li eK1' 15 iioop. Ill 't gunstigste geval komen we al verliefd! Jij zult 't er waarschijnlijk nog uren te laat en ik moet om mijn beter afbrengen dan ik. 't Is al zoo lang eigen schip ook denken." geleden, dat ik een meisje had. ik Even was er een gespannen stilte bedoel. niets dan het gesputter van de radio en „Jawel, mijnheer," zei do marconist liet gekreun van het afgetobde scliip. schor. Toen werd de marconist kalmer. „U hebt gelijk, mijnheer," fluisterde Het werd al licht, toen het tankschip hij. „Maar ik dacht aan dien jongen. Ik Canton Lady het rif bereikte, dat niet heb 't zelfde doorgemaakt op de Esme- op de kaart stond, het rif ten zuiden van ralmaar dat weet u. Zoo vast zitten Tanama, in den Gilbert-archipel. Er hing als een huis en maar wachten, wachteneen dageraad veeg van somber rood en '11 Stuk of zes schepen waar je mee goud achter de jachtige wolken aan den praten kunt en niet één, dat je kan oostelijken hemel, helpen!" De woedend opgezette zee was barn De marconist van de Nordenfeldt steen op den kam en een wrang paars op vervolgde nu zijn relaas de glooiingen. De kreet van den wind „Hoe we op dit rif terecht zijn ge- was verzwakt, maar nog zat er <*enoeg komen schijnt niemand te weten. We kracht achter, 0111 het schuim op t< gingen naar Taputeuea om koper te zweepen. Kapitein Brand zette zich halen, daar zouden we allemaal van schrap op de brug van de Canton meedeelen, we hadden er rijk mee kun- Lady en keek met oogen, pijnlijk van nen worden, als we in Larnock terug 't zout, de waterwildernis over. Geen waren gekomen. Maar dat kan nu niet spoor te bekennen van de Nordenfeldt. meer. Onze oude goedkoope chrono- Hoegenaamd geen spoor van de vlotten, meters hebben ons gefopt en we zijn in of balken, of luiken, van wat ook. de zware buien uit 't noorden beland en waarmee een man zich op diep water oom Jonas denkt, dat onze kompassen drijvende kon houden. Maar in plaats door't. eenofanderonklaarzijngeraakt." van dat alles was er een wonder. Er lag Op de Canton Lady luisterde de mar- een zeewaardige kustvaarder, een drie- conist in een vreemde stilte, alleen ver- mastschoener, bijgedraaid. Hoog en stoord door het gedempte gekrijseh van trots deinend op de golven, den wind buiten en gekraak van den De Canton Lady kwam zoo nabij, dat gemartelden scheepsromp. ze met een megaphoon te beschreeuwen „Wat is 't?" vroeg kapitein Brand was en een donkere, gebaarde man op bedaard. De marconist, in spanning den voorsteven van den schoener gebogen, schudde zijn hoofd. brulde over de trage zwellingen van „Ze is weggevallen, mijnheer," zei hij paars water heen: „Canton Lady? schor. „Geen stroom meer, denk ikSchoener Edyte, van Suva naar Tapu- Xee, wacht eens.Ze komt weer op. teuea met stukgoederen! Hier kapitein Maar heel zwak. BardenIk heb de overlevenden van „Kun je me verstaan, Canton Lady de Nordenfeldt opgepikt Hun vuur- Ik werk nu met de noodbatterij. De pijlen gezien! Ze zeiden, dat u er aan lichten zijn uit, behalve de olielampen en kwam die gooien overal schaduwen. Al naar de Verwonderd sprak kapitein Brand Nordenfeldt zich beweegt, 't Water komt terzij tegen zijn eersten stuurman al binnen door mijn open deur en buiten „Daar komt me zoo'n vertjoepte paket- hoor ik de mannen, die aan de vlotten boot zonder radiomalligheid precies werken, 't lied zingen. Oom Jonas nog op tijd! De zee is gek. Hadden we steekt vuurpijlen af, maar we weten nu moeten begrijpenZeg maar dat ik rap wel, dat u te ver weg bent. We begrijpen, porteeren zal en vraag aan den schip waarom u geen positie op wou gevenper of ze den marconist gered hebben." Rapporteer maar over ons.... Rap- De stuurman nam de megaphoon over porteer.'t Is gedaan met de Norden- en schreeuwde. En er gingen krachtige feldt. De kiel is doormidden gebroken, woorden de zee over. „Ja. meneer," 't achtereind glijdt de diepte 'in. De berichtte eindelijk de stuurman. „Zo golven vegen ons glad schoon en ze ruk- hebben hem." ken de vlotten los. We zijn niet bang om „Zet de werksloep uit," zei kapitein te sterven en oom Jonas is net binnen- Brand met 'n stem, half van scherts, gekomen en zegt, dat ik naar de anderen „Breek twee kisten van mijn eigen toe moet gaan. We zingen