MOIVT PELÉ TEMPERA TUURSVERHOOGING VAN DEN Links: Wat rr op 't oogenblik uit zift als een tuin teas vroeger de praehtige kerk van St. Pierre. Al leen de vloer en stukken, pilaar zijn overgebleven en het oerwoud nadert om alles te bedekken. St. Pierre in zijn tegenwoordigen staat, herbouwd na de uitbarsting in 1902. Het plaatsje is klein vergeleken met zijn voorganger en tamelijk onbe duidend in vergelijking met het St. Pierre van 1902, dat het verzamelpunt was van de Fran- schen in West-Indië. By de uitbarsting van 1902 kwamen alle veertigduixend inwoners van het stadje Saint Pierre om het leven. Slechts één mensehenleven bleef gespaard. e temperatuur in den krater is twintig graden gestegen." Bit bericht loopt van mond tot mond. Binnen korten tijd is iedereen op de hoogte <-n de menschen kijken elkaar ernstig aan. Want rij leven in letterlijken zin op een vulkaan en al hebben zij deze zelf niet meegemaakt, zij kennen het verloop van de uitbarsting in 1902, waarbij van de veertigduizend inwoners der stad slechts één, een gevangene, aan den dood ontsnapte. Mei is de gevaarlijke maand voor het stadje Saint Pierre op het eiland Martinique in West- Indië, want m Mei vond de catastrophe destijds plaats. Het is dus niet te ver wonderen, dat de bevolking eiken dag informeert, of de berg nog „temperatuurs- verhooging" heeft en als de „koorts" weer is gestegen, dan voelt men zich angstig te moede. Want dit jaar vooral is de Pelé verre van gezondreeds eenigen tijd stoot hij rookwolken uit en een paar maal heeft de aarde onheilspel lend getrild. De Mont Pelé tijdens de uitbarsting van 1930. De erupties van 1929-1932 waren toen op z'n hevigst.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 2