MET BLOED BEZEGELD Solvolifh LUIK 1939 Tandsteen doet geen pijn maar tandsteen is gevaarlijk. INTERNATIONALE WATERTENTOONSTELUNG MEI - NOVEMBER 13 Stapels verdragen kunnen geen oorlog afwendenmaar een klein stukje begomtl pa pier kan er een ontketenen! Was de neus van Helena van Troje een centimeter langer geweest, dan had de heele wereldgeschie denis anders kunnen verloopen. Heden ten dage lijkt het ons ongeloofelijk, dat minnenijd, al geldt die de schoonste vrouw ter wereld, tot een oorlog kan leiden. Maar in onzen modernen tijd dreigden er meermalen oorlogen van respectabele afmetingen te ontstaan we gens zoo'n schijnbaar onbeduidend voor werp als het kleine gekleurde recht hoekje papier, waarmee een menscli zijn briefport betaalt Bijvoorbeeld die laatste ruzie tus- schen Nicaragua en Honduras. In 1937 gaf Nicaragua een postzegel uit, die prijkte met een kaart van dat Zuid- Amerikaansche landje, en die kaart sloot eenig grondgebied in, waarop ook Hon duras aanspraak maakte. Nicaragua had er den titel „Betwist gebied" bij aangegeven, maar Honduras beweerde, dat er niets te twisten viel't land hoor de van hen! „Nee," antwoordde Nica ragua, ,,'t is van ons!" Aanstonds schaarden zich in Hon duras alle partijen achter de regeering. Vurige redenaars slingerden door de radio wilde strijdkreten den aether in. En heetbloedige studenten voelden zich beleedigd en vaardigden een manifest uit„Te wapen tegen de verminking van het vaderland!" Kreeg een Honduraansche patriot een brief, die gefrankeerd was met den gewraakten postzegel, hij stuurde hem ongeopend aan den afzender in Nicara gua terug. Nu we dit schrijven, is het schreeuwerig tumult geluwd, de zegels zijn ingetrokken, de oorlogsmonsters slapen weer, voorloopig ten minste. In 1928 gaven Bolivia en Paraguay postzegels uit met kaartjes van de respectievelijke landen en ieder kaart je legde beslag op den veelbetwisten Chaco. De hartstochten klommen en dreven tot vijandelijkheden die een heel tijdje duurden. De Volkenbond slaagde er in, het geschil voor 't oogenblik te on derdrukken, maar in 1932 begon er een bloedige strijd om die grensvlakke en die strijd eindigde eerst in 1935, toen beide landen ongeveer uitgeput waren. Ook de Vereenigde Staten raakten ge vaarlijk dicht bij het randje van een oorlog in een geschil, dat een postzegel tot voorwerp had. Aan het einde der vorige eeuw hadden Amerikaansche kapitalisten ontzaglijke sommen ge stoken in de Venezolaansche mijnen. Venezuela gaf een postzegel uit, waarop ook weer zoo'n dy nam ietachtig kaartje voorkwamhet trok een uitgestrekt ge bied in de Orinoco-vallei binnen de grenzen van eigen land. Maar die streek werd door Engeland zoo ongeveer als een deel van Britsch Guyana beschouwd. De Britsche Leeuw sloeg aan 't brullen en er was zeker een leger naar de kolonie overgestoken als president Cleveland er niet tusschen was gekomen. Hij waar schuwde Engeland, dat Amerika zich, krachtens de Monroe-leer, verplicht achtte, de ongereptheid van Venezuela's grondgebied te verdedigen. In Decem ber 1895 werd dit standpunt, in een speciale boodschap aan het Congres, nog eens heel stellig ingenomen, dus had Amerika moeten vechten, als de Leeuw zijn klauw had laten neerkomen op den lastigen Venezolaan. Engeland voelde echter niets voor zoo'n strijd en aan vaardde dus bemiddeling. Een postzegel te plakken op religieuze gevoeligheden is nog gevaarlijker ge bleken dan het prikkelen van natio nalistische gevoelens. Een derwischen- opstand in den Soedan in 1898, was althans gedeeltelijk te wijten aan de uitgifte van een postzegel, die op den achtergrond een waterlelie vertoonde! Die bloem, de Egyptische lotus, is voor de Mohammedanen heilig. Het gezag der Engelschen over Soedan liep toch al gevaar, doordat het Fransche im perialisme zich met den geloofsijver der inboorlingen tegen Groot-Brittannië keerden. De derwischen waren diep beleedigd, omdat de lotus op den postzegel een minder belangrijke positie innam dan een postbeambte, die op den voorgrond op een kameel zat. Terwijl hierover onmin rees, plantten de Franschen hun driekleur te Fasjoda, een Soedaneesche eilandstad. Gelukkig voor de Engel schen trokken de Franschen, op hun dringend verzoek, zich weer terug, maar eerst toen Kitchener, met een leger van Britsche en Egyptische krijgers, de derwischen bij Omdoerman had ver slagen, kwam er aan den opstand een einde. In 1911 werd het Britsche rijk op nieuw bedreigd door opstandig gegrom onder een postzegel uit ditmaal in Indië. Eigenaardig is hier wel, dat de Engelschen juist hun best hadden ge daan, om de geloofsovertuiging der Hindoes te eeren. De bewuste postzegel beeldde een dier af, dat de Engelschen als olifant hadden bedoeld. Maar de druk was zoo slecht, dat men er niet licht een olifant uit kon maken, en als men zijn fantasie een beetje inspande, leek het op een varken. Zoo leek het althans in de oogen der Hindoes. Voor hen is het zwijn even onrein en verworpen als de olifant heilig is. Er dreigde een op stand uit te breken en slechts intrekking van het zegeltje was in staat het gevaar te bezweren. Als wij ons herinneren, dat de post zegel nog niet ouder is dan een honderd jaren, moeten we erkennen, dat die. kleurige stukjes papier in zoo'n korte spanne tijds een verbazingwekkenden prikkel op der menschen krijgszuckt hebben uitgeoefend. In geen geval zal sir Rowland Hill, toen hij in 1837 het voorstel deed tot invoering van „een klein vierkantje papier, groot genoeg om het waarmerk van de post te dragen, en aan één kant dun met gom besmeerd" in geen geval zal hij vermoed hebben, dat er ooit bloed zou komen te kleven aan die leuke papiertjes. Tusschen de tandenop onbereikbare plaatsen en speciaal aan de achterzijde van de tanden zet zich het tandsteen af. Eerst is het een weeke substantiedie echter langzamerhand harder wordt en het tandvleesch tot ontsteking brengt. De gevreesde zakken" ontstaan en het tandsteen gaat voort zich op den tand- hals vast te zetten. Ue steeds verdergaande ontsteking van ket tandvleesch leidt tut het gaan loszitten en ten slotte tot ket uitvallen van de tanden, tenzij bijtijds voor de verwijdering van dien gevaarlijken vijand van het gekit wordt gezorgd. Verzorg Uw tanden met Solvolith, de eenige tandpasta, die het natuurlijke Karlsfcader kronzout kevat, ket bekende afweermiddel tegen tandsteen. Solvolith, extra zacht en een ware weldaad voor gevoelig tandvleesck, is het ideale middel voor de dagelijksche wondverzorging en wordt door rookers gekruikt ter ver wijdering en voorkoming van nicotine-aanslag. N. V. SOLVOLITH COMPANY AMSTERDAM HAVAS GELDER De pittoreske geschiedenis van de Maas - Vallei zal door kleurrijke optochten en openluchtspelen in beeld gebracht worden. Honderden deelnemers in prachtige costumeering, tegen een geschied kundigen achtergrond.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 13