DE VAL VAN DE BASTILLE JBBHMBMwl TAFEREELEN UIT DE FRA NSCHE REVOL UTI E 2 4 Een der eerste geveUktaden ran 't jaar 1789 teas de plundering ran het Uooster der Lazaristen in de Rue du MH biJl"" pend drang een woeste bende het gebouw binnen, vermelde alles en Wierp meubels en allerlei kostbaarheden op stremt. I ja veroverinq van de Bastille, da vesting die door liet volle als een symbool van het middeleeuwsch despotisme werd-beschouwd, op 14 juli 1789 was een zeer belangrijke gebeurtenis in de voorgeschiedenis van de omwenteling. Nog elk jaar wordt deze dag in geheel Frankrijk als nationale feestdag gevierd. e opwinding onder C liet volk steeg. I)o I menschen van de straat, mannen en vrouwen, waren gaan kijken, toen de vertegenwoor digers der drie, standen in optoelit naar de vergaderzaal trokken, waarin 5 Mei de zitting der Alge- ineene Staten geopend werd; zij hadden de afgevaardigden van den derden stanrl van het kastje naai den muur zien trekken, toen het conflict met do „bevoorrechten" met den adel vooral uitbrak <-n groeide: zij hadden gejuicht, toen de eed in de kaatsbaan gezwo ren werd, en geschreeuwd: „Leve de Nationale Vergadering!" Maar nog hadden zij er achter geschreeuwd: „Leve de koning!' /ij be gonnen echter met steeds grooter beslistheid te „werken" vooi den derden stand: de honderd negenenveertig geestelijken, die zich bij de volkspartij aansloten, en de vijfenveertig edelen, die een paar dagen later hetzelfde deden (met den hertog van Orleans, 's konings neef, voorop!) werden bejubeld; en anderen, aarzelenden, werden met steenworpen De min. van jinaneiên. Necker. gedwongen, eveneens tot de revo- lutionnaire vergadering toe te tre den. De volksmassa op straat werd steeds grooter en steeds luidruch tiger, woester; want gelijk het pleegt te gaan bij zulke oploopen de bezadigden gingen naar huis, en wat tot de heffe des volks be hoorde, kwam gretig meedoen aan het relletje. De brave, onhandige koning stoorde zich aan den raad der ho velingen: „I" moogt wel oppassen voor dat schuim!" en liet soldaten komen vreemde huurtroepen, die niet door de revolutionnaire be smetting waren aangestoken, gelijk het Parijselie garnizoen. Vijftien regimenten lagen waakzaam rondom Parijs en Ver sailles. Op de aanwezigheid dier troepen bouwde de hofkliek haar hoop: zij zou den koning wel zóó bepraten, dat hij met die vreemde degens de Natio nale Vergadering uit elkaar liet slaan! De Nationale Vergadering zelf echter achtte zich door die troe pen bedreigd, en de volksmassa was natuurlijk allerminst op die militaire bewaking gesteld. Reeds enkele maanden te voren, bij een hongeroproertje (20 der Parijsche bevolking was armlastig!), had zij respect, gekregen voor de wapenen van 't, gezag. De Parijsche gardesoldaten, kanonniers en dragon ders hadden al geroepen, dat zij niet gehoorzamen zouden, als hun bevolen werd. op 't, volk te schieten. Maar die vreemdelingendie vertrouwde 't volk niet waren die maar weg te krijgen liet hoofdkwartier- der revolutionnaire beweging was 't Pa lais Royal, een slot, dat den meergenoem- den hertog van Or leans toebehoorde. Deze had in 't praeli- tige park van 't pa leis een aantal majestueuze oude boomen laten rooien en er winkeltjes, kroegjes, speelholen voor in de plaats laten zettendie verhuurde hij een aardige bron van inkomsten. Dat amusementspark van vrij bedenkelijk karakter werd door alle roerige elementen bezocht. Volksmenners hielden er rede voeringen, deelden er strooibiljetten uit, zongen er oproerige liedjes: en dwarskijkers werden geweerd. Kr kwam eens een meneer binnen, dien men voor een spion van de politie aanzag. Hij werd als een dier opgejaagd, een oog werd hem uitgerukt, hij werd eerst half gesteenïgd en toen in 't water ge gooid. De opwinding onder het volk steeg! Zondag 12 Juli nu, toen het park eivol was, drong daar liet bericht door. dat de koning den minister van financiën, Necker. ontslagen had. Dat was zoo: de hofpartij had dit doorgedrevenmaar liet volk was er ontevreden om Necker. meende liet, kou en moest

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 4