K Nog een foto van de aanhouding van Prineip. De generaal verzet zieh aanvankelijk, maar geeft ten slotte toe en de aarts hertog brengt een bezoek aan de officieren, die na den aanslag van Cabrino- vitch naar het hospitaal zijn vervoerd. Men besluit echter op den terugrit een andere route te volgen, de breede Appelkade. die niet door de stad loopt, zoodat men met een flinke snelheid kan rijden. Graaf Harrach gaat ondanks het protest van den aartshertog op de tree plank van den auto staan. De hertogin is niet te weerhouden haar man op dezen noodlottigen toelit te vergezellen. Want de omstandigheden zijn inder daad noodlottig. Aangezien men den chauffeur niet op de hoogte gesteld heeft van Aartshertog Frans Ferdinand den Duitschen keizer bij een gefotografeerd met bezoek aan Kiel. De achterzijde van den auto, waarin het kroonprinselijk paar had plaatsgenomen, was met eenige kogels doorboord. de verandering in de plan nen, vergist hij zich in den weg, omdat de voor hem rijdende burgemeestersauto verkeerd afzwenkt. Potio- rek tikt den chauffeur op den schouder en gelast hem achteruit te rijden en dan links af te slaan. Op dat oogenblik springt achter een groote houten flescli, een reclame van een wijn handel, een jonge student, Gabriel Prineip, te voor schijn en vuurt drie scho ten af. De hertogin schijnt in onmacht te val len. zij glijdt van de zit bank. Frans Ferdinand blijft kaarsrecht zitten. Adjudanten ondersteunen zijn vrouw. Dan zien zij, dat een bloedstraal uit den mond van den troonop volger loopt. Graaf Harrach buigt zich naar hem toe, ..Tiet is niets," zegt Frans Ferdinand zachtjes. En even later fluistert hij ..Sophie." Vóór men beiden naar het hospitaal heeft, ge bracht zijn ze buiten ken nis. Prineip is intussóhen gearresteerd. Met moeite wordt liij beschermd tegen de plotseling woedend ge worden menigte. In Artstetten werden Frans Ferdinand van 1 labs burg en Sophie Ohotek bijgezet. In de Kapuziner- gruft is geen plaats voor degenen, die niet tot het huis Habsburg beliooren. Slechts twintig personen wonen de begrafenis bij, do kisten worden 's nachts door de leege straten van Weenen gereden en in een stroomenden regen naar het persoonlijk landgoed van den aartshertog ver voerd. Keizer Frans Jozef was niet tegenwoordig en toen de lijken voor het altaar waren opgebaard, stond de kist met het stoffelijk overschot van de hertogin lager dan die met het doode lichaam van Frans Ferdinand. De levenden namen aldus wraak op de dooden en keizer Frans Jozef ontketende De met bloed bevlek te uniformjas van aartshertog Frans Ferdinand. een oorlog voor een man, dien hij haat te, wiens kinderen hij van de troons opvolging uitsloot en wien hij niet de gebruikelijke eer had willen bewijzen bij zijn tragisohen dood. De opgebaarde lij ken van den ver moorden aartshertog en zijn vrouw. Men lette er op dat de kist van de hertogin lager staat dan die van haar man.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1939 | | pagina 8