GRENSVERDEDIGING EEN TOCHT LANGS ONZE Het departement van defensie heeft gemeend een tipje van den sluier van geheimzinnigheid te kunnen oplichten en de pers de gelegenheid te moeten geven, om het Nederlandsche volk in te lichten over onze noodzakelijke militaire maat regelen, een en ander natuurlijk zonder vermelding van plaatsnamen en dergelijke. De deelnemers aan dezen driedaagschen rondrit hebben vrij rondgekeken en rondgewandeld in forten en kazematten, loopgraven, artilleriestellingen en mitrailleurnesten. De fotografen en filmoperateurs hebben hun lenzen gericht op al de zaken, die tot dan toe ook voor de pers ontoegankelijk en taboe waren. Kr is hard gewerkt aan onze grenzen en onze kust sinds Pasehen. De diensten zijn zwaar en 't Werk is zwaar, maar alles verloopt vlot en de geest onder de menschen is uitstekend. Ie der kent z'n plicht en doet blijmoedig z'n werk. Men kan slechts betreuren, dat de internationale politieke toestand ons dwingt tot deze maatregelen, doch iedereen zal overtuigd zijn dat 't. niet anders kan. Onze neutraliteit dient immers gehandhaafd, on ze vrijheid staat op het spel Door hef departement van defensie daartoe uifgenoodigd, heeH een gezelschap van een veertigtal journalisten, fotografen en filmoperateurs verleden week onder leiding van officieren van den generalen staf een driedaagsch bezoek gebracht aan onze verdedigingswerken in 't zuiden, oosten en aan dekustvan ons land. Lanas onze geheele grens houden thans onze bewakingstroepen de wacht. Op den voorgrond een tentje, dat den schildwacht 's nachts tegen regen en koude moet beschermen. Een stalen koepel met een wanddikte van 10 cm., die kan worden ingegraven, beschermt den mitrailleur- schutter afdoende tegen, kogels en scherven. Alle wegen van en naar onze grens in zuid en oost zijn versperd en 't verkeer daarover is toegelaten, doch moet zich houden aan de aanwijzingen van de militairen. In een minimum van tijd zijn overal de z.g. asperges uit den grond geschoten, zware stalen balken met punten, die naderende tanks van hun rupsbanden ontdoen en dus machteloos maken. Zware betonringen, die daarvoor ter plaatse aanwe zig waren, zijn snel met beton gevuld en vormen met de prikkeldraadversperringen formidabele hinder nissen. Heele rijen boomen dragen een breukbandje, 'n leeren bandje, waaraan stukjes trotyl zijn bevestigd. Ze zijn bovendien nog met touwen aan elkaar ge bonden. Men behoeft maar 'n lont te ontsteken en 'n tiental boomen ploft over den weg. Anti-tankgeschut staat in stelling, goed gecamou fleerd en beveiligd en de vuurmonden zijn dreigend gericht op de wegen. De mitrailleurnesten zijn als gezaaid en zoo goed verborgen, dat de argelooze voor bijganger er niets van ziet. Wij zagen o.m. een nest Een stuk veldgeschut (i cm. in stelling.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 28