EEN MINDERHEDENKWESTIE IN NEDERLAND Een gemeente nil aansluiting bij een andere provincie Het Overijselsehe dorp Kuinre is een rustig oord. maar thans worden de gemoederen der dorpsbewoners heftig in beroering gebracht door een nieuwe leus. Kuinre, het Over ijselsehe dorpje, wil naar Friesland te rug. Dezer dagen ontving de gemeen teraad een adres, waarin deze eisch werd gesteld door 348 van de 372 stemgerechtigde inwoners Zooiets werkt aanstekelijkals pronte landen liun mimierheden kwestie hebben, zonden wij dan achterblijven? De gemeente Kuinre, heelemaal op de noordwestpunt van Overijsel gelegen, is eensgezind in opstand gekomen tegen hel provinciaal bestuur te Zwolle en de leus weerklinkt „ooooooooooooooooooooooooooooo OOOOOOOOGOOOOOOOOOOO-OOGOOOOOOO terug naar het „heitelan". Evenals een werkelijke min derheid hebben de Kuin- renaren hiervoor historische en geografische, ethnolo- gisehe en economische mo tieven. Kuinre was vroeger een graafschap, dat bijna uitsluitend door Friezen bewoond werd, maar de laatste graaf. Herman geheeten, die blijkbaar liever geld in het holletje van zijn hand zag dan de liefelijke dreven van zijn heerlijkheid, verkocht zijn rechten voor tweeënzestighonderd oude Fransche schilden aan den bisschop van Utrecht en zoo kwam Kuinre aan het Nederstieht, de tegenwoordige provincie Overijsel. Maar al spoedig kwamen er oneenigheden en hij een scheidsrechterlijke uitspraak werd (Ie bisschop verplicht een voogd op het kasteel Kuinre aan te stellen, die den Friezen aangenaam was en zich niet. de minste krenking van hun voorrechten en vrijheden mocht veroorloven. De historische rech ten zijn dus onaanvechtbaar en etlinologisch is het ook volkomen in orde, want nog steeds voelt de bevolking „Frieseh", de taal vertoont typisch Friesche wendin gen en woorden en een groot deel van (1e bewoners is uit Friesche ouders geboren. Heusch, in dit opzicht behoeft Kuinre niet achter te staan bij zijn „collega-minderheden" in hel buitenland. Geografisch staan de voortvarende „buitenprovinciale" Friezen ook heel sterk: men be hoeft slechts een blik op de kaart te werpen en dan ziet men duidelijk, dat het stroomgebied De leider der „Te rug-naar- Friesland beweging" te Kuinre is een onvermoeid propagandist van zijn beginselen. JSn hij heeft succes, 93,5 van de be volking staat achter hem en steunt hem in zijn strijd. De zeeweringen van Kuinre worden ge sloopt, een, groot aantal basaltblokken is reeds weggehaald.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 20