Bezoekers van den Eiffeltoren stappen op het tweede platform in de lift, die hen naar den top zal voeren. een fundament staan van twaalf meter dikte, naar het eerste platform stijgen, dat zevenenvijftig meter hoog ligt., dan naar het tweede, honderdvijftien meter, en ten slotte naar liet. hoogste, waar men de Seine als een haarlintje op een kiezelpad ziet liggen en waar het Panthéon en het Louvre speelgoed huisjes lijken. En dan te bedenken, dat deze oude Eiffeltoren heelemaal niet de oude Eiffeltoren is! Want. de ijzermassa heeft veel van den invloed van weer en wind te lijden, om niet te spreken van de verandering [in temperatuur, zoodat men wel kan zeggen, dat., afgezien van den cementen onder- Links: Ingenieur, Eiffel (be- De Parijsche wereldtentoonstelling van ÏSH'J wordt nedenste figuur) de ontwerper met een kanonschot van den Eiffeltoren voor gesloten van den beroemden toren. verklaard. bouw en de in het cement vastgezette ijzeren zuilen, ongeveer alles in die vijftig jaar eenmaal vernieuwd is. Een wonder van techniek aan het begin van onzen bij uit stek zoo „technischen" tijd. De „wrat op het aangezicht van Parijs" van vijftig jaar geleden is een -„gedicht in metaal" geworden, dat schrijvers inspireert, een voor- looper van de zakelijke bouwkunst (hoe onzakelijk de bestemming ook was), een wolkenkrabber uit de negentiende eeuw, maar vooral voor eiken vreemdeling, ja zelfs voor eiken Franschmanliet symbool van Parijs, de hoofdstad van Frankrijk. Een interessante foto van de grond werkzaamheden aan den voet van den Eiffeltoren. Gelijk men ziet verkeert, de bouw van het enorme gevaarte wig maar in een begin stadium. geweest: het bouwwerk had zoo ongeveer acht millioen goudfrancs gekost, maar gedurende het sei zoen van de tentoonstelling werd het door bijna twee millioen men- selien bezocht. Bijna zes millioen goudfrancs recette in zes maanden, zoodat de bouwTkosten in een half jaar dus al voor driekwart waren goedgemaakt. Het zou niet. ver standig zijn geweest zoo'n „luclit- goudmijn" meteen maar te laten verdwijnen. De feiten hebben de optimisten in het gelijk gesteld. In die vijftig jaar bedroeg het aantal betalende bezoekers van den Eiffeltoren hon derdtwintig millioen en dan waren er nog heel wat gasten van rang en naam, zooals koningin Victoria van Engeland, Edison, president Kruger, Bartholdi, de beeldhouwer van 't Vrijheidsbeeld te New York, ja zelfs de Mahatma Gandhi, die bij zijn komst naar Europa maar één idée-fixe had: den driehonderd meter hoogen toren aan de Seine te bestijgen. En kan men zich een opw-indender sensatie voorstellen? F.erst onder die machtige bogen doorloopen, die op De bouw van den toren is reeds tot het tweede platform 172 meter boven den beganen grond gevorderd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 29