waaroi de rest niet zon volgen Als gewoonlijk bleken de t>ook- inakers het aan het rechte eind te hebben en de edele gokker was waarschijnlijk gedwongen naar huis terug te loopen. Als men zulke verhalen hoort, kan men begrijpen, dat in'die dagen, toen de zigeuners de plaatsen van vermaak onveilig maakten door hun diefachtigheid en de bookmakers blijkbaar betere zaken deden dan tegenwoordig, van de edellieden verteld werd, dat ze twee porte feuilles in hun zak droegenéén was er met. krantenpapier gevuld om door de zigeuners gestolen te worden, en één was volgepropt met bankbiljetten om op de Derby te worden verloren. Buitenlanders hebben ook dik wijls getracht de Derby te winnen en zoodoende de honderdduizend gulden, een zilveren bokaal en een Cheshirekaas, de vaste prijzen, mee naar huis te nemen, en vooral de Hongaren, aristocratische gokkers van beroep, hebben heel wat po gingen in het werk gesteld. Rijke kooplieden, die in den Balkan fortuin gemaakt hadden en zich trachtten „in te koopen" in de Hongaarsche aristocratie, hetgeen J in die dagen nu niet bepaald ge- makkelijk was, omdat de Hongaar sche aristocraten destijds geld W genoeg hadden, behoefden maar een Derby te winnen om meteen IkVÉU toegang te krijgen in de aller- hoogste kringen. Het is den koning van Engeland zelf nog nooit gelukt een Derby te winnen en slechts eenmaal was een prins van Wales zoo gelukkig: de latere koning Edward met Per simmon in 1896. In 1913 was het lard van George V. Anmer, favoriet. Maar het was ?t in den tijd, toen de suffragettes er anarchistische ethodes op na gingen houden oiu de overheid te timideeren. Zij stichtten brand in kerken en üitenkuizen. maakten de post in brievenbussen ïleeshaar. sloegen ruiten in en sneden gaten in de (Tends" van Velasquez, die in de National Gallery ng. Een bijzonder energieke dame. miss Emily 'ildiitg Davison, viel met haar paraplu op 4 Juni 113 den Derby-favoriet aan, toen het paard de attenham Corner naderde. Zij wierp zich daarna idcv de hoeven en werd gedood, maar tot groote sronmraardiging van de gokkers won Anmer den edstj|ijd niet. Zoo heeft de Derby zijn eigen komische en soms >k tragische geschiedenis en alle merkwaardig ■beul tenissen worden oj» gezette tijden door de ngelwhe kranten weer opgehaald. Zoo vertelt men Ken jMtard van Fransche afkomst komt op hst nippertje naar vorm en unit. De toeschouwers zijn te verbouwereerd om te juichen. Een potsenmaker op de renbaan, die de vroolijke stemming tracht te ver- hoogen in ruil voor 'n kleine bijdrage. nog dikwijls het verhaal van sir Joseph Hawley, die in 1868 drie paarden liet loopen: Blue Gown. Green Sleeves en Rosierucian. Toen Blue Gown dei wedstrijd won was sir Joseph hevig teleurge steld en verloor van dien dag af alle trelangstel- ling in paardenrennen, want hij had zoo graag gewild, dat Rosierucian met de eer was gaan strijken De Aga Khan is de renstal-bezitter, die op het oogenblik volgens velen het meeste geluk heeft, hoewel hij erg verontwaardigd is, als hij dat hoort vertellen. Hij zegt, dat hij nooit iets aan het toeval overlaat en ook niet gelooft, dat men bij toeval kan winnen. Hij won in de laatste tien jaar drie maal de Derby: in 1930, in 1935 en in 1936 met Mahmoud. die de baan in 2 minuten 334 6 seconde aflegde, den besten tijd die ooit gemaakt is. Epsom en Derby zijn tooverwoorden voor den Engelsehman. Zij beteekenen zon en zomer, winst en verlies, geluk, ongeluk, teleurg< slxlde verwachtingen en het begin van een carrière. De paarden slaan bij Tattenham Corner plotseling een andere richting in en zigeuners voorspellen den menschen een plotse linge wending in hun levensloop. Want hier voor spelde eens een oude zigeunerin den hertog van Windsor, toentertijd prins van Wales, dat hij nooit tot koning van Engeland gekroond zou worden iters uit Finsbury, gekleed in met fmarlemoeren knoopen versierde kostuums. Aga Khun voert zijn paar Bahrain naar den stal. nadat het de Dei hg wou

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 21