31 aan bij de nieuwe Parijsche jeugdmaeht en wist een leidende positie in dat milieu te verkrijgen. Zelfs noemde men de „burger wacht" der jongelui eenigen tijdhet leger van Freron. De Jacobijnen intusschen lieten zich niet zonder ver zet in een hoek schuiven. Zij hielden geheime ver gaderingen en stookten 't volk op geen moeilijke taak, want er lieerschte gebrek in Parijs. Opstootjes waren aan de orde van den dag; maar „het leger van Freron" drukte ze den kop in. In rijen van vier mar cheerden de jongelui door oploopjes en café's en be valen den vrouwen, naar haar keukens te gaan. den mannen, zich te voegen naar de wetten der Con ventie. Soms kwam 't tot vechten. Zoo werden 21 Maart 1795. in den tuin der Tuilerieën, de jongeluiover- mand, afgeranseld, in een vijver geworpen. De natio nale garde moest komen, om den tuin te ontruimen. Den len April rukte een groote volksmenigte uit de voorsteden tegen de Conventie op en maakte de wacht, die uit honderd man bestond, weerloos. Het volk drong de zaal binnen en schreeuwde om brood. Het kostte groote moeite, de zaal ontruimd te krijgen. De Conventie kondigde daarop den staat van beleg af en benoemde generaal Picliegro tot bevelhebber der gewapende macht binnen Parijs dertigduizend man nationale garde en veertig kanonnen tot bescherming der Conventie. Tegen alle leiders der Bergpartij werden bevelen tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Die leiders, die bedreigden, hielden zich schuil en trachtten zich te redden, door 'n nieuw en omvang rijker oproer te ontketenen. Zij wisten velen voor hun plannen te winnen. Den 20en Mei luidden in de voor steden de stormklokken. Het volk trok op en vulde in de Conventie de galerijen. Het waren meest vrou wen. Toen de president tegen elf uur de zitting opende, begon er op de galerijen een helsch tumult Op 5 October 1796 kreeg -Bonaparte zijn katte. De Conventiedie zich tegen de oproerige elementen niet meer voelde opgewassen, stelde Darras aan t hoofd der troepen. Deze ontbood generaal Bonaparte om hem te helpen t Farijsche gepeupel te bedwingen. Om half vijf des middags donderden de kanonnen hts. door Bonaparteden genialen artillerist, des nachts op de voornaamste punten van de stad opgesteld. Om zes uur reeds was Napoleon Bonaparte overwinnaar. Hierboven een episode uit dit straat gevecht de vrouwen krijsehten, schreeuwden „Brood!" en dreigden. Er werd een poging begonnen, om het publiek van de galerijen te verdrijven, maar liet tegenovergestelde resultaat werd bereiktde menigte drong nu de zaal zelve binnen. De afgevaardigden trokken zich terug op de hoogste banken, het gepeu pel vulde de zaal; er ontstond een lawaai, waarin niemand een woord verstond. Een kerel bedreigde het leven van den president; een der afgevaardigden kwam te hulp. maar werd met een pistoolschot onschadelijk gemaakt. De menigte dacht, dat het Freron was. Een herbergier sneed hem het hoofd af, een slotenmakersknecht stak het hoofd op een piek en hield het den president voor oogen. de menigte lachte en applaudisseerde. Er werd gedebatteerd, er werden decreten uitgevaardigdniet door de leden der Conventie, maar door de oproerlingenTot middernacht toe: toen kwam er een groote troep „muscadins" (de leden van de vrij willige burgerwacht werden door het gepeupel muscadins, muskus helden genoemd), die onstuimig de zaal binnendrong en de oproerlin gen naar buiten wist te werken. De afgevaardigden der Bergpartij hiel den zij echter vast en zetten zij gevangen. Den 23en Mei was de Jacobijn- sche volksbeweging geheel bedwon gen en kon de Conventie dus haar wetgevenden arbeid hervatten. Het was een nieuwe grondwet, die zij opstelde. Maar terwijl zij aan dien arbeid bezig was, voelde zij zich bedreigd door 'n heel ander gevaar dan de ontevredenheid der volks menigten uit de voorsteden. De Conventie werd bang voor de her levende koningsgezindheid, voor de macht der teruggekeerde emigran ten! Doordien angst werd zij tot een zwenking bewogeneen zwen king in de richting der Bergpartij. Zij hield op, de vroegere kopstuk ken van het schrikbewind te ver volgen en dacht er zelfs aan, de Jacobijnenclub te heropenen. Daar door verloor de Conventie natuur lijk zeer snel de sympathie dei- nieuwe Parijsche jeugd, die zich tot taak had gesteld, 't terrorisme De jonge generaal Napoleon Bona parte tijdens den succesvollen veld tocht in Italië. Fragment uit een schilde tij, den veldslag bij Areola, in beeld brengend. Op 4 November 1796 werd 't Directorium ingesteld: de laatste, bloedige phase der Fransche revolutie werd hiermede afgesloten weldra zou echter 'n militaire dictatuur in de plaats treden van de bankroete volks heerschappij. De installatie van de vijf leden van '1 Directorium, naar een teekening uit dien tijd. uit te roeien, en van de gezeten, gematigde burgerij. Hun sympathie sloeg in vijandigheid om, vooral, toen de Conventie de nieuwe grondwet gereed liad, en daaraan 't besluit had toegevoegd, dat twee derden van de leden der Conventie ook in 't nieuwe ver tegenwoordigende lichaam zitting moesten krijgen. De royaFsten trachtten met die vijandigheid hun voordeel te doen. „Weg met de twee derden!" werd de leus, waaronder zich twintigduizend man tegen de Conventie keerden. De Conventie kon daar slechts een achtduizend man tegenover stellenwaarbij dan het gespuis van de straat kwam, geleid door men- schen als Freron. Want Freron had inmiddels nog maals de huik naar den wind gehangenhij was weer lid van de Bergpartij. Waarschuwingen en decreten van de Conventie maakten op de ontevredenen niet den minsten in druk: den 4en October verzamelden zich hun gewa pende afdeelingeu. De Conventie zond haar troepen op hen af maar de commandant, generaal Menou, tastte niet door. wilde onderhandelen. Den 5en Oc tober droeg de Conventie 't bevel over haar troepen over aan den afgevaardigde Barras. En deze liet generaal Bonaparte bij zich komen en droeg hem op, militaire maatregelen tegen de iiisurgenten te nemen. Bonaparte kreeg zijn kans! De oproerlingen hadden geen geschut. Bonaparte was artillerist; hij begreep: met geschut word ik de baas. Hij liet 's nachts een jongen kapitein. Murat. de veertig kanonnen van de nationale garde van den Champ des Sablons halen. Toen het licht werd. bestreek het geschut alle toegangen naar de Tuile rieën en de kaden langs de Seine.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 31