EEN SCHOT dat tien millioen soldaten doodde Vijfentwintig jaar geleden, op 28 Juni 1914, werd aartshertog Frans Ferdinand te Serajewo door 'n student vermoord 6 Een onbekend student, aan tuberculose lijdend, een troon opvolger, die door den keizer gehaat werd, een moeder van drie kinderen zij vormen de hoofdpersonen van een drama, dat een afschuwelijke moord had kunnen blijven, een vree- selijke gebeurtenis weliswaar, maar slechts een episode uit de wereldgeschiedenis. Doch een goede maand daarna stonden millioenen mannen met de wapenen in de hand tegenover elkaar en vier jaar later kon men de balans opmaken van een wereld, die haar zelfbeheersching en waardigheid had verloren tien millioen dooden. A Is ooit de omstandigheden de menschheid ongunstig gezind zijn I geweest, dan was het wel op dien 'lag 28 Juni 1914. Want er I waren voorteekenen, dat een M B bezoek aan Serajewo wellicht niet zonder moeilijkheden zou verloopen. In Servië bestond een geheime vereeniging, de „Narodna Odbrana", die onder nationalistische stu denten, beambten en officieren vele aanhangers telde. Toen bekend werd, dat de groote zomerma- noeuvres van het Oostenrijksche leger in Bosnië zouden worden gehouden en dat Frans Ferdinand na afloop de troepen zou inspecteeren en een bezoek zou brengen aan Serajewo, de hoofdstad van Bosnië, werd door den geheimen politieken bond een aan slag op het leven van den toekomstigen keizer, in wien men een vijand zag van de Slavische, volksvrij- hedeu, beraamd. Frans Ferdinand echter, die na den dood van kroonprins Rudolf van onbekend aartshertog, een neef slechts van den keizer, troonopvolger geworden was, wilde van de gelegenheid voor dit, bezoek gebruik maken om zichzelf en zijn vrouw te doen huldigen als 't Oostenri jksche troon - opvolgerspaar, iets wat men te Weenen tot nu toe altijd had weten te beletten, omdat de aartshertog tot groote woede van 'tWeensche hof getrouwd was met gravin Sophie Chotek, die niet van vorste lijke afkomst was. Ook de militairegou - vemeur van Bosnië, generaal Potiorek, was zeer op het bezoek gesteld. Ilij wilde dien dag ge bruiken om de bevolking haar trouw aan het Habs- burgsehe huis te doen bewijzen en hij hoopte dat zijn goed bestuur bij deze gelegenheid zou blijken. De aartshertog had dus twee redenen om naar Sera jewo te gaanhij wilde gehuldigd worden ondanks de tegenwerking van het Weensche hof en liij kon den Aartshertog Frans Ferdinand niet gemalin en kinderen. generaal niet teleurstellen. liet bezoek ging dus door niettegenstaande men van verschillende kanten waarschuwingen had ontvangen, dat een aantal samenzweerders het op het leven van de vorstelijke, personen gemunt had. Na afloop van de manoeuvres begaf de aartshertog zich dus naar Serajewo, waar zijn gemalin, die in Aartshertog Frans Ferdinand hoedt zijn gemalin, hertogin Sophie von Hohenberg, te Serajewo van het station af. Geheel rechts de militaire gouverneur van Bosnië, generaal Potiorek. De aankomst van aartshertog Frans Ferdinand te Serajewo.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 6