Ook tijdens het onderzoek verlaat de voorname vrouw haar draagstoel niet. Zij steekt alleen haar hand uit, zoodat de dokter haar den pols kan voelen. sen in Nederlandsch-Indië ontvangen. Toch zijn er een paar dingen, waar wij, als Europeanen, nog wel even van opkijken. In de eerste plaats de ervaring, dat men liet beste behandeld wordt als men in het begin van het spreekuur komt. Hiervoor is echter een verklaring te vinden: de dokter houdt zijn spreek uur namelijk op een tapijt in de open lucht, op een plaats, die voor iedereen toegankelijk is. Zoodoende kan hij zijn patiënten niet aan den lijve onderzoeken, maar moet zich er toe be palen de klachten aan te hooien en den pols te controleeren. Deze methode Komt de vrouwelijke patiënt zonder geleide, dan buigt de arts zich naar den draag stoel, zoodat de zieke alleen maar behoeft te fluisteren. Ook bij kinderen wordt alleen de pols gecontroleerd eenige seconden van concentratie en de diagnose is gesteld. den zieke heensturen. In zulke gevallen schrijven zij de recepten volgens een bepaalden code, zoodat de patiënt niet naar een anderen apotheker kan gaan en de arts op die manier geen honorarium krijgt. Zoo is dus het spreekuur van den dokter in Britscli- Indië welhaast een publieke vermakelijkheid, een consult met hindernissen, maar als wij met de moei lijkheden, waarmee een arts daar te lande te kampen heeft, rekening houden, dan pas kunnen wij inzien lioe groot de kennis van zulk een man moet zijn, wil hij zijn reputatie van goed geneesheer kunnen handhaven. Een arts van naam schrijft nooit zelf zijn recepten. Zijn leerlingen leeren de geneeskunde door de recepten le schrijven, die hun leer meester den zieke geeft. Hoe beroemder de arts, des te grooter liet aantal leerlingen. Wij zien hier de receptenschrijvers van Moham med Zaffar Khan. leidt alleen dan tot een hij benadering juiste diagnose als de dokter in staat is uit de geringste veranderin gen in den polsslag eenige gevolgtrekkingen te maken. Het vermogen dit te doen, de gevoeligheid van de vingertoppen dus, wordt minder naarmate het spreekuur langer duurt en liet aantal patiënten grooter is. Daar om tracht elke zieke zoo veel mogelijk aan het begin van hei spreekuur te verschijnen. Heeft de dokter zijn diagnose gesteld, dan schrijft hij gewoonlijk een bijzonder soort thee voor of liet aftreksel van een of andere ge neeskrachtige plant. Deze genees middelen zijn zeer oud; de eerste handboeken hierover zijn reeds voor drieduizend jaar verschenen en ook later in Europeesche talen vertaald. Het honorarium wordt alleen be taald door rijke patiënten, de arme krijgt gratis behandeling. Er zijn ook dokters, die zich tevreden stel len met een winstaandeel in den omzet van den apotheker, waar zij Terwijl hij nog de hand van de ge sluierde vrouw vasthozidt dicteert de dokter zijn recept. Geneeskrach tige kruiden zijn de gebruikelijke medicijnen heelkunde, omdat de meeste artsen in dit land Mohammedanen zijn. Tegelijkertijd zijn zij ver plicht, alvorens praktijk uit te mogen oefenen, be paalde scholen te bezoeken en velen hebben een academische opleiding genoten, zooals inlandsche art-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 7