De loop van n Britsch kanon dreigend op Gibraltar gericht Vijandelijke bodems zouden niet zoo kalm ontvangen wor den. In de rotswanden, zorg vuldig voor 't oog verborgen, staan zware batterijen opge richt, die alle electrisch wor den bediend. Op den top van de rots houden dag en nacht sol ilaten de wacht, die de voorbij varende schepen rapporteeren. Troepen parade op Gibraltar. De perma nente bezetting in vredestijd bestaat uit 2900 man. Tuist dezer dagen is dit con tingent belangrijk vergroot. De Engelsche MiddeBandsche- eevloot in. de haven van Gibraltar voor anker. Deze havens zijn thans van ver- sperri ngen voorzien Ecu typisch straattajereeltje te Gibraltar, welke stad meer dan :0.00b inwoners telt. De stad is betrekkelijk jong. want in de aren 1779-178-1 werd zij door de Spanjaarden volkomen plat geschoten De foto werd genomen in de hoofdstraat met '11 leger van Arabieren en Berberstammen Andalusië binnenviel en den lothen '11 verpletterende nederlaag toebracht. Naar hem werd de rots Dzjebel- al-Tarik genoemd, dat is heuvel van Tarik, waaruit later de naam Gibraltar groeide. Hij liet op de harre rots een geducht versterkt kasteel bouwen, dat zijn verbindingslijn met Afrika moest beschermen en eerst toen de Mooren voorgoed uit Spanje, waren verdreven en hun heeie macht gebroken was. kon Spanje Gibraltar inlijven, [n 1502. toen Gibraltar officieel tot Spaansch grondgebied werd verklaard, begon het direct de rots te versterken met de nieuwste wape nen der krijgstactiek en algemeen gold zij als on neembaar. tot de Engelseben en Nederlanders in 1704 haar als bij verrassing innamen. Hoe sterk Gibraltar momenteel wel is. valt moeilijk te zeggen. De heele rots, die 1200 meter breed is en 435 meter hoog, is door de Engelsehen door- woehl en doorgraven als door '11 kolonie mollen. Tunnels en kazematten, geweldige kanonnen, enorme voorraden kruit, een levensiniddelenvoorraad vol doende 0111 de bezetting desnoods tien jaar van eten te voorzienha vens, dokken, werven, benzinedepots. zoeklichten, luisterposten, maeliinegeweernesten, uit kijktorens, draadversper ringen, etc. etc., ziedaar Gibraltar. Soldaten, burgers voor 't meerendeel Span jaarden en Arabieren en dan.de apen! Op de kalkplateau's van de barre rots zwerven steeds talrijke apen, meest al in schreeuwerige groep jes bijeen en zij zijn de laatste Kuropeesche apen. die zich op dezen enormen kruitberg, die ieder oogen- blik kan gaan ontploffen, zorgeloos overgeven aan hun spel.... vertroeteld door de soldaten en de toeristen. Als de avond valt en de lichten in «le stad aan den voet van de rots zijn ge doofd. dan kan de Britscke I a ndse lie vloten op 24 Juli 1704 bezit van Gibraltar en de Engelsche admiraal sir George Rooke plantte er rrots de Engelsche vlag. De Spanjaarden verzaniel- l den nieuwe troepen en daarbij geholpen door Frank rijk deden zij in October 1704 '11 aanval 0111 de belang rijke rots opnieuw in hun bezit te krijgen. De Engel sche bezetting sloeg echter alle aanvallers af. Spanje liet in de jaren, die hierop volgden, niet los. en gere geld werd de sterke vesting bestormd of getracht de bezetting door uithongering te dwingen zich over te geven. De bitterste gevechten 0111 Gibraltar werden wel geleverd in de jaren 1770-1783, maar de Engel sehen hadden zich er intusschen zoo stevig genesteld, dat zij de zwaarste bombardementen met glans kon den doorstaan. In 1783 zag Spanje eindelijk van zTi - rechten af en werd '11 overeenkomst geteekend met Engeland, dat Gibraltar nadien niet alleen steeds behouden heeft, maar jaar in. jaar uit versterkt. De beteekenis van deze rots drong zich reeds op aan de Grieken en Romeinen en geschiedschrijvers uit dien tijd noemden liaar Calpe en Alybe en ook „de zuil van Hercules". De-eerste, die de rots versterkte, was de Arabische veldheer Tarig hen /aid. die in 711 soldaat, die op den top der vesting op schildwacht staat en over land en zee tuurt, de apen op de plateau's hooren schreeuwen en stoeien. Zacht rnischt de zee en iu de verte vaart, feestelijk verlicht, een oceaanhoof voorbij vol rustig sluime rende mensehenMoge het zoo blijven op dit ..ontplofbare" zuidelijke punt van Europa!

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 3