DE ZWAARSTE JONGEN VAN DE WERELD FORMAMINT schoentjes EEN VERTELLING VAN DAMON RUNYON NEDERLANDSCH FABRIKAAT 32 Laat ik maar beginnen met te zeggen, dat ik bar zenuwachtig was, toen Lange Jules op een middag mijn kamer binnen kwam stap pen. We hadden nog samen straten ge veegd indertijd, en ik verdiende een zuur maar ordentelijk stukje brood als fotograaf van een krant, maar Lange J ules was den verkeerden kant op gezakt, en toentertijd was 't zoowat de zwaarste iongen van de heele wereld. Toen hij 't er over had. stond ik er zelf van te kijken. In Pittsburg wouen ze hem hebben over een kwestie met, een postauto, die leeg was gehaald, en in Minneapolis ging hij over de tong, omdat daar iemand een banklooper vijftig mille in contanten af had geno men, en dien banklooper zelf had hij nogal beschadigd, omdat die niet stil wou blijven staan. Vervolgens had de Bankvereeniging in Kansas City er een aardig duitje voor over, om eens met Langen Jules te praten over een groote ruit, die door een onbekende kapot was gegooid. In de opschudding hadden de kassier en de assistent van den kassier en de tweede onderdirecteur een paar leelijke meppen gekregen, de dagwaker werd gewond, twee agenten liepen een paar gevaarlijke schrammen op, en er was over de vijftien mille van de toonbank gewipt, die ze nooit teruggezien hebben. Dan was er nog iets over een waren huis in Canton, en een brandkast van een meelfabriek in Toledo, en een kruidenierswinkel in Spokane, en een hulppostkantoor in San Francisco, en ik geloof nog een schietpartijtje in Chicago ook, maar dat was natuurlijk niet zoo erg, want toen werd er maar één ernstig gewond. In ieder geval, als er één zware jongen was, dan was 't Lange Jules; alle agenten in 't land keken ten minste naar hem uit. Maar nu moet u niet denken, dat Lange Jules alles gedaan had. wat de politie zei, want als er wat gebeurt, geeft de politie altijd de schnld aan den voornaamsten knaap, dien ze op 't oogenblik weten. Hij had misschien maar de helft gedaan van al die dingen, die ik op heb genoemd, en denkelijk had hij voor de helft van de dingen, die hij wél gedaan had. 'n heel goed alibi, maar in ieder geval, ze zóchten hem, en ik hou niet van lui, die gezocht worden. Maar dat zéi ik natuurlijk niet tegen Langen Jules, toen hij-binnen kwam stappen, want dan zou hij denken, dat ik niet gastvrij was, en dat laat ik nooit van me zeggen. Bovendien zou Jules wel eens kwaad kunnen worden, als hij dacht, dat ik niet gastvrij was, en me o]j mijn postzegel timmeren, want Lange Jules is zóó op z'n teentjes getrapt. Dus ik zei hallo tegen Langen Jules, heel vriendelijk, en ik zei. dat hij een stoel bij 't raam moest nemen, dan kon hij de mensehen zien wandelen en de kermiswagens voorbij zien rijden, die naar 't. Madison-gebouw gingen, want daar is altijd circus in 't voorjaar, vóór ze naar huiten trekken, 't Was nogal warm, dus Lange J ules trok zijn jasje uit. en toen zag ik, dat hij een revolver onder z'n arm had. en in zijn broeksband zat er nog een. en ik hoopte maar, dat er geen agent de kamer in kwam zoolang Jules er was, want ze traden nogal op tegen lui, die met geschut door de stad liepen. jVTou, Jules," zei ik, ,,'t is een kolos- sale verrassing voor me, en ik ben blij, dat ik je zie, maar ik vind 't nog al stom van je, om in New- York te komen op 't oogenblik, met al die deining overal de politie is in staat om iemand voor 't minste of geringste bij z'n kraag te pakken!" „Weet ik," zei Jules. „Weet ik. Maar zoo bar veel hebben ze niet tégen me hier, mogen de mensclien kletsen wat ze willen, .en een mensch krijgt wel eens heimwee naar z'n eigen stad, vooral als ie zit. waar ik de laatste paar maanden gezeten heb. Ik heb heimwee naar 't licht en de volte op Broadway, en naar m'n ouwe buurt. Dok wil ik m'n moeder wel weer eens zien. Ik heb gehoord, dat ze ziek is; wie weet gaat ze dood, en dan wil ik haar eerst zien." Nou. onder zulke omstandigheden wil iedereen natuurlijk zijn moeder zien. maar die moeder van Langen Jules woonde in de 49e Straat West vlak bij de Elfde Avenue, en 'n paar huizen bij d'r vandaan woonde Johnny Brannigan, en dat was een agent, en een reusachtig póótige agent, en als Lange Jules in z'n ouwe buurt kwam kijken, was 't honderd tegen één. dat Johnny Brannigan er iets van hoorde, en als er één man was, dien Jolxnny Brannigan niet uit kon staan, dan was 't Lange Jules, al hadden ze als kinderen samen ge speeld. Maar dat spelen als kinderen schijnt óók niet altijd koek en ei te zijn ge weest, want toen ze groot waren en Johnny bij den sterken arm kwam, liet hij geen kansje voorbijgaan, om Langen Jules dwars te zitten. Hij heeft 'm wel eens een tik met zijn gummistok verkocht óók. en 't was algemeen be kend, dat Lange Jules hem nog even een leelijken knauw had gegeven vóór hij den laatsten keer de stad uit ging, en toen had Johnny gezworen, dat hij niet rusten zou, vóór hij Langen Jules gebracht had. waar hij thuishoorde, maar waar dat was, zei hij er niet bij. Ik vroeg dus aan Jules, of hij er wel om dacht, dat Johnny in dezelfde straat woonde als zijn moeder, maar toen maakte hij zich kwaad. „Dacht je. dat. ik bang was voor Johnny Brannigan?" zei hij. „Ik zal je eens wat anders vertellen. Ik heb er al Bij de eerste aanwijzing van keelpijn kan Formamint nog helpen. Maar 't is beter Formamint bij voorbaat te nemen als voorbehoedmiddel tegen verkoudheid en griep. Koop daarom vandaag zien er steecis welverzorgd uit en geen wonder! Want van 't begin af aan heb ik ze onderhouden met Tana. het ideale schoon heidsmiddel voor alle soorten schoentjes. Tana-crême, evenals alle andere Tana- spécialité's, koopt U bij Uw schoenleveran cier: hij weet precies met welk Tana-product U Uw schoentjes het best kunt onderhouden. De Tana-producten zijn verkrijg baar in alle bestaande mode kleuren. ook in zilver en goud. Uitsluitend verkrijgbaar bij de schoenbranche. DEZE ROL STAAT ONDER CONTROLE Eerst grondstof, dan bereiding daarna machinale verpakking N.V. VAN SLOOTEN - LEEUWARDEN

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 32