DE BRUIGOM IN ANGST p/m „Het hoedje van Italiaansch stroo" was de naam welken dit aardige fiïmgegeven oorspron kelijk droeg. Toen was het echter een der meesterwerken der avant-garde. Thans is het door de Terra-film der Ufa voor het groote publiek meer geschikt gemaakt, waardoor het een sap pig, doch ondeugend verhaal is geworden. Het argelooze bruidje (Herti Kirehner) haar resolutedoortas- ende vader Barboek (Victor Jansou). De bruidegom is, op zoek naar den hoed, bij een gra vin terechtgekomen die juist een partij geeft, waarop een beroemd zanger wordt verwacht. De arme Farina wordt, nu voor den zanger aangezien en is verplicht, ter wille ran het door hein gehoopte resultaat, 'n demon stratie van zijn armelijk stemgeluid te geren ij, die (leze film au sérieux nemen. krijgen van t ijd tot tijd volop gelegen- lieid zich hartgrondig te ergeren, en wel over de vrijbuitersmanieren, die do optredende personen er op na houden. Doch een film met Heinz Eühmann als hoofdpersoon kan nooit ern stig worden genomen, daar zijn jolig spel iedere poging daartoe bij voorbaat doet mislukken.' Reeds eenmaal is hetzelfde verhaal door Bené Clair ver filmd en het wordt als zijn beste werk beschouwd, ook al had het bij het groote publiek geen succes. Het was een hrillante satire, waarvan de fijne trek jes den argeloozen toeschouwer vaak ontgingen. Hetzelfde idee is thans op een grovere wijze behan deld, doordat de conflicten nadrukkelijker zijn ge steld. en dat heeft tot gevolg dat het geheel wel bevattelijker is, doch meer naar het banale zweemt. De verwikkelingen zijn echter grootendeels hetzelfde en het is ongetwijfeld een groote verdienste van den regisseur Wolf gang Liebeneiner. (lat. hij 't zoo sterke, uiterst grappige ka rakter lieeft weten te bewaren, een en ander aangevuld met een groot aan tal geestige effecten en vondsten. Het verhaal bood daartoe volop gelegenheid. Want een bruidegom, die op zijn huwelijksdag nog een strooien hoed moet gaan koopen voor een andere dame. wijl zijn paard het bewuste hoofddeksel in een speelsclie bui had verorberd, kan inderdaad heel veel gekke dingen beleven. die tot allerhande compli caties aanleiding geven. En de vlotte, pittige wijze, waarop dat wordt uitge beeld. is oorzaak dat men zich werkelijk zal amu- seeren, mits de oorspron kelijke bedoeling: liet ami de kaak stellen van (le kleingeestige. Fransche bourgeoisie, niet uit 't oog wordt verloren. Die bruide gom, een hardhoorend man en liet strooien hoedje vor men in dat betrekkelijk simpele gegeven de voor naamste schakels. Waar bevindt zich de strooien hoed van uw vrouw f vraagt de onge duldige bruidegom aan den armen Sarabant, die juist een voetbad neemt. Bij iedere weigering wordt een scheut heet water in de tobbe gedeponeerd net zoo lang tot de arme gepijnigde echtgenoot het dure geheim verraadt. (Heinz Kühmann en Paul HenckeD.)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 38