Critische toeschouwers De halfwilde paarden loopen geheel vrij in de graslanden van de lande rijen der radja's, die zieli bijna allen op de paarden- fok toeleggen, en vormen stoeterijen van gemiddeld vijfentwintig merries en een hengst. Het zijn levendige dieren met een wat nerveus temperament, doch ze laten zich goed africhten. Er zijn twee duidelijk geschei den typen van paarden, een licht rijpaard in het zuiden en een zwaarder gebouwd dier in het noor den en westen. Er zijn op Een typisch huis van royale "hietingen, met onder den.... paardenstal. De radja van 'Lewah, op Soemba. Soemba ongeveer zestienduizend paarden, terwijl de gemiddelde export de laatste jaren vierentwintig honderd stuks heeft bedragen, voornamelijk uit Wainggapoe, de eenige handelsplaats van beteekenis en gelegen in de Baai van Nangamesi aan de noord kust. De Soembaneezen zijn geboren ruiters. Zij be rijden hun paarden zonder zadel of dek en hebben een zeldzaam talent om met hun paarden om te gaan en de in het wild groot geworden dieren aan hun wil te onderwerpen en af te richten. Het verwonderlijkst van alles is nog, dat een hyper moderne sport als het. polo daar ingang gevon den heeft. Zoo behendig zijn de jongemannen uit de Marambah-kaste in dit spel, ondanks hun primi tief materiaal en van rotan gevlochten ballen, dat het wel eens een sensatie zou kunnen beteekenen hen aan het werk te zien tegen west.ersche tegenpartijen Heel Soemba staat trouwens in het teeken van de paardensport. Zooals elders in Indië de bevolking zich schaart om gamelan en dansers, zoo schaart de kampongbevolking op Soemba zich om bekwame ruiters, die hun paarden doen (lansen op het rhyth- miseh geroffel van trommen en koperen slag werk. En zij leveren op die paarderuggen prestaties, waarvoor geen Barnum-directie zich zou behoeven te geneeren sterk, althans voor de hoogere kasten, waar bruids schatten hoog zijn en formaliteiten voor een huwelijk omvangrijk. De Soembaneezen zijn flink gebouwde menschen, grooter dan de Javanen. Bij de hoogere klassen is tatoueering, met dezelfde figuren als in de weefsels voorkomen, nog veel in zwang. De voornaamste bedrijven zijn landbouw en veeteelt; het hoofdvoed- sel der bevolking bestaat uit maïs en grond vruchten. Het merkwaardigste op het eiland is het groote succes van de paardenfokkerij. Sandel woods waren reeds lang vermaard, doch het ras is door invoering van nieuw bloed en deskundige voorlichting nog aanmerkelijk verbeterd, terwijl sinds 1913 ook Ben- gaalsch en Australisch vee door het gouvernement is geïmporteerd, dat uitnemend geschikt is voor het klimaat.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 3