u De hond ism Baskertill Sir Arthur Cona.il Doyle, de geniale schepper van de Sherlock Holmes figuur, heeft het zelf niet mogen beleven dat een van zijn oudste en meest sensationeele werken door de 20th Century Fox Film werd ver filmd op een wijze welke dit werk alle eer aandoet. e hond van Bas kervilles is het griezelige on dier. dat, gediri geerd door een slecht menseh, afschuwelijke misdaden 'pleegt, zonder dat het ook maar aan iemand ge lukt het monster en zijn baas .........J °P te sporen, liet verhaal hield vrouwen en meisjes uit haar slaap, terwijl ontvankelijke man- nennaturen er niet muider van onder den indruk kwamen. De naam van Sherlock Holmes kwam echter op ieders lij»- pen. Met zijn pijp, pet en vergrootglas gelukte het hem, als 't ware spelenderwijs, dat geheimzinnige en vreemde mysterie te onthullen. Even logisch en aanvaardbaar als het boek is ook deze filmwelke een getrouw beeld van het oorspronkelijke verhaal is, behoudens dan eenige kleine onbeduidende inlasschen, welke van weinig of geen beteekenis zijn. De rol van Sherlock Holmes schijnt Basil Rathbone als op 't lijf geschreven te zijn. Hij had die Sherlock Holmes-figuur kunnen uitvinden. Het gevecht van sir Henry Bas kerville (Richard Greenemet het monsterwit welken strijd h ij, dank zij de hulp van den detective, als overwinnaar te voorschijn treedt, al hebben de tanden van het ondier ook eenige souvenirs bij hem achtergelaten. Onder: Sherlock Holmes. 'M&r Ben oud gr ai op 't kerkhof dient ids verblijf plaats van den hond, die alleen deti- gene aanvalt, waarvan hij „lucht" heeft gekregen. In dit geval is het de schoen van den jongen sir Henry, die 't vólgende slachtoffer zou zijn geworden, indien Sherlock Holmes er niet ge weest was. (RalphForbes.) Inderdaad is deze hond wel in staat om ontzag in te boezemen en het publiek te laten gelooven, dat hij menseh en kan verscheuren, Het is 't monster van Baskervilles in al zijn afschuwelijke glorie van dierlijke kracht. indien Conan Doyle dat niet reeds vóór hem gedaan had. Nigel Bruce is zijn getrouwe dr. Watson, de helper, die door zijn onhandigheid de schranderheid van Holmes nog sterker moet doen uitkomen. Dan is er nog sir Henry Baskerville, de jonge man die het erfdeel van zijn vaderen in bezit komt nemen en die dus volgens de legende van Baskervilles het volgende slacht offer van den hond moet zijn. Een echt ouderwetsch, doch gezellig enlogisch gebouwd verhaal, minder ongeloofwaardig en daarom meer indrukwek kend dan de films met alle mogelijke kunstmatige monsters, welke zoo van tijd tot tijd de menschen uit hun even wicht pogen te brengen. Hij, die het oorspronke- lijke verhaal ge lezen heeft (en wie heeft dat niet?), moetbeslist eens de film ervan gaan zien. Zij zal hem van het begin tot het einde in niet geringe mate boeien. Wendy Barrie als Beryl Stapleton, waaraan de jonge Baskerville zijn hart heeft verpand.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 18