Inudücz kkuïi! IRIUM voor PARELWITTE TANDEN GEBRUIK PEPSODENT DE TANDPASTA MET IRIUM Pgftsacjgn.1 23 eed en hoeveel leed het mij ook doet voor de nabestaanden van den heer Krauert." Na deze verklaring kon Karei even eens gaan zitten. De volgende getuigen waren Herbert Neist en dokter Rausch- ner. Op de publieke tribune was het doodstil. In de zaal klonk de heldere stem van den rechter, die beantwoord werd door de meer gedempte stemmen van de getuigen. Nu en dan lieten ook de openbare aanklager en de verdedi ger zich hooren. Zij stelden een enkele vraag en bepaalden zich dan weer tot luisteren. Kort en zakelijk legde Herbert Neist zijn verklaring af, die voornamelijk betrekking had op de bekentenis van Krauert. Dokter Rauscliner bevestigde zijn verklaring en daarop werd Ilse Stabler voorgeroepen. Ilse droeg een donkeren mantel, waar hij haar bleeke gelaatskleur scherp afstak. Toen zij de beklaagdenbank passeerde, wierp zij Peter een bemoe digenden blik toe. Ook zij had haar verklaring spoedig afgelegd, evenals Hieronymus Kugel. Toen de smid alles had meegedeeld, wat hij zich herinnerde van Peter's bekentenis, voegde hij er nog naïef aan toe, dat de beklaagde geen sleeht karakter kon hebben, want hij was uitsluitend tot zijn bekentenis gedreven, ten einde een onschuldige te verschoonen van een ongegroude ver denking. Toen hij gereed was iuet zijn ver klaring kreeg eindelijk de openbare aanklager het woord. Scherpzinnig en zakelijk vatte hij zijn oordeel samen. De verklaringen van den beklaagde droegen het "stempel der waarheid. Het was bewezen dat het slachtoffer het eerste schot had gelost. Want de hout hakkers hadden slechts twee schoten hooren vallen en volgens de verklaring van den dokter was het schot van den beklaagde direct doodelijk geweest, terwijl uit het onderzoek van het ge weer van het slachtoffer was gebleken, dat daarmee inderdaad ook één schot was gelost. Bezwarend voor den beklaagde was het feit, dat hij zich het geweer van zijn broer wederrechtelijk had toegeëigend en geen vergunning bezat een wapen te dragen. Hij ontkende dat het zijn bedoeling was geweest te stroopen en daaruit zou men kunnen eoncludeeren, dat hij zich uitsluitend met het geweer naar het bosch had begeven, om zich op Philip Krauert te wreken. Aannemelijker was echter zijn eigen verklaring, dat hij het slechts meege nomen had uit gewoonte. Uit de ver schillende getuigenverliooren was die. gewoonte inderdaad vast komen te staan. En wanneer men dit als waarheid aannam was er dus geen sprake van moord met voorbedachten rade, maar van een daad gepleegd in een opwelling van drift. Niettemin bleef die daad ernstig genoeg. Er waren vele verzachtende omstandigheden aan te voeren, doch zelfs als men die ten volle liet gelden, werd liet misdrijf er niet door ver schoond. Een rechtvaardige straf was hier op haar plaats en dus eischte hij schuldigverklaring van den beklaagde aan doodslag en een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar en zes maan den De openbare aanklager ging zitten. Het werd doodstil in de zaal. Peter Neist liet het hoofd op zijn borst zin ken en aan de lippen van Ilse Stabler, ontsnapte een scherpe, maar onmid dellijk onderdrukte kreet van ontstel tenis. Thans stond de verdediger op. Het was iemand van middelbare lengte, met een hoog en vooruitspringend voor hoofd eu een intelligent gelaat. Rustic en beheerscht klonk zijn stem in d< zaal. Hij zou geen juridisch be tooi houden, doch zich bepalen tot de veet< tussclien de twee families, die lari;. voor het misdrijf bestond; de reacth nagaan, die het tegenover zijn vadei gepleegde bedrog in de zie! van den toen nog zoo jeugdigen beklaagde moest heb ben gewekt eu ten slotte de mentaliteit schilderen van de jeugd in die dagen van oorlog, revolutie en algemeene verwildering. Een