dus het lied whisky los, één voor kapitein Barden en van de mannen van Larnock, als we één voor den marconist van de Norden- gaan.'t Is een echt dapper lied. Vaarwel, feldt. En ik heb een zijden kimono uit Canton Lady. Zeg tegen Hilda, dat we Shanghai meegebracht. neem dien ons uiterste best gedaan hebben, en ik.... ook maar mee. Was voor mijn vrouw ik was kapitein geworden, als ik den bestemd, maar die vindt 't vast niet erg. tijd had gehad. Vaarwel, Canton Lady. Zeg tegen den jongen man, dat 't een Ik wensch je. vaarwel." huwelijkscadeau is voor Hilda, van De vonk was gedoofd, de blauwe de Canton Lady." tabaksrook bolde en slonk in de radio- De stuurman keek beteuterd, gelijk cabine en buiten gromde én tobde de het een stuurman betaamt, ofschoon wreede zee. hij het heele verhaal kende en mét hem „Ze is weg, mijnheer," zei de marco- de heele bemanning van de Canton nist kalm. Hij ging achteruit zitten en Lady. „U weet toch niet, of ze met dien stak met- een bevende hand een sigaret jongen trouwt?" zei hij. aan. „Totaal weg! En ik heb een gevoel, „Klets niet," zei kapitein Brand. „Hij of ik dien jongen mijn heele leven is nu een held. En anders wórdt hij 't gekend heb. Maar wat bliksem. da's wel, als ik rapport heb uitgebracht de zee, zullen we maar zeggen." Vrouwen hebben liever een held dan een „Da's de zee," beaamde kapitein molenaar." Brand. „We zullen doorvaren en zien „Da's veel gezegd," zei de stuurman of we wat op kunnen visschen. En er twijfelachtig. „Waarom zegt u dat zoo?" is natuurlijk nog een klein kansje, dat „Mijn vrouw was verloofd met den de vlotten 't houden. Maar ik betwijfel hoofdopzichter van de Axel Line," zei tHij schudde zijn hoofd. „Ik betwij- kapitein Brand, „en dat. was een heele fel 't!" Hij maakte de banden van zijn Piet en ik was nog maar tweede zuidwester weer vast en keerde zich om. stuurman, op de Corinthian. Maar ik Hij wilde gaan, maar bij de deur van de stuurde die boot, waar de passagiers van cabine bleef hij staan. „Ik zal naar de Pride of Perth mee gered zijn. Dacht Larnock schrijven," zei hij. „De bood- je, dat een landrot daar tegen op kon? schap van kapitein Jonas overbrengen. Ja,'t is in orde, hoor. Pak de, sloep en Misschien kun jij beter aan Hilda geef hem den kimono. Hij trouwt met Jenson schrijvenNegentien jaar, en Hilda, als hij nog lang geen kapitein is." Spiegelblank gepoetst staan Uw schoenen voor de deur. U haalt ze naar binnen en ontdekt, dat de randen van de zolen en de naden nog vol spatten zitten. De schoenpoetser heeft geknoeid. Wat zoudt U in zoo'n geval doen? Dat hangt van Uw temperament af. Maar in elk geval zoudt U er voor zorgen, dat Uw schoenen den volgen den morgen ook tusschen de naden en aan de randen schoon zijn. Beul U met Uw tanden-poetsen ook zoo nauwgezet"? Uw gezondheid is van grooter belang dan Uw schoenen! Handelt U niet even nalatig bij het poetsen van Uw tanden als deze schoenpoetser bij het poetsen van Uw schoenen? Want niet het voor het oog prachtig uiterlijke beslist over het lot Uwer tanden, waarvan veel meer afhangt dan de werking van Uw glimlach op anderen, doch een behaaglijk gevoel, gezondheid en het besparen van vele rekeningen. Slechts de grondige reiniging kan Uw gebit in stand houden. Weten schappelijke onderzoekingen hebben geleerd, dat slechte tanden dikwijls de oorzaak van gevaarlijke sluipende ziekten zijn. Reinig Uw tanden grondig! Spoel Uw mond ter dege 's ochtends, 's mid dags en 's avonds, ook tusschen de tanden, opdat alle etensrestjes zelfs uit de kleinste hoekjes en gaatjes weggespoeld worden. Een eenvoudige regel: Gorgel steeds met ODOL ook tusschen de tanden. ODOL doodt de voor de gezondheid schadelijke bacteriën en desinfecteert mond en keel. Gebruik steeds ODOL voor het naar bed gaan en geniet's morgens van de verkwikkende werking van een mondspoeling met ODOL. U zult dan den heelen dag een prettig en opgewekt gevoel hebben. Mei Odol paart U Zindelijkheid aan Schoonheid ODOL, het antiseptische mondwater is een Neder- landsch fabrikaat van prima kwaliteit en in flacons voor resp. 1,25 en 1,95 overal verkrijgbaar. Het nieuwste: een handige reisflacon a 0,75.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 15