GIBRALTAR de rots vol kruit9 staal en apen! De grendel der Middellandsche Zee üpC«BEUlTtS 21G4TES r^— «"tR G4TT) et is niet de eerste maal, dat deze beroemde rotspunt zicli in zoo'n geladen aandacht mag verheugen, want vele geslachten vóór ons hebben zich in woelige tijden, toen het scheepsgeschut de naakte rotswanden in vuur en kruitdamp hulde, afgevraagd: „Zal zij 't houden?" 'n vraag die ook in onze dagen door vele mili taire deskundigen wordt ge steld, die in vakbladen de sterkte van Gibraltar bij den stand der moderne krijgstechniek belichtten. De beteekenis van Gibraltar voor de Eugelsche zeevaart op het oosten is er eene van den allereersten rang: zwaar en bloedig hebben de Engelschen gedurende lange jaren om het bezit van dezen wachter bij de poort naar het oosten gevochten en on der geen beding zal het Britsche rijk van deze rots, die het in den loop der eeuwen tot een der sterkste vestingen der wereld ge maakt heeft, afstanddoen. Het is wel merk- waardig, dat Nederland in de jaren 1702- 1704, toen de Zeven Provinciën in oorlog waren gewikkeld met Spanje, de Engelschen geholpen heeft dit strategische punt te bezetten! Na (en gevecht, dat drie dagen duurde, namen de Eugelsche en Neder- Een schitterende luchtop name van Gibraltar, een van 's werelds meest ge duchte fortificaties, die op oogenblik wederom in de brandende aandacht staat. Veel wordt er door militaire deskundigen over geschreven of de vesting na de voortgeschreden oor logstechniek nog als on neembaar mag gelden Voor- en tegenstanders voeren beiden sterke ar gumenten aan ter verde diging van hun opinies, maar laat ons hopen, dat het nooit zoo ver komt, dat Gibraltar de stellingen der deskundigen in een krachtmeting zou moeten bewijzen Opnieuw staat Gibraltar, tie sterke vesting, in de gespannen aandacht der wereld, die in den maalstroom van verontrus tende berichten over dreigend wapengekletter, nu eens hier, dan daar, niet meer weet wat zij van dit alles moet denken. De toegangspoort onder de kaze matten tot de hoven. Tusschen Gibraltar en Spanje strekt zich een neutrale zone uit, die aan den een en kant door de Engelschen. aan den anderen kant door de Spanjaarden be waakt wordt, 's Avonds sluiten de Engelschen de breede poorten, die van landzijde af toegang geven tot de rots van kruit en staal. Sinds den gespannen in ternationalen toestand is 't geen enkelen vreemdeling meer toear staan Gibraltar te betreden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 2