Weenen smalend „die Cliotek" werd genoemd, zich den volgenden dag hij hem voegde. Alles was voor de offieieele ontvangst, in gereed heid gebracht; de route, die de stoet zou volgen, werd geheim gehouden. Toch schijnt- het, dat de samenzweerders wisten langs welken weg men naar het stadhuis zou rijden. Intussehen blijkt, dat het politietoezicht onvoldoende is. T)e burgerlijke autoriteiten rede neerden het troonopvolgerspaar staat onder bescherming van het leger. De legerleiding van haar kant wilde de Bosniërs niet irriteeren door een al te groot vertoon van macht. Dp dien noodlottigen dag traden op liet vastgestelde uur aartsher tog Frans Ferdinand en hertogin Sophie nit hun hotel naar buiten om naar liet stadhuis te rijden. De straten zijn vol mensehende menigte gedraagt zich behoorlijk; hier en daar worden de liooge gasten zelfs toe gejuicht. Bij een bocht-, na het verlaten van het post kantoor, dat men even bezocht had, moet de chauf feur van den auto, waarin de Oostenrijksehe troon opvolger en zijn vrouw zijn gezeten met. Potiorek en adjudant graaf Harrach. remmen. Een drukker, Oa- brmovitch, één der samenzweerders, gooit een boni. die den aartshertog aan den arm raakt, niet ont ploft, op den weg valt en eerst onder liet volgrijtuig tot explosie komt. Twee officieren zijn gewond be nevens zes toeschouwers. „Doorrijden," beveelt Potiorek. „Stoppen," beveelt Frans Ferdinand. Hij noch merkt Frans Ferdinand grimmig op. Bij de aankomst voorliet stadhuis zijn de burge meester en de leden van den gemeenteraad reeds op de hoogte van den aanslag. Zenuwachtig staan zij in de hal van het stadhuis. Frans Ferdinand helpt zijn vrouw uitstappen. Hij is gemak kelijk te herkennen in zijn generaalsuniform en zijn steek met een wuivenden veerenbos. Hij gaat het ge bouw binnen, maar voor de burgemeester nog de eerste woorden van zijn begroe tingsrede uit kan spreken, snauwt de aartshertog hem toe: „Burgemeester, ik kom een bezoek brengen aan Serajewo en men ontvangt, mij niet bommen. Het is afschuwelijk." Een oogen- blik van pijnlijke stilte. „U kunt beginnen, bur gemeester." vervolgt de troonopvolger. De burge meester houdt zijn toe spraak. Frans Ferdinand antwoordt en leest zijn rede van een papier, dat met bloed is bespat. liet Begeleid dour generaal Potiorek begeeft het kroonprinselijk paar het stadhuis ran Serajewo. Aartshertog Frans Fer dinand omhelst zijn ge malin hertogin Sophie von IIolrenberg voor het hotel Bosna te Serajewo. zijn vrouw hebben hun zelfbeheersehing ver loren. De troonopvol ger informeert naar den toestand der ge wonden. Dan geeft hij order, dat de rit. naar het stadhuis zal wor den voortgezet. Potiorek is doods bleek. Hij vraagt den adjudant: „Was het alleen maar een bom? Ik meende ook revolver schoten té hooren." „Een bom kan an ders voldoende zijn." f./r liet kroonprinselijk paar verlaat het stadhuis te Serajewo. stadhuis wordt bezichtigd. Terwijl hertogin Sophie naar een bovenverdieping gaat 011» Molianimedaan- selie vrouwen te ontvangen, zegt de troonopvolger tot generaal Potiorek: „Ik wil naar liet hospitaal om de gewonden te liezoeken." l)e arrestatie van den student Princip, die aartshertog Frans Ferdinand en zijn gemalin met een drietal revolverschoten om het leven bracht. De Oostenrijksehe troonopvolger wordt door de geestelijkheid van Serajewo begroet. Tweede persoon ran rechts generaal Potiorek. die bij dit historischs' bezoek een belangrijke ral speelde.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 7