r ■n Ga nzenstad Verkeersproblemen IT- a® fnfi- m^ËBËm De Kerhpleinkwestie Overzicht van het Ooesehe kerkplein, waar de vrachtauto's in een breeden kring rond het kerkgebouw staan geschaard, langs het bewuste muurtje, dat zou worden weggebroken. Nog een enkele wagen slechts wekt her inneringen aan den ouden tijd, toen de sierlijke huifkarren, getrokken door een Zeeuwsch paard, hier aan kwamen rijden, en geen verkeersproblemen verwekten. Vóór 1920 was de rijweg hier nog veel smaller. Op den overigen grond, die aan de kerk behoorde, stonden zware hoornen, waaronder de vrachtenaars beschutting zochten tegen de zomerzon. De gemeente kreeg toen van de kerk voogdij gedaan, dat zij de boomen liet rooien en een groot gedeelte van haar terrein vrij gaf voor bestrating. Zij be dong alleen 't recht, dat de vrachtwa gens op den vrijgegeven grond, die eigen dom bleef der kerk, hun standplaats zouden mogen blijven innemen. Rond de kerk bleef de ruimte uitgespaard voor 'n flink plantsoen, dat een afscheiding kreeg in den vorm van een muurtje. Tegen dit muurtje, dat den regeerders in 1920 zooveel speling voor de toe komst beloofde, is na weinig jaren het verkeer, op de dagen, dat de vracht wagens er staan, vast geloopen en op zoo'n ernstige manier, dat een nieuwe verkeersregeling voor de geheele stad niet met succes doorgevoerd kan wor den, zoolang dat hinderlijk geval niet uit den weg is geruimd. Opnieuw zijn toen, mede onder den druk der verkeersmspectie, onderhan delingen geopend met de kerkvoogdij, Er zijn dingen, waar de tijden geen vat op heb ben, ook niet in deze traditie-neerstormende eeuw. Vijf-, zeshonderd jaar geleden reden uit de tallooze dorpen, die als een krans om Goes, de oude Ganzenstad, lagen, op gezette dagen de roodwielige, groenflankige huifkarren langs slingerende wegen door de logge steenen poorten der vaste veste, om zich te nestelen aan den voet van de machtige Maria Magdalena-kerk. Wie thans, dus in het jaar 1939, op een Dinsdag, Donderdag of Zaterdag zijn route neemt voorbij dit Gothisch pronkjuweel, ziet nog precies hetzelfde schouwspel als de burgers uit de 15e of 16e eeuw. Alleen zijn de meeste sierlijke huifkarren vervangen door met grof zeil overdekte vrachtauto's. Doch overigens hetzelfde gedrang en gewriemel, dezelfde uitroepen in hetzelfde malsche dialect, dat binnens monds gefabriceerd een niet-Zeeuw, die het begrijpen wil, tot wanhoop brengt. Daar op het Kerkplein is nu de verkeerskwestie, de groote puzzle van Goes, geboren. Honderdmaal op die „vrachtenaars"-dagen loopt het gerij en geros van de andere vehikels hier vast. Moeilijk is het te schatten hoeveel mensohen hier geregeld, hun goede humeur verliezend, booze woorden vinden en menig verkeersagent kreeg hier zijn eerste grijze haren. Hoe snel de zaken op deze plaats de menschen over het hoofd zijn gegroeid kan blijken uit 't feit, dat het gemeentebestuur na onderhandelingen met de kerkvoogdij een reorganisatie deed plaats vinden, die men afdoende voor eeuwen achtte. En zie, na achttien, negentien jaar moet wederom dringend een herziening worden nagestreefd. Nu is de drukte te groot geworden en de smalle doorrijruimte veroorzaakt onophoudelijk opstoppingen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 16