m gsg£&--- ST alpha, een nieuwe springstof Zooals men weet is dynamiet een der sterkste ontploffingsmid delen welke men kent. Ingenieur Nobel, die in 1866 voor het eerst dynamiet vervaardigde, gebruikte hiervoor een mengsel van zeventig proeent nitroglycerine en dertig proeent kiezelzuur. l)e zwaarder gedoseerde springgelatine wordt hoofdzakelijk gebruikt voor het laten springen van vaste of taaie gesteenten. Een Amerikaansche student schijnt er evenwel sedert, eenigen tijd in geslaagd te zijn, een nog heviger werkend ontploffingsmiddel te ontdekken, dat nog dertien maal sterker is dan de nitroglycerine. Op den avond van den lOen November van het vorig jaar werden de bewoners van het oostelijk stadsdeel van San Fran cisco opgeschrikt door een serie hevige ontploffingen. Een inspecteur van politie die op onderzoek uittoog, trof in de buurt van de stedelijke vuilnisbelt iemand bezig met het opblazen van een ouden, maar zwaren ringmuur. Het spreekt wel vanzelf, dat de ondernemingslustige jonge Amerikaansche scheikundige, die den Duitsch klinkenden naam droeg van Wendell B. Zimmerman, zich in het politiebureau te verantwoorden had over deze verregaand brutale daad. Daar bleek, dat de. jonge uitvinder geheel op eigen initiatief een explosiemiddel had uitgedacht, dat volgens zijn beweren dertien maal sterker was dan nitroglycerine. Om dit te bewijzen bracht Zimmerman de politie-autoriteiten weer naar den door hem bij zijn proef gebruikten muur en toonde aan, dat de muur op een plaats slechts beschadigd was door dynamiet, terwijl een zelfde hoeveelheid van het door hem uitgevonden ont ploffingsmiddel op een andere plaats den muur totaal had vernield. Het geheim van de samenstelling van de springstof, welke hij ST alpha heeft genoemd, gaf hij niet prijs. Wel bood hij aan, liet te verknopen aan de Amerikaansche legerautoriteiten, van wie een vertegenwoordiger aanwezig was bij een zijner proefdemonstraties. Naar zijn zeggen zou de springstof zijn samengesteld uit een aan tal op zichzelf onschuldige ingrediënten, welke vereenigd evenwel dit liooge ontploffingspercentage veroorzaakten, tien maal sterker dan springgelatine, liet geweldigste ontploffingsmiddel dat men heden ten dage gebruikt. De uitvinder meent dat 't poeder van groote waarde is voor militaire doeleinden, doch niet als ontploffingsmiddel voor Wendell li. Zimmerman, de Amerikaansche student, die door de politie van San Francisco werd gearresteerd, omdat hij met springstof experimenteerde. Op het po litiebureau bleek echter, dat de student een geheel nieuwe en uiterst krachtige explosie ve stof lual uitgevonden. vuurwapenen. Onze fotoserie laat duidelijk het groote verschil zien, dat bij aanwending bestaat tussohen en lading dynamiet en de nieuw ontdekte springstof ST alplia. *£ssu- - sj Wè, - V.'.* De krater (links), door de ontploffing met het nieuwe ex plosief ST alpha veroorzaakt, is drie maal zoo breed als die rechts, bij een gelijke hoeveelheid springstof. Beide la dingen werden op gelijke diepte in gegraven Links een tweetal foto's, dat duidelijk de geweldige wer king ran lie door 'n Amerikaanschen student ontdekte springstof laat zien. A aast elkaar ziet men de explosie van een lading dynamiet en een gelijke hoe veelheid ST alpha. Terwijl de uitwer king van het dyna miet slechts gering is. veroorzaakt de nieuwe springstof een out/doffing, waarhij de aard kluiten ruim twaalf meter in de hoogte worden geslingerd. I

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 7