uur lang hield de verdediger zijn gehoor gel>oeid in een krachtig pleidooi, dat de gezworenen tot clementie moest bewegen. Ten slotte wees hij op den onbesproken levenswandel van Peter Neist en stelde in liet licht met hoeveel geestkracht hij ziclizelf had gereclas- seerd en zich had opgewerkt tot een nuttig lid van de maatschappij. Hij eindigde het pleidooi met een vurige peroratie en toen zijn stem in de groote zaal verklonken was. bleef liet eenig< oogenblikken doodstil. Zoo diep wa de indruk, dien zijn woorden hadden gemaakt. Nu trokken de rechter eu de gezwo renen zich in de raadkamer terug. Stra lend scheen het voorjaarszonnetje ii de rechtszaal. De openbare aanklage: zat te schrijven. Iu de stilte kraste ziji. pen hoorbaar op het papier. Ergens buiten sloeg ecu torenklok vier uur. Herbert Neist en zijn zoons zwegen, maar hun gelaatstrekken verrieden de kwellende spanning, waarin zij ver keerden. Herhaaldelijk keken zij naai de deur, waarachter over Peter's lot werd beslist. De Iompenmillionnaii bewoog onrustig zijn lippen; het leek of hij bad. Eindelijk keerden de gezworenen terug. Ademloos wachtte men hun uit spraak af. En toen verhief de voorzitter zich van zijn zetel: „De beklaagde is schuldig bevonden aan doodslag en met inachtneming van alle verzachtende omstandigheden veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. De tijd in voorarrest doorgebracht zal van deze straf in mindering worden gebracht. Peter Neist hoorde zijn vonnis be rustend aan. Het leek zelfs, of zijn bleek gelaat een glimp van vreugde vertoon de. Wat beteekende het voor hem, die zooveel jaren geleden had, nog een jaar langer te moeten lijden Hij had immers een veel strengere straf gevreesd. Herbert Neist en de anderen zagen er evenmin uit, of de straf liun tegenviel. Kaarsrecht stonden zij in de rij der ge tuigen. En langzaam begon de publieke tribune leeg te stroomen. Vooraan in de zaal nam Peter af scheid van zijn vader en broers. „Het is nog maar negen maanden, Peter," zei Herbert Neist. „Houd je dapper." „En dan kom je weer voorgoed thuis," vulde Karei aan. „En als je soms hier niet wilt blijven, dan kom je maar naar Canada, Peter." Hun bemoedigende woorden deden Peter goed. Voor men hem wegleidde trad Ilse nog op hem toe. „Ik wacht op je, Peter!" fluisterde zij ontroerd, terwijl zij zijn handen drukte. Peter dankte haar met een innigeu blik. „Ilse...." zei hij bewogen. „Ja, ik wacht, Peter. Ik wacht. En vast drukte Peter haar hand. In de lange gang van het gerechts gebouw drong zich een kleine, schrale man aan Peter's zijde en trok hem aan zijn arm. Toen Peter zijn hoofd om wendde, staarde Hij in het gerimpelde gezicht van den lompenmillionnair. S/of op blz. 27 Of Uw schoentjes nu rood,l groen, blauw of grijs zijn,\ of nog een andere tint heb ben, of ze van Leer, Nubuck, Suède, Zijde of Linnen of van nog ander materiaal zijn vervaardigd, Tana brengt voor elk schoentje het juiste onderhoudsmiddel en in de juiste kleur. Daarom wordt Tana-crême -een schoon heidsmiddel voor schoentjes genoemd. Uw schoenleveran cier heeft Tana in voorraad; vraag hem wat U voor het onderhoud van Uw schoentjes noodig hebt l_L Hij raadt U goed! NEDcRLANDSCH FABRIKAAT Uitsluitend verkrijgbaar bij de schoenbranche. Lola Lane, filmster van Warner Bros in „Vier Dochters". in Pepsodent Tandpasta geeft eiken morgen opnieuw aan millioenen de sensatie van nieuwe schittering der tanden! Nooit tevoren ver kreeg men zoo'n prachtigen glans met een tandpasta, die zoo volkomen veilig is Inderdaad, Pepsodent met IRIUM is absoluut onscha delijk geen kans, dat het teere tandglazuur er door wordt aangetast. Tuben a 25, 50 en 80 ets. De groote tube is voordeeliger ZONDER KRIJT, ZEEP of KALK ...en bijzonder VERFRISSCHEND

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 23