WASCHZAK EEN PRACHTIG KLEED IN KRUISSTEEK BORDUURWERK Heel fijn en apart doen de fraaie heraldische figuren aan, die voor dit. kleed werden toegepast. Ook de rijk geborduurde randen dragen er het hunne toe bij het geheel tot een bijzonder mooi handwerk te stempelen, dat zoowel voor ontbijtlaken als serrekleed of tuintafelkleed kan gebruikt worden. Hef materiaal voor het kleed bestaat uit een zeer goede kwaliteit grof geweven zijden linnen, terwijl splijtzijde als borduurmateriaal wordt toegepast. Ons model werd gemaakt van een geelachtig rose linnen en met bruine kruissteekmotieven be werkt. Bijzonder goed is echter ook de combinatie wit met marineblauw of koren blauw; zoo ook écru met korenblauw of wit met zwart en goudgeel. Welke tinten we kiezen, zal wel hoofdzakelijk afhangen van de kleur van ons servies, waarbij het kleed moet gebruikt worden of indien we het voor serre- of tuintafelkleed willen bestemmen - van de overige entourage, o.a. de kleur der meubelen, enzoovoort. Maken we ieder kruisje j cm. groot, dan wordt het kleed 1.35 m. in het vierkant. De buitenste rand van Vet kleed wordt op een afstand van 14 cm. vanaf den buitenrand van den breeden zoom (die plm. 5 cm. breed moet zijn) gewerkt. Het beste en vlugste kunnen we den rand en de motieven borduren door telkens vanuit het midden te beginnen en dan naar weerszijden verder te werken Bij het maken van de kruisjes moet er steeds op gelet worden, dat alle steken naar dezelfde richting komen te liggen, waarom we borduren van links onder naar rechts boven en weer van links boven naar rechts onder. tiet kleed wordt met een gewonen machinalen of met de hand gemaakten zoom afgewerkt, waarna we het aan den verkeerden kant met een warmen bout strijken. V oor dezen gezelligen en practischen wasclizak hebben wij noodig: twee vierkante stukjes cretonne, bijv. 75 x 75 cm. (dit hangt ai' van de breedte van de stof die we gekozen hebben), een stukje biais- band in een van de hoofdlinten, garen en een stren getje splijtzijde in dezelfde kleur. We beginnen met de twee stukjes cretonne precies op el kaar te teggen. Knippatroon waschzak. Alleen in de bovenste helft komt de inknip tot 1 O cm. onder het mid delpunt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 42