, gehouden ter gelegenheid van hun huwelijk. De koningin brengt den Albaneesehen nationalen groet. Men lette op de geheel naar Italiaansch voor beeld gemoderniseerde soldaten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 21