Zoo tier het oog zien kan strekken de bloeiende velden zich uit in de bollenstreek tusschen Haarlem en Leiden. leggen onze Hollandselio kweekers zich zoo intens toe op het kruisen, het winnen van nieuwe variëteiten, dat toch iedere concurrent naar Nederland toe moet om liet beste van het beste te koopen! Er zijn meerdere landen, waar bloembollen te vinden zijn. Ik noem u Engeland, Duitschland, Denemarken, Frankrijk, België en Amerika. Daarover direct nog meer. Als ik u vertel, dat er in Neder land bloembollen te vinden zijn, dan ben ik daar nog niet mee af. Nederland is zoo gróót. De baker mat van de cultuur is gelegen in de .bloem bollenstreek'zich oorspron - kelijk uitstrekkende tusschen Haar lem en Leiden. Daar wordt de teelt intens beoefend. De eigenlijke bloembollenstreek heeft zich in den loop der jaren verder uitgestrekt, zoodat we haar gerust mogen aan duiden van het Westland tot aan Alkmaar. Dan zijn er belangrijke centra in den Anna Paulowna- polder bij Den Helder), West-Friesland (tusschen Hoorn en Enkhuizen) en in den Haarlemmermeer polder. Meer of minder belangrijke centra vinden we nog op 't eiland Schouwen (Haamstede), iuNoord- Brabants Westhoek (omgeving Klundert) en in de provincies Friesland en Groningen, terwijl ten slotte nog gememoreerd moet worden, dat vrijwel in alle Nederlandsche provincies bloembollen worden ge kweekt. En nu komen we tot de eigenlijke kern van de zaak. Wéarom worden bloembollen geteeld? Laten we die vraag weer eerst van Nederlandsch standpunt bekijken en beantwoorden. In ons land kweekt men bijna uitsluitend bloembollen om den bol. De bloemen zijn daarbij bijzaak. De bloemen moeten op tijd worden verwijderd, willen de bollen voldoende groeien. Al die mooie bloemen, al die mooie velden zijn voor den kweeker een noodzakelijk kwaad. De bloemen verschaffen hem heel wat werk, want ze moeten alle netjes worden verwijderd. Het blijven staan der bloemen zou allerlei narigheid voor den kweeker veroorzaken. Ziekten, zaadvorming e.d. zijn gevolgen, die alle het groeien van den bol zeer Voorjaarswerk op de Hollandsche bollenvelden. De hyacinten worden afgesneden om de bollen beter te doen groeien. product van de bollen is toch weer de bloem. De bollen zijn daarom van waarde, omdat er bloemen uit voort kunnen komen, die een goeden prijs op kunnen brengen in een periode van bloemen- schaarschteEen ander deel van de bollen wordt in warenhuizen ge plant, een ander deel in den vollen grond. Daarvan komen de bloemen respectievelijk later en laat. Stel u voor, dat de Hollandsche kweeker de bloemen ging verkoopen (ge lukkig voor u kunt u altijd een klein bouquetje bemachtigen, ook bij de bloembollenvelden zelf) en daarmede den afnemer van de bol len beconcurreerenDan was het bollen verkoopen gauw gedaan. Weer een ander deel van de bollen wordt in zaadwinkels verkocht. Het publiek kan ze dan bestemmen voor tuinbeplanting en voor het forceeren in huis. En nu nog de vraag beantwoorden, gezien van het standpunt in het buitenland. Er springt een groot verschil naar vorenIn het buitenland is het wel en bijna altijd en uitsluitend om de bloemen te doen. De foto van een tulpenveld in Devonshire (En geland) toont u duidelijk hoe daal de bloemen gesneden worden als ze pas open zijn, met lange stelen. Die bloemen gaan allemaal naar de markten, li begrijpt gemakkelijk, dat de bollen daar niet zoo goed Op de bollenvelden te De vonshire worden de tulpen gesneden als ze pas open zijn. met lange stelen. De bloemen van de Scilly- eilanden worden van een label voorzien vóór ze naar de markt gaan. zullen groeien als bij ons en dat de beste kwaliteit altijd uit Nederland moet komen. Ookopde Scilly-eilanden, een klein eilandengroepje in liet zuiden van Enge land, worden de bollen ge kweekt om de bloemenDe bollen, die op deze rotsach tige eilanden staan, tellen nauwelijks mee in de hectaren, die in andere Engelsche provincies te vinden zijn. Maar de Scilly-eilanden zijn merk waardig om de bloemen, die er vandaan komen. Het zijn meest de allergoedkoopste variëteiten van de narcissen (ook andere bolgewassen worden er geteeld, b v. irissen), die door het vroege en zachte klimaat, dat er heerscht, heel tijdig van buiten kunnen worden gesneden en naar de Engelsche bloemenmarkten kunnen worden verzonden. De bollen blijven enkele jaren op dezelfde plek staan (een methode, die men- elders niet toepast), worden dan weer uitgeploegd en op een ander stuk geplant. Op de foto van het Engelsche tulpenveld is heel duidelijk het ver schil met Nederlandsche kweekerijen te zien. Het dicht op elkaar planten van de bollen (veel bloemen van een kleinen hoek, verwaarloozing daarvoor van het groeien van den bol) zult u vergeefs in ons vaderland zoeken. G. P. BRONKHORST Het resultaat van loet z.g.' forceereninde huiskamer: bloeiende bollen in den winter. schaden. De bollen moeten verkocht worden, als ze uit den grond zijn gehaald, •schoongemaakt en ge droogd. Wat gebeurt er met de bollen? De bollen worden én in Nederland én in het buitenland voor ver schillende doeleinden ge bruikt. Voor een groot gedeelte worden de bollen gebruikt om te forceeren. Dat geschiedt in kassen. Reeds van Kerstmis af kunnen we de bloemen van de bollen weer koopen in alle bloemenwinkels. 1 zietliet uiteindelijke

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 3