34 Nadat men Marie An toinette haar zoontje ontnomen had, sleepte men haar voor een „rechtbank", die zich zelfs niet ontzag den angstigen kroonprins tegen zijn moeder te laten getuigen. Kalm en waardig betuigde de koningin haar on sehuid, zij deed zelfs een beroep op de moe ders, die in de zaal aanwezig waren. Doch niets mocht baten: na een kort. proces werd de koningin naar de guillotine verwezen. overhand over de Girondij nen eenendertig leden der Conventie werden als ver raders gebrandmerkt, die gearresteerd moesten wor den. Ken Comité du lialut Public (van Algemeen Wel zijn) regeerde met onbe perkte maeht, en liet door de revolutionnaire recht bank alle aristocraten (aan zienlijken, priesters en alle gematigden) vervol gen, uitroeien. Men wilde door schrik en angst de anarchie beteugelen, de staatsmacht handhaven. Het schrikbewind was begonnen. Weldra waren de Parijsche gevangenissen vol, smachtten er bij de tweehonderdduizend verdachten in de kerkers van Frankrijk. Want eenieder, die zich niet gedroeg, niet sprak en dacht als een Jacobijn, kon gearresteerd worden, volgens de wet van 17 Sep tember. Dagelijks leverde Fouquier-Tinville. de publieke aanklager, een aantal hoofden aan de guillotine. Menigmaal werden bloedverwanten ge dwongen, de terechtstelling hunner dierbaren aan te zien, en wie zuchtte, was ontevreden, een verrader - naar de guillotine! Vrouwen, die het waagden, te smeeken om het leven van hun mannen, werden aan de palen van het schavot vastgebonden dan kon het bloed der mannen haar bespatten. Wilde een dochter niet verklappen, waar haar vader zich verscholen had naar de guillotine! Niemand, tot welke partij hij ook behoorde, was zijn leven nog zeker. Lid van een andere club? naar de guillo tine! Rijk? naar de guillotine! Zwijgt u? naar de guillotine! Zei u iets? naar de guillotine! Oud-lid van het parlement? naar de guillotine! Bankier? naar de guillotine! Alleen sansculotten zij, die sans (zonder) culotte, maar met een lange broek liepen gingen niet naar de guillotine. In het begin genoten de gevangenen nog een korte rechtspraak, later vond men, dat zulks te lang ophield; wie verdacht werd, ging de gevangenis in, Herhaaldelijk werden pogingen gewaagd Marie Antoinette uit den Temple te bevrijden. Aan een dezer pogingen herinnert bovenstaand briefje, door de koningin met een schaar in papier ge prikt. De vertaalde tekst ran dit merkwaardige document, dat gericht was aan den graaf de JlougeriUe, luidt: „Ik word streng bewaakt, ik s/yreck met n iemand. Ik reken op u, ik zal komen." en dan naar het scha vot. Verdediging verboden. Veertien maanden, van 2 Juni 1793 tot 28 Juli 1794, regeerden aldus de opge komen machten met snij dende hand er wordt beweerd, dat bij de twee millioen menschen in dien tijd terechtgesteld werden. Het was te voorzien, dat de leden der koninklijke familie, na den dood van het hoofd des gezins, niet ongemoeid zouden blijven. Eind Juni 1793 verbleef Marie Antoinette met haar kinderen en schoonzuster nog steeds in den Temple. Toen beval het Comité du Salut, Public, den zoon van de moeder te scheiden. Het was gevaarlijk, den jongen Capet, in de handen der Oostenrijk - sclie te laten. De Com mune begroette die be- scliikking met gejuich. In den nacht van den 1 len J uli werd de kleine jongen bij zijn moeder weggehaald, hoezeer deze zich ook verzette. Of het kind later ver moord is, of in de De Temple, waar de koninklijke familie in gevangenschap werd op gesloten. Na de execu tie van Lodewijk XTI bleef Marie Antoinette hier tot 2 Augustus 1793. Vervolgens werd zij naar de Conciergerie overgebracht, die zij eerst verliet toen zij op het schavot haar hoofd moest laten. gevangenis gestorven, of verlost en in 't bui tenhuid opgegroeid, is niet uit te maken. Den 2en Augustus werd „de weduwe Ca pet" uit den Temple overgebracht naar de Conciergerie, een ge vangenis voor gewone misdadigers. Zij kreeg er een klein vertrek, door een schotje in tweeen verdeeld. Het was er halfdonker, er hing een viezige lucht en het water droop langs de wanden. In 't eerst bezat zij, die eens in het mooiste paleis ter wereld de hulde van Europa had ontvangen, niet meer beddegoed, dan zij in een pakje onder haar arm uit den Temple had meegenomen. Zij werd streng bewaakt. Haar gezondheid ging achteruit, haar ver driet en wanhoop groeiden met den dag. Zij zat maar stil te peinzen, met gefronst voorhoofd, en te kijken, terwijl haar cipiers kaartspeelden; of zij las wat. Pogingen, haar te redden, mislukten. Toen de legers der verbondenen naderden, eischte het volk steeds luider den dood der koningin, als maatregel van wraak tegen de Oostenrijkers. Reeds had Hébert het volk beloofd, dat zij sterven zou; werd er getreuzeld, schreef hij, dan zou hij zelf haar hoofd gaan halen. Opnieuw kwam er slecht nieuws van de fronten de haat werd feller. Op een nacht in October werd Marie Antoinette door nauwe don kere gangen naar 'n zaal geleid, met twee kaarsen verlicht. In sombere duisternis werd haar 'n verhoor afgenomen. Zij zat tusschen twee gendarmes en betuigde haar onschuld. Zij wenschte Frankrijk alle goeds, verklaarde zij, verdoofd in heldhaftige droef heid. Zij teekende papieren met den naam weduwe Capet, kreeg te hooren, dat zij door advocaten ver dedigd moeh' worden, en ging terag naar haar cel.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 34