DERBY VERLIEZERS EN WINNAARS VAN ÖE DE BEROEMDSTE „HARDDRA VERIJ" TER WEREED Een overzicht van de renbaan te Epsomwaar de beroemde Derbyrennen yehaiuien worden. paard van G< net in den tij methodes op buitenhuizen onleesbaar, s „Vernis" vai de Rothschild, het rijkste of althans één van hing. Een 1 de rijkste meisjes van Engeland, en werd ten Wilding Dar slotte minister-president. Maar hij trachtte vijf- 1913 den Di e Engelschman heeft vele vaste gewoontenhij gaat tijdens het week-end visscheti, hij loopt te pas en onpas niet een paraplu aan zijn arm en hij wedt op de Derby. Van deze drie bij uitstek sportieve prestaties is ongetwijfeld de laatste het meest romantisch, want de anders zoo kalme, flegmatieke Engel- schen kruipen dien eenen dag, waarop de Derby plaats vindt, uit hun schulp en worden wild als kannibalen, die een ontdekkingsreiziger buitgemaakt hebben. Gewoonlijk is het de koning, die zijn volk voorgaat bij dit zoo nationale feest, want op den dag voor de rennen begeeft hij zich naar zijn kasteel te Windsor, dat vlak bij Epsom ligt, waar de Derby gehouden wordt. Dat hij dit jaar niet aanwezig kon zijn, moet zoowel het volk als hem erg gespeten heb ben, want een Derby zonder koning is maar een halve Derby en oude ren baan bezoekers hebben met weemoed den „goeden, ouden tijd" herdacht, toen zooiets onmogelijk was en toen zelfs de vergade ringen van Lager- en Hoogerhuis uitgesteld wer den voor deze belangrijke gebeurtenis! Toch is het op den weg van Londen naar Epsom nauwelijks minder druk geweest; eindelooze rijen automobielen en misscliien nog enkele vierspannen, de grijze hooge hoeden en de eerste zomertoiletten, de zigeuners en de leden van den hoogen adel hebben voor de juiste stemming gezorgd. Engelands beroemdste „harddraverij", die altijd op een Woensdag valt, in de tweede week na Drie- vuldigheidszondag, werd voor het eerst gehouden op initiatief van den twaalfden graaf van Derby in 1780. Deze edelman heeft een baan ontworpen, waarin de kwaliteiten van een paard op de juiste wijze tot uiting komen. Vlak na den start begint zij op te loopen, dan komt een scherpe wending, de beruchte Tattenham Corner, en plotseling dalen de paarden dan een steden heuvel af met een snelheid, die alleen de allerbesten uit kunnen houden. Even voor hel einde komt een horizontaal stuk en dan is de hoef ijzervormige baan afgelegd. De eigenaar van het paard, dat de Derby gewonnen heeft, is een man van groot gewicht: hij wordt ge woonlijk aan den koning voorgesteld en uitgenoodigd dien dag bij hem te dineeren. Het is slechts eenmaal voorgekomen, dat de uitnoodiging achterwege bleef. Dit was op een dag, dat een Zuid-Afrikaansch mil- lionnair de Derby gewonnen had: volgens de eti quette van het hof was deze rijkaard geen „heer", doch slechts een handelaar in diamanten en kon dus niet door den koning ontvangen worden. De overige winnaars zijn gewoonlijk wel „heeren", hoewel men zich toch niet moet voorstellen, dat het altijd graven en hertogen of baronnen zijn. wier paarden aan den wedren deelnemen. De graven van Derby zelf zijn nooit erg gelukkig geweestin het geheel hebben zij in de 150 Derby-rennen slechts driemaal gewonnenNeen, dan deed lord Roseberrv het beter. Deze jonge man was student in Oxford, eii had vooral een speciale studie van nachtegalen ge maakt. Op zekeren dag dachten zijn vrienden, dat hij gek geworden was, want onze vreedzame vogel liefhebber kondigde plotseling aan, flat hij minister president van Engeland wilde worden, met het rijkste meisje in het land zou trouwen en driemaal ile Derby zou winnen. Hij kocht alvast meteen een aantal renpaarden, trouwde korf daarop met Hannah entwintig jaar lang de Derby te winnen zonder dat hem dit gelukte. Eindelijk, in 1894 won zijn paard Ladas, doch toen hij den volgenden dag aan zijn butler vroeg, of deze niet blij was, dat zijn meester eindelijk succes had, antwoord de de man: „U hebt de Derby gewonnen, om dat u minister-president bent...." Lord Roseberry liet zich echter door deze ontmoedi gende woorden niet uit bet veld slaan en probeerde net zoo lang tot hij zijn gelofte gestand had gedaaneen jaar later won hij de Derby opnieuw en nog eens, tien jaar later, in 1905. En verleden week was het weel een lord Roseberry, een zoon van den vorigen, die de Derby won. Zijn paard, de driejarige Blue Peter, vestigde zelfs een nieuw baanrecord. Deze lord was gelukkiger dan een andere edelman, die ongeveer een eeuw geleden in een prachtige koets naar Epsom kwam rijden met honderdduizend pond aan contan ten bij zich. Hij vertelde den book makers, dat hij al zijn bezittingen had verkocht en dat hij bereid was zijn geheele fortuin met de koets, waarin hij reed, op het spel te zet ten, als ze hem een kans wilden geven. Dit deden ze, omdat het paard, waarop de edele lord wilde wedden, volgens hun meening nooit zou winnen en ook omdat al een groot gedeelte van het voorvader lijk kapitaal in hun zakken' ver dwenen was en zij geen reden zagen. Tattenham onder de ho veron (waard wedstrijd nie Zoo heeft ook tragisch gebeulfteniss< Engelliche ki Fruitventers uit F

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 20