De op liet eerste gezicht nogal grappige situatie, flat een vreed zame Overijselsche gemeente plot seling aansluiting zoekt bij een andere provincie, heeft echter ook een ernstigen kant. Deze ernstige kant is (1e economische. Reeds jarenlang is Kuinre een stiefkind van het provinciaal bestuur: de wegen worden verwaarloosd, de haven is zoo slecht onderhouden, 1 zoo ondiep, dat een behoorlijk schip niet binnen kan varen, van de drie scheepstimmerwerven en ile twee haringrookerijen, die vroe ger leven in de brouwerij brachten, is er geen enkele meer over en de bewoners hebben het gevoel, dat men in Zwolle in het geheel geen rekening met hun belangen houdt. Doch deze grieven zijn niet de oorzaak van de tegenwoordige actie. De Kuinrenaren houden rekening met de toekomst en in die toe komst komt de Noordoostpolder voor hun deur te liggen. Nu wordt er wel een vaart van den polder uit naar Kuinre aangelegd, maar voor Kuinre en zijn Friesch achter- De eenige straat van Kuinre mei i i het gemeentehuis. De verlaten haven van Kuinre met o/> den achtergrond het dorp. Dij de havenkom. Over den toestand van den provin cialen weg zijn de bewoners van Kuinre niet erg te spreken. Het wapen van Kuinre op een gevelsteen uit het jaar 1776 in het gemeentehuis. neemt de houding aan van een staat, die zich door zijn minderheden niet wil laten ringelooren. Maar intusschen getuigt, toch deze strijd, die voor buitenstaanders humoristisch kan zijn, een typisch „plaatselijk" relletje, van den gezonden drang naar zelfbehoud en ontwikkeling, die in de bevolking van dit wijde land leeft. Verloren ot gewonnen: de bewoners van Kuinre zullen zich geen oogenb'ik behoeven te verwijten, dat ze niet voor hun bestaansrecht gevochten hebben. van de Linde, die uitmondt in de haven van Kuinre, in Friesland ligt. De rivier heeft zelfs haar oor sprong in deze provincie en vormt gedeeltelijk de grens tusschen Friesland en Overijsel, pas op het eind maakt zij een raar en volkomen ongemotiveerd bochtje, waardoor de mond Overijselsch is geworden, ook dank zij de transactie van den reeds genoemden graaf Herman, waarvoor wij naar ons historisch overzicht hierboven verwijzen. De Linde is dus een door en door Friesche rivier en Kuinre behoorde het ook te zijn, vooral ook, omdat de bevolking hoofdzakelijk Friesch is, maar daarvoor verwijzen wij weer naar onze ethnologische uiteenzetting hier boven land heeft, deze slechts beteekenis, als zij aansluit op den benedenloop van de Linde door middel van een schutsluis, waardoor een directe verbinding tot stand komt tusschen den Noordoostpolder en de Friesche binnenwateren in het oosten. Krijgt Kuinre deze verbinding, dezen „corridor" naar het IJsel- meer, niet, dan zitten de Kuinrenaren in een aqua rium, zooals (1e leider der minderheden daar ter plaatse zich uitdrukte, en dan is het stadje ten onder gang gedoemd. De belangen van Friesland en Kuinre loopen hier parallelFriesland wenscht een goede verbinding van den zuidoosthoek der provincie met den Noord oostpolder en Kuinre wil graag als „transito-haven" fungeeren, terwijl Overijsel bij deze «e lieele kwestie eigenlijk niets te winnen heeft en dus in de eerste plaats voor de zuidelijker gelegen -« kustplaatsen zorgt, die voor het verkeer te water in de provincie zelf groote beteekenis hebben. Fries land steunt dus zijn „buitenpro- vinciale" ingezetenen en Overijsel

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